Lasīšanas laiks: 2 min
Personām, kas apzināti mainījušas transportlīdzekļa nobraukuma rādītājus, būs jārēķinās ar administratīvo atbildību un naudas sodu, šādus grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā trešdien konceptuāli atbalstīja Saeimas Juridiskā komisija.
Saeimas Preses dienestā aģentūru BNS informēja, ka deputāti bija vienisprātis, ka nobraukuma mērījumu sagrozīšana lietotām automašīnām ir kļuvusi par būtisku problēmu, kas prasa risinājumu. Pircēji tādējādi tiek maldināti par mašīnas patieso nolietojumu un tehnisko stāvokli.
“Faktiski odometra sagrozīšana ir krāpniecība, jo auto ar mazāku nobraukumu maksā vairāk,” norāda Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (NA).
Komisijas sēdē izskanēja arī priekšlikumi par rādītāju apzinātu sagrozīšanu paredzēt kriminālatbildību.
Komisijas sēdē izskanēja arī bažas par policijas iespējām konstatēt negodprātīgu rīcību un saukt vainīgos pie atbildības. Turklāt odometra rādījumi bieži tiek sagrozīti jau pirms automašīnas ievešanas Latvijā, bet datu apmaiņa ar valstīm, no kurām pārsvarā nāk šīs mašīnas, nav obligāta. Lai šī norma nebūtu tikai deklaratīva, tā tikšot vēl pilnveidota.
Tieslietu ministrijas speciālistiem darba grupā, kas strādā ar administratīvo pārkāpumu kodeksu, un arī citiem iesaistītajiem esam devuši divu mēnešu termiņu priekšlikumu izstrādei.
Iesniegtais likumprojekts par transportlīdzekļa odometra rādījumu izmainīšanu, palielinot vai samazinot odometra uzskaitīto transportlīdzekļa nobraukumu, fiziskajām personām paredz naudas sodu līdz simt eiro, bet juridiskajām personām — līdz tūkstotim eiro.
Tāpat administratīvā atbildība plānota par odometra rādījumu izmainīšanas pakalpojuma reklamēšanu. Naudas sods fiziskajām personām plānots līdz diviem simtiem eiro, bet juridiskajām personām — līdz diviem tūkstošiem eiro.
Par deputātu izstrādātajiem grozījumiem Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā trīs lasījumos vēl jālemj Saeimai.