Lasīšanas laiks: 2 min
Lai izglītotu sabiedrību par sulu vērtīgajām īpašībām un to nozīmi sabalansēta uztura veidošanā, biedrība “5 dienā” kopā ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti (LLU) uzsākusi projektu “Sulasspēks”. Tā ietvaros LLU veikusi pētījumu laboratorijās, nosakot augļu un dārzeņu sulās esošās minerālvielas un bioaktīvās vielas. Galvenais secinājums, ka sulās visvairāk ir tādu minerālvielu kā kālijs, magnijs, mangāns un fosfors, kā arī tās ir labs antioksidantu un vitamīnu avots un tām ir labas spējas neitralizēt kaitīgos brīvos radikāļus, informēja pētījuma autori.
Pētījuma autore Dr.sc.ing. Solvita Kampuse, LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes docente un pētniece, atklāj būtisku secinājumu, ka
sulas pēc to sastāva savā starpā ir atšķirīgas, tāpēc ieteicams uzturā izvēlēties dažādas sulas.
Viņa norāda, ka apelsīnu sula visvairāk satur C vitamīnu. Savukārt, izdzerot glāzi ananasu sulas tiek uzņemta mangāna ieteicamā dienas norma.
Tomātu sula no visām pētītajām sulām ir visbagātākā ar minerālvielām – tajā ir visvairāk kālija, delzs un fosfora, un tā ir bagātīgs karotinoīdu avots.
Biedrības “5 dienā” pārstāvis Andis Brēmanis norāda, ka pētījuma galvenais secinājums ir, ka
veikalos nopērkamās sulās ir salīdzinoši daudz minerālvielu un citu aktīvo vielu, kas ir nepieciešamas mūsu organismam un veselībai. Tām ir ļoti labas spējas neitralizēt mūsu organismam kaitīgos brīvos radikāļus, kā arī tām piemīt antioksidējošās īpašības.
Ne velti augļi un dārzeņi pēc Pasaules veselības organizācijas iniciatīvas ir noteikta kā galvenā produktu grupa mūsu uzturā. To apliecina arī pētījums par augļu un dārzeņu sulu īpašībām.
Pētījumā LLU laboratorijās tika analizētas apelsīnu, tomātu, ābolu, rozā greipfrūtu un ananasu 100% sulas, kuras ražo lielākais sulu ražotājs Baltijā “CIDO Grupa”.
Līga Sakne, biedrības “5 dienā” un SIA “CIDO Grupa” pārstāve, atzīst, ka pētījuma rezultāti pozitīvi pārsteiguši arī pašus ražotājus, jo atklāj, cik patiesībā sulas ir vērtīgas. Kopā ar citiem produktiem tās mūsu uzturā ir labs minerālvielu avots.
Pētījums tika veikts 2015.gada sākumā. To kopā ar Dr.sc.ing. Solvitu Kampusi veica arī LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes pētniece Dr. Sc. ing. Zanda Krūma, Dr.sc. ing. Ingmārs Cinkmanis un studentes Laura Hanka un Liene Ozola.