Lasīšanas laiks: 2 min
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir Latvijas iedzīvotāju vispozitīvāk novērtētā institūcija veselības aprūpē salīdzinājumā ar ģimenes ārstu institūciju, veselības centriem, slimnīcām, feldšerpunktiem un traumpunktiem jeb steidzamās medicīniskās palīdzības punktiem, liecina tirgus un sociālo pētījumu aģentūras “Latvijas fakti” veiktā aptauja.
Aptauja rāda, ka NMP dienesta darbam uzticas 86,3% Latvijas iedzīvotāju.
Savukārt vērtējot NMP dienesta darbu 10 punktu skalā pēc vairākiem kritērijiem (brigāžu operativitāte, mediķu profesionalitāte, attieksme pret pacientu un aprīkojums palīdzības sniegšanai), vairāk nekā 60% aptaujāto NMP dienesta darbu novērtēja ar kādu no augstākajām atzīmēm (7,8,9 un 10). Vidējais vērtējums minētajos kritērijos ir no 7,4 līdz 7,92 punktiem, visaugstāk novērtējot mediķu profesionalitāti.
Tāpat aptaujas dati rāda, ka 50,5% jeb katrs otrais iedzīvotājs zina tiešo NMP izsaukšanas ārkārtas tālruņa numuru ‘113’. Tādējādi salīdzinoši īsā laika posmā, kopš 2010.gada, kad ieviests ārkārtas tālruņa numurs ‘113’, ir izdevies panākt augstu tā atpazīstamību sabiedrībā. Salīdzinoši biežāk tiešo ārkārtas tālruni ‘113’ zināja nosaukt sievietes, cilvēki ar augstāko izglītību, kā arī Zemgalē un Kurzemē dzīvojošie.
Pēc aptaujas datiem neatliekamo medicīnisko palīdzību pēdējo 3 gadu laikā savas vai kādas citas personas veselības sarežģījumu dēļ nācies izsaukt 38,5% iedzīvotāju.
Salīdzinoši biežāk NMP dienesta mediķu brigādi izsaukuši gados vecāki cilvēki un finansiāli mazāk nodrošinātie iedzīvotāji, kā arī ģimenes ar bērniem līdz 15 gadu vecumam.
Atbildot uz jautājumu par situācijām, kādās iedzīvotāji izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību, aptauja apliecina, ka joprojām liela daļa iedzīvotāju neatliekamo medicīnisko palīdzību izsauktu arī vienkāršākās situācijās, piemēram, 51,9% iedzīvotāju NMP dienesta brigādi izsauktu roku vai kāju traumu gadījumos (izmežģījumi, sastiepumi, sasitumi), 40,3% iedzīvotāju – jau esošas hroniskas saslimšanas paasinājuma gadījumos, 25,9% iedzīvotāju – ja vairākas dienas būtu jūtamas muguras vai galvassāpes. 19,5% iedzīvotāju uzskata, ka neatliekamā medicīniskā palīdzība izsaucama arī tad, ja ir augsta ķermeņa temperatūra bez kādām komplikācijām. Savukārt 7,3% iedzīvotāju domā, ka neatliekamā medicīniskā palīdzība izsaucama, ja ir spēcīgas zobu sāpes. Šie aptaujas dati norāda, ka
joprojām liela sabiedrības daļa dažādu veselības problēmu gadījumos kā pirmo alternatīvu izvēlas NMP dienesta brigādes izsaukšanu, nevis veselības jautājumu risināšanu ambulatori, vēršoties pašiem tuvākajā ārstniecības iestādē vai konsultējoties ar savu ģimenes ārstu.
Socioloģiskā aptauja veikta no 9.- 19.janvārim, tajā piedalījušies 1000 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15-75 gadiem, aptverot visus Latvija reģionus. Aptauja veikta, lai noskaidrotu iedzīvotāju informētību par ārkārtas tālruni ‘113’ un neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanu kritiskās situācijās, kā arī lai noskaidrotu iedzīvotāju apmierinātību ar NMP dienesta darbu. Līdzīgu aptauju NMP dienests veicis arī 2013.gadā.