Lasīšanas laiks: 3 min
Laikā, kad gandrīz katram cilvēkam ir divas identitātes – virtuālajā un reālajā dzīvē, – rodas loģiski jautājumi – kas notiek ar mirušo cilvēku profiliem? Vai kādam ir piekļuve miruša cilvēka profilam? Vai šos profilus kāds turpina izmantot?
Ja sociālo tīklu administrācija netiek informēta par portāla lietotāja nāvi, tad profils turpina eksistēt. Draugiem.lv profili tiek dzēsti neatkarīgi no tā, vai to tuvinieks vēlas vai nē. Protams, pirms profila dzēšanas portāla administrācija pārliecinās, vai profila lietotājs patiesi ir miris. Nereti, lai apstiprinātu šo faktu ģimenes locekļiem ir jāuzrāda “aizgājušās” personas miršanas apliecība. “Tikko kā uzzinām, ka persona ir mirusi, profilu izdzēšam, bet to vienīgi uzzinām, ja mūs informē mirušās personas radinieki vai citi tuvinieki, portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Draugiem.lv runasvīrs Jānis Palkavnieks.
Aizgājēja tuviniekiem netiek izpausta mirušās personas konta paroles, jo profilā ir arī vēstuļu sadaļa, un draugiem vai radiniekiem neesot jāredz tās saturs. Taču nereti ir gadījumi, kad radiniekiem paroles ir pieejamas, jo tās tikušas saglabātas datorā, vai tās iepriekš izpaudis pats mirušais, – tad gan šādam profilam ir pieeja. “Uzskatām, ka tā rīkoties ir slikti, tāpēc arī paroles nevienam netiek izpaustas, un profils, ja par miršanas faktu mums paziņo, tiek dzēsts. Vienīgais, ko atļaujam – iespēju radiniekiem lejupielādēt mirušās personas publicētās fotogrāfijas,” atzīst J.Palkavnieks.
Savukārt sociālajam tīklam Facebook.com ir citādāka politika. Ārvalstu sociālajos tīklos iespējams veikt dažādas darbības ar mirušā kontu, piedevām, vēl dzīvam esot, cilvēkam ir iespējas noteikt, kas notiks ar viņa profilu pēc nāves. Turklāt tiek piedāvāta pat iespēja jau dzīves laikā izveidot dažādus ierakstus, kas tiks publicēti tikai pēc nāves, tā radot interneta “pēcnāves dzīvi”.
Kopš 2012.gada 30 miljoni cilvēku, kas uztur Facebook kontus, ir miruši, ziņo “Huffington Post”. Ja tuvinieki vai mirušais cilvēks ir izlēmis saglabāt profilu, tad šis profils darbojas kā piemiņas lapa vai “miršanas aplikācija”, līdzīgi kā aktīvs profils. Tajā var ievietot līdzjūtības rakstus un dalīties atmiņās par mirušo. Profilā var apskatīt lietotāja profila galerijas.
“Miršanas aplikācijā” iespējams pat saglabāt pirmsnāves vēstuli, kura būs apskatāma taviem tuviniekiem, kad cilvēka vairs nebūs, kā arī apskatīt saturu, ko viņš būs atstājis aizejot. Pirmsnāves vēstuli var ievietot gan rakstiskā veidā, gan video formātā. Ir pat iespēja ierakstīt vairākus ziņojumus, kas profilā parādīsies tikai pēc cilvēka nāves.
Tomēr Facebook atņem daudz citas iespējas mirušo lietotāju lapās. Piemēram, profils vairs nav pieejams, izmantojot sabiedrisko meklēšanu. Profils ir pieejams tikai mirušā cilvēka esošajiem Facebook draugiem. Lapa neparādīsies sadaļā “Ieteikumi”. Visas automātiskās aktivitātes, piemēram, Dienas horoskops, kas saistītas ar atmiņu veidošanu, Facebook šajā lapā pārtrauc.
Visbeidzot, Facebook patur tiesības dzēst statusa atjauninājumus. Piemēram, ja lietotājs, kurš izdarījis pašnāvību, ievietojis fotogrāfiju ar pistoli pie savas galvas, Facebook, visticamāk, šādu saturu izņems.
Protams, ja radinieki vēlas, viņiem ir iespēja pilnībā dzēst mirušā lietotāju kontu, par nāves faktu informējot vietnes administrāciju. Līdzīgi kā Draugiem.lv, arī Facebook neatklāj mirušā lietotāja paroli un konta informāciju saglabājot konfidencialitāti, vēstī sociālā medija “Meshable” redaktore Stefānija Baka (Stephanie Buck).
Vietne Twitter par mirušā cilvēka profilu ļauj izlemt ģimenes locekļiem, piedāvājot divas iespējas – kontu izdzēst vai nodrošināt ģimeni ar mirušā cilvēka tvītu arhīvu. Taču, līdzīgi kā iepriekš minētajos gadījumos, vietnes administrācija pārliecinās, ka persona tik tiešām mirusi, lūdzot uzrādīt miršanas apliecību – kopā ar informāciju par ziņotāja radniecību vai citu saistību ar mirušo.
Lai nu kā, dzīve pēc nāves eksistē, bet, jāteic, vien internetā, ar dažādu aplikāciju palīdzību, kas ne vien saglabā un uztur miruša cilvēka interneta profilus, bet piedāvā iespēju izveidot ierakstu arhīvu, kas parādīsies tikai pēc nāves, tādējādi radot ilūziju, ka cilvēks joprojām ir dzīvs.