Lasīšanas laiks: 2 min
Pagājušajā sezonā Latvijā pret gripu vakcinējās nepilns 1% iedzīvotāju, kas ir paradoksāli zems līmenis, pirmdien preses konferencē atzina Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.
Pērn vakcinējās 0,76% no visiem iedzīvotājiem. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, tā ir viena no pēdējām vietām, aiz Latvijas vēl ir tikai Igaunija.
Eksperts to skaidroja ar sabiedrībā pastāvošajiem mītiem.
“Sabiedrībā pastāv negatīva attieksme, gripu neuzskata par nopietnu salimšanu, domā, ka to var izārstēt ar ķiplokiem.
Cilvēki domā, ka gripas vīruss mainās un vakcīna nepalīdzēs. Bet īstenībā mēs runājam par mītiem, nepareizi pasniegtu informāciju. Mēs varam prognozēt kādu gripa būs,” uzsvēra eksperts.
Viņš skaidroja, ka regulāri tiek apkopoti vīrusoloģiskie dati un nav pamata runāt par to, ka gripas paveidi ir milzīgā daudzumā,
98% vīrusu ar gripas vakcīnu varot aptvert.
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne secināja, ka Latvijā situācija nemainās gadiem. Viņa uzskata, ka
ļoti liela loma ir noraidošai attieksmei no ārstiem un medicīnas darbiniekiem, kuri paši nav vakcinējušies.
Pašlaik Eiropā konstatēti atsevišķi saslimšanas gadījumi ar gripu, Latvijā šosezon nav reģistrēts neviens gadījums. Gripas pacēlums tiek prognozēts janvāra beigās un februārī.
Valsts 100% apmērā apmaksā vakcinēšanos pret gripu bērniem līdz 23 mēnešiem un 50% apmērā riska grupām: iedzīvotājiem vecumā no 65 gadiem, pacientiem ar hroniskām slimībām, grūtniecēm.