Lasīšanas laiks: 2 min
“Pirms 95 gadiem 10.jūnijā Valmierā ar vilcienu no Rīgas ieradās Jānis Rainis. Dzejnieku stacijā ar ziediem sagaidīja skolēni, skolotāji un vietējā inteliģence. Rainis vairākkārt atteicies no ormaņa pakalpojumiem, divus kilometrus kopā ar sajūsmināto pūli mērojot kājām,”
par 1920.gadā notikušo stāstīja Valmieras muzeja Vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa, iepazīstinot ne tikai par Raiņa viesošanos Valmierā, bet rosinot iztēloties, kādu savā vārdā nosaukto ielu un tās ēkas redzēja izcilais literāts.
“Pirmā uzstāšanās Valmierā Jānim Rainim bija Valmieras Latviešu biedrībā, stāstot par demokrātiju un atļaujoties arī kritizēt, ka Latvijas lielākais mīnuss esot demokrātijas trūkums. Nākamajā dienā izcilais literāts apmeklēja Valmieras pilsētas komercskolas izlaidumu. Viesošanās Valmierā ilgst līdz 13.jūnijam, kad apmeklētas visas tā laika pilsētas skolas, notikušas tikšanās ar pedagogiem, skolu jaunatni, stāstot par pasaulē redzēto un dzirdēto, jo Rainis nesen bija atgriezies no trimdas Šveicē.”
Dzejnieks bijis šarmants un interesants sarunu biedrs.
“Viņš bija meiteņu mīlulis, kuru vienmēr daiļais dzimums apbēra ar ziediem, tāpēc fotogrāfijās viņš parasti redzams puķu ielokā. Nākamā gada vasarā pēc ciemošanās Valmierā Rainis notikumu, ka valmierietes viņu appušķojušas ar ziediem, atspoguļojis arī dzejas rindās.”
Tajā laikā Valmierā nebija sava laikraksta, tomēr daudzi zinājuši par Raiņa ierašanos, biedrības namā pat visiem interesentiem neesot pieticis vietas. Pirmā publikācija par šo notikumu tapa izdevumam “Lāpa” mēnesi pēc Raiņa aizbraukšanas, to uzrakstīja gados jauns puisis Kārlis Eliass.
“Godinot izcilā dzejnieka piemiņu, 1929.gadā pēc Raiņa kluba aktīvistu ierosinājuma Valmieras pašvaldība dzejnieka vārdā nosauca ielu. Tā izvēlēta, jo Rainis, Valmierā viesojoties, te arī visvairāk pabijis, turklāt šim ielas posmam tolaik nebija nosaukuma, tāpēc labā ideja uzreiz guva atbalstu.”
Rainis laikabiedru atmiņās palicis kā pilnasinīgs cilvēks, kurš baudījis dzīvi, bijis interesants sarunu biedrs, tādējādi viņam nav trūcis atbalstītāju.
“Rainis uz mājām devās agrā 13.jūnija rītā, bet tas nebija šķērslis stacijā ierasties lielam atbalstītāju pulkam, lai dāvinātu ziedus un pavadītu ar dziesmām.”
Godinot Raiņa un Aspazijas 150.gadskārtu, Latvijā šogad notiek dažādas aktivitātes. Arī Valmierā Muzeju naktī vairākos pasākumos izcilo dzejnieku pāri aicināja iepazīt, mēģināt sajust un pat satikt. Viens no tiem – Valmieras muzeja organizētā ekskursija ”Dzejnieks un viņa laiks”. Par toreizējo Raiņa ielu, tās ēkām un iemītniekiem, kādus tos redzēja Rainis, drīzumā varēs lasīt laikraksta “Liesma” pielikumā “Valmierietis” Ingrīdas Zīriņas sagatavotajā publikācijā.