Lasīšanas laiks: 3 min
Gulbenē aizvadīta pirmā Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) īstenotā projekta “PANEL2050” efektīvas energopārvaldības darba grupas sanāksme, informē Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Āboliņa.
Tajā Vidzemes pašvaldības pārstāvji aktīvi dalījās ar savu pieredzi par īstenotajiem projektiem un problēmām, ar kurām tie sastapušies, plānojot dažādas aktivitātes. Kopumā jāatzīst, ka jau šobrīd pašvaldības radušas vairākus inovatīvus un interesantus energoefektīvus risinājumus, atbalstot gan valsts energoefektivitātes paaugstināšanas politiku, gan arī rodot iespēju iedzīvotājiem mazināt izdevumus par apkuri un silto ūdeni.
Jāatzīmē gan, ka līdz šim aktivitātes tiek īstenotas pēc pašu iniciatīvas, un daudz atkarīgs no pašvaldībās piesaistīto projektu speciālistu zināšanām un kapacitātes.
Projekta “PANEL2050” vadītāja Aija Rūse norāda: “Šobrīd jāsecina, ka, lai gan pašvaldības saprot energoefektīvu risinājumu lietderību, tomēr kompleksa energoplānošana ilgtermiņā pašvaldībās ir vāji attīstīta, trūkst skaidri definētu mērķu. Tas ir saistīts gan ar ierobežotiem finanšu resursiem, gan ar speciālistu trūkumu. Būtu jānozīmē konkrēts speciālists, kas ar to nodarbotos – šinī gadījumā, energopārvaldnieks. Otra lieta – vai mēs analizējam datus un tos izmantojam, mērķtiecīgi, vai arī vienkārši cenšamies īstenot projektus, jo pieejami finanšu līdzekļi un tie jāapgūst? Skaidrs, ka bez stratēģiskas pieejas rezultāti nebūs ilglaicīgi. Nauda vējā un rezultāts nepamierinošs.”
Efektīva energopārvaldība sākas ar plānu, taču, tā kā pašvaldībām trūkst kapacitātes, visbiežāk energoefektivitātes plānus izstrādā kāda konsultantu kompānija. Kā projekta darba grupas dalībnieki paši atzina, nav noslēpums, ka bieži vien, pat ja plāns ir sagatavots, tas iegulst plauktā, un tas ir tikai tāpēc, ka dokumentu izstrādē par maz iesaistījušies paši. A.Rūse aicina: “Pašvaldības aicinātas aktīvi iesaistīties Vidzemes plānošanas reģiona projektā “PANEL2050”. Tā būs lieliska iespēja, smelties trūkstošās zināšanas, apmainīties ar pieredzi gan Latvijā, gan ārpus tās, un gala rezultātā, sadarbībā ar ekspertiem izstrādāt praktiski pielietojamu dokumentu energoplānošanai pašvaldībā. Ņemot vērā Eiropas Savienības un Latvijas valsts kopējo politiku, plānam katrā pašvaldībā vienkārši ir jābūt! Tad kāpēc to neizstrādāt tā, lai tas efektīvi kalpotu ikdienā, nevis vienkārši iegultu plauktos?!”
Projekta “PANEL 2050” ietvaros tā dalībniekiem tiks piedāvāta iespēja, gan saņemt trūkstošās zināšanas par to kā izstrādāt energoplānus, gan par ar jauniem un inovatīviem plānošanas un tehnoloģiskiem risinājumiem. Kopīgi tiks apzinātas un risinātas biežākās problēmas, ar kurām sastopas pašvaldības, īstenojot energoefektivitātes projektus. Savukārt redzeslauka paplašināšanai tiks piedāvāta iespēja dibināt jaunus kontaktus ar speciālistiem un jomas ekspertiem, apmainīties pieredzēm un smelties jaunas idejas, kā arī citas aktivitātes.
Dalība projektā ir brīvprātīga, un lielākās ieguvējas būs tās pašvaldības, kas darbosies visaktīvāk, tādējādi apliecinot, ka efektīva un ilgtspējīga energoplānošana tām ir viena no prioritātēm. Vairāk par projektu “PANEL2050” lasiet šeit.