Lasīšanas laiks: 2 min
Viens no efektīvākajiem paņēmieniem cīņā ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) ir meža cūku piebarošanas pārtraukšana, lai samazinātu šo dzīvnieku populāciju, aģentūrai BNS sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.
“No tādiem efektīvākajiem populācijas samazināšanas mehānismiem ir dzīvnieku piebarošanas pārtraukšana, bet arī to mednieki negrib darīt, jo viņu filozofija un doma ir tāda, ka meža cūkas ir nepieciešamas, lai būtu, ko medīt,” sacīja Lamberga un piebilda, ka, apkarojot ĀCM, meža cūku populācija ir jāsamazina pamazām un nedrīkst likvidēt uzreiz lielu skaitu.
PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore arī pastāstīja, ka Igaunijā un Lietuvā meža cūku saslimšanas gadījumu skaits turpina pieaugt līdzīgi kā Latvijā, taču kaimiņvalstīs jauni mājas cūku saslimšanas gadījumi šogad nav konstatēti.
Lamberga arī norādīja, ka nav iespējams prognozēt, cik ilgu laiku varētu prasīt ĀCM apkarošana. “To ir grūti pateikt, jo tas ir saistīts ar bioloģiju, kamēr [Latvijā] pietiekamā daudzumā būs uzņēmīgā populācija – meža cūkas -, tikmēr ĀCM te būs ko darīt,” sacīja Lamberga, piebilstot, ka ĀCM līdz šim ir izdevies apkarot Spānijai, taču tas prasīja padsmit gadus.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Latvijā ĀCM pirmo reizi tika konstatēts 2014.gada jūnijā.
ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.