Lasīšanas laiks: 2 min
Kopš 1944.gada par Valmieras pilsētas vadītājiem ir bijuši četri Jāņi, portālam “Valmieras Ziņas“ pastāstīja Valmieras muzeja Valmieras muzeja vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa.
No 1944. līdz 1948. gadam pilsētu vadīja Jānis Antons, no 1957. līdz 1961.gadam – Jānis Meļņikovs, no 1984. līdz 1988.gadam – Jānis Zemļickis, bet pašreizējais mērs ir Jānis Baiks.
Portālam “Valmieras Ziņas” Jānis Baiks pastāstīja, kā ticis pie sava vārda:
“Tā kā esmu dzimis ziemā, vecāki nolēma, ka manai vārda dienai ir jābūt vasarā. Esmu nosaukts par Jāni, jo tas, pēc vecāku domām, esot pamatīgs latviešu vārds.
Tas labi saskan ar uzvārdu, tādēļ arī pats nekad neesmu domājis, ka vecāku izvēle nav bijusi pareiza. Savs vārds man vienmēr ir paticis, neskatoties uz teicienu – “metot pūlī ar akmeni, noteikti trāpīsi Jānim”. Agrāk patiesi tā arī bija, bet pēdējā laikā šis vārds vairs nav tik populārs. Man palaimējās šajā ziņā, jo klasē nebija daudz Jāņu. Arī radinieku lokā esmu vienīgais, kas nes šo vārdu.”
Tā kā Valmieras mērs dzimtā ir vienīgais Jānis, viņam ir jāuzņemas svētku organizēšana un namatēva pienākumi. “Gaļu svētku galdam vienmēr gatavoju pats. Alu gan neesmu brūvējis. Izvēlos “Valmiermuižas alu”, jo diez vai man tik labs brūvējums pašam izdotos. Arī Jāņa mātei ir savas īpašās svētku ēdienu receptes, kurās tiek izmantotas veltes no pašu dārza.”
Lai gan par Valmieras pilsētas vadītāju atkal ir kļuvis Jānis, pašvaldībā neesot plānotas liela līgošana. Jānis Baiks uzskata, ka ziemas un arī vasaras saulgrieži ir jāsvin ģimenes lokā, ievērojot tautas tradīcijas.
“Šie ir ģimenes svētki, kas jāsvin tuvāk dabai. Visi kopā varēsim priecāties pilsētas svētkos, kad notiks dažādi kultūras un izklaides pasākumi.”
Viena no Jāņu tradīcijām ir sakopt savu māju un sētu pirms svētkiem, lai jāņabērni neaplīgotu. Jānis Baiks, novēlot visiem valmieriešiem jautrus un patīkamus svētkus, aicināja tos svinēt apdomīgi. Pašvaldība gādāšot, lai pilsēta būtu saposta pirms Jāņiem. Vienlaikus mērs aicināja ikvienu valmierieti rūpēties par sava īpašuma sakopšanu, lai kaimiņi un pilsētas viesi mūs nevarētu aplīgot.