Lasīšanas laiks: 2 min
Par to, kāpēc arī pašiem mazākajiem ir svarīgi treniņi un kā tas var ietekmēt viņu veselību skaidro Rimi Bērniem fiziskās sagatavotības eksperts Kārlis Birmanis.
Fiziskās sagatavotības un maņu attīstīšana
Treniņi un sporta nodarbības, kas paredzētas bērniem, bieži ir caurvītas ar rotaļu elementiem, kur bērnam jāizmanto galvenās maņas (redze, dzirde un tauste). Šādas fiziskās aktivitātes nodarbina ne tikai prātu un uzmanību, bet arī attīsta maņas. Tā kā šie treniņi visbiežāk norit grupās, kur bieži ir nepieciešams komunicēt uzdevumu gaitā – tas veido arī grupas saliedētību un savstarpēju sapratni.
Sportošana uzlabo imunitāti
Regulāra sportošana uzlabo vielmaiņu un prāta spējas, stiprina imunitāti un mazina slimošanas iespējamību. Sportisko aktivitāšu regularitātei ir ļoti liela nozīme, jo tieši fizisko aktivitāšu regularitāte nodrošina ciklisku enerģijas patēriņu un atjaunošanās ritmu nedēļas gaitā, kā arī stimulē organisma vielmaiņu, tai skaitā, skābekļa apgādi muskuļos un smadzenēs.
Prasme sadraudzēties un sastrādāties
Sportojot grupu treniņos, bērniem rodas lieliska iespēja komunicēt ar citiem vienaudžiem un iepazīt jaunus draugus, kuri ir arī domubiedri – sports vieno! Ja salīdzina bērnu sporta treniņus ar pieaugušo sportošanu, kur sistemātiska fizisko spēju attīstīšana ir treniņa galvenais mērķis, bērniem viens no svarīgākajiem aspektiem treniņos ir regulāra kustība, bieži arī darbs grupās kā vienotai komandai. Pulcēšanās pirms un pēc treniņiem mēdz būt arī papildu stimuls apmeklēt nodarbības.
Mērķtiecība
Sportošana veido stipru pašapziņu, mērķtiecību un pārliecību par savām spējām. Pozitīvi disciplinētas ikdienas gaitas un ar pozitīvām emocijām izpildīti fiziskie vingrinājumi un uzdevumi palīdz attīstīt arī emocionālās un rakstura īpašības. Nepadošanās pie pirmās neveiksmes, pašapziņa un izpratne par to, ka sasniegumi nenāk tā pat vien – šīs īpašības turpmāk dzīvē bērnam būs ļoti nepieciešamas.
Stāja
Nav noslēpums, ka bieža uzturēšanās nemainīgā pozīcijā un mazkustīgums (skolas sols, digitālo ierīču lietošana mājās un transportā) nodara kaitējumu stājai. Sportošana no mazotnes samazina iespējamos riskus stājas problēmām un citām potenciālajām kaitēm. Praktiski visu sporta veidu nodarbībās mazajiem sākotnēji tiek attīstīta vispārēja fiziskā sagatavotība – veiklība, koordinācija un līdzsvars. Šādi tiek nodarbināta praktiski visa ķermeņa muskulatūra, kas palīdz arī ārpus nodarbībām kustēties tā, kā treniņos apgūts, un saglabāt muskulatūras attīstību balansā.