Lasīšanas laiks: 3 min
Pirmdien, 17.aprīlī, uz Kurtuvi bija aicināts ikviens interesents, lai domapmaiņā piedalītos, klausītos un dalītos savā redzējumā par Kurtuvi kā atvērtu kultūrtelpu. Kā prezentācijā tika uzsvērts, mēs Kurtuvi gribam veidot ar domu, ka to veido vietējā kopiena, ka tā jau pašā saknē ir viņu telpa. Diemžēl bez pašiem organizētājiem un pašvaldības Kultūras pārvaldes darbiniekiem ieinteresēto cilvēku bija ļoti maz. Slikta reklāma par pasākumu, neuzdrīkstēšanās vai maza interese?…
Pasākuma sākumā Ilona Asare no Latvijas Kultūras akadēmijas klātesošos informēja, kādā saistībā vispār tika organizēta šāda tikšanās. Par to jau rakstīts gan https://www.valmieraszinas.lv/events/domrades-darbnica-kurtuve-2027/, gan Valmieras novada mājaslapā. Pēc tam ar klātesošajiem gandrīz trīs stundu garumā dažādos formātos darbojās starpdisciplinārās domāšanas eksperte Vita Brakovska. Viņa uzsvēra, ka Kurtuve nav paredzēta tikai māksliniekiem, bet arī uzņēmējiem, skolotājiem, studentiem – ikvienam, tāpēc par dažādām aktivitātēm jādomā plašāk, daudz lielākā mērogā, lai 2025.gadā, kad Valmieras Drāmas teātris atgriezīsies savās īstajās telpās, Kurtuve nepaliktu bez pielietojuma.
Jāatgādina, ka Kurtuve tika izmantota dažādām aktivitātēm jau pirms tam, kad tā vēl nebija atvēlēta teātra vajadzībām. Tur 2022.gadā notika “Kino Pedālis” seansi, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolai bija lieliska izstāde “Mītiskie stāsti”, Kurtuve bija iekļauta arī Multimediju festivālā un šobrīd netālu no Kurtuves – brīvā dabā Vecpuišu parkā “Dinamiskās pilsētas” programmas ietvaros skatāma foto izstāde, ko veidojis Ansis Starks.
Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem 99,3% iedzīvotāju atzīst, ka viņi ir apmierināti ar savu dzīvi Valmierā, taču Vita Brakovska arī šajā vakarā ierosināja sakontaktēties 3-4 domubiedriem, lai saprastu, ko tieši nozīmē DZĪVOT LABI Valmierā. Atbildes bija diezgan līdzīgas. Tas ir darbs, izglītības un atpūtas iespējas, daudzveidīgs pasākumu piedāvājums, attīstīta infrastruktūra utt.
Sadaloties mazākās darba grupās, sanākušie apspriedās, kāds ir Kurtuves ieguldījums katrā no četriem aspektiem: Kurtuve un ekonomika, Kurtuve un vide, Kurtuve un sabiedrība, Kurtuve un kultūra. Pēc tam visu sarakstīto Vita lūdza sadalīt pēc vajadzību klasifikācijas: ātrās vajadzības (šeit un tagad), perspektīvās vajadzības ar vidēju izpildes termiņu (mēs gribētu…) un futūristiskās jeb slēptās vajadzības, kuru realizēšanai nepieciešams ilgāks laiks un šobrīd liekas gandrīz neticamas. Šķiet, pirmajā grupā saraksts bija visgarākais: brīvpieejas telpas un pakalpojumu dažādība, meistarklases, kafejnīca, radošais kvartāls utt. Kā perspektīvās vajadzības tika minēta kultūrizglītība, pašvaldības sadarbība ar uzņēmējiem, Kurtuves sasaiste ar citām kultūras telpām, vietēja un starptautiska mēroga tūrisma objekts, koprades telpa utt. Šobrīd vēl diezgan tāla vīzija šķiet Kurtuve kā energoefektīva ēka un starptautisks laikmetīgās mākslas centrs, vieta ierakstu studijai, mūžizglītības centrs un, īsi raksturojot, – “Sapnis, ne būve!”.
Sastopoties svešiem cilvēkiem, ir svarīgi piedomāt pie tā, kā spējam pastāstīt par savām idejām, lai apkārtējie cilvēki mūs saprot, tāpēc Vita piedāvāja komunikācijas spēli ar attēlu kārtīm “ZOOM”, bet pēc tam bija individuālais darbs, kur katram bija jāpadomā par to, kāpēc vajadzīga Kurtuve? Ko tā dos? Tāpat bija jāuzraksta četri svarīgākie elementi, kas nepieciešami vajadzību realizēšanai. Vispirms, protams, komanda, bez kuras nekādi neiztikt un kas veido pašu kodolu, tālāk – resursi un tehnoloģijas, procesi un partnerība.
Kā uzskatāmi parādīja Vita, sabiedrībā pietrūkst dullo cilvēku. Ne par velti ir teiciens: “Trakajiem pieder pasaule!” Vienmēr ir daži cilvēki, kas ar savu ideju gluži kā ar karogu ir gatavi iet uz priekšu, bet ir liels pūlis, kuri dažādu iemeslu dēļ saka “Nē!”. Taču izrādās, ir arī trešie – “1.janvāra cilvēki” – viņiem ir noskaņa, nodoms kaut ko uzsākt, bet pietrūkst impulsa. Tāpēc šī vakara dalībniekiem tika uzdots arī mājas darbs – vakarā vai nākošajās dienās pastāstīt par Kurtuvi vēl pāris cilvēkiem, uzdot jautājumus par katra cilvēka vajadzībām un ieguvumiem. Tas ir kaskādes princips jeb, kā teica Vita, fīča ir tajā, ka ievelkam citus cilvēkus.
Kurtuve būs, turpinājums šī vakara domu apmaiņai būs, bet no ikviena valmierieša atkarīgs, cik atvērta sabiedrība esam, kāds būs Kurtuves saturs un varbūt pat radošais kvartāls.