Lasīšanas laiks: 3 min
Kā liecina apkopotā informācija par civilstāvokļa aktu reģistrāciju Kocēnu novadā, 2014.gadā Kocēnu novads ir kļuvis bagātāks ar 61 jaundzimušajiem – 28 meitenēm un 33 zēniem, informēja Kocēnu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Upīte.
Kopš 2013.gada 1.janvāra ir spēkā Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likums, kas paredz iespēju dzimšanas faktu reģistrēt jebkurā Latvijas Republikas dzimtsarakstu nodaļā. Aizvadītajā gadā Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā sastādīti 54 dzimšanas reģistri, no kuriem 51 reģistrēts Kocēnu novadā deklarēts jaundzimušais.
Viskuplākais mazuļu pieaugums ir bijis Kocēnu pagastā, kurā deklarēti 35 jaundzimušie, tam seko Dikļu pagasts – 9, Vaidavas pagasts – 6, Bērzaines pagastā – 6, Zilākalna pagastā – 5.
Puse jaundzimušo reģistrēti ar paternitātes atzīšanu – bērna tēvs un māte nav reģistrējuši laulību, un jaundzimušajam pie dzimšanas reģistrācijas dots tēva uzvārds, savukārt laulībā dzimuši 26 mazuļi (43%).
24 pērn reģistrēto jaundzimušo savām māmiņām ir pirmdzimtais bērniņš, 20 māmiņas sagaidīja otro mazuli, 12 – trešais mazulis, trīs māmiņām ģimene kļuva bagātāka ar ceturto bērniņu, savukārt divas māmiņas laida pasaulē piekto un sesto atvasi.
Populārākais meiteņu vārds pagājušajā gadā bija Ance, kam sekoja Keita, Annija un Madara, savukārt populārākie zēnu vārdi pērn bija Kristers, Roberts, Gustavs un Olivers.
Vairāki mazuļi ieguvuši mazāk izplatītus vārdus, piemēram, meitenēm – Arīna, Jete, Melisa, Mia Alia un Kerija, zēniem – Magnuss, Daniils, Martins, Elias un Everts. Samazinājies to mazuļu skaits, kuriem vecāki devuši divus vārdus.
2014. gadā Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas 43 laulības, par trīs laulībām vairāk nekā 2013. gadā.
Tradicionāli visbiežāk pāri izvēlas laulāties vasaras mēnešos, laika posmā no jūnija līdz augustam dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas vairāk nekā puse laulību – 24, laulībām bagātākais ir bijis augusts, kad apprecējās 11 pāru. Februāris un oktobris ir bijis „tukšais mēnesis”.
Visbiežāk (70%) pāri izvēlējušies laulāties Dzimtsarakstu zālē Kocēnos (pašvaldības administrācijas ēkā), 26% pāru par laulību ceremonijas norises vietu izvēlējās Dikļu pili.
72% gadījumu gan līgavainis, gan līgava laulībā stājās pirmo reizi.
2014. gadā Kocēnu novadā laulībā stājušies dažādu tautību cilvēki. 72% pāru abi jaunlaulātie ir latvieši, 19% pāru latvietis bijis viens no jaunlaulātajiem, tāpat laulībā stājušies ebreju un krievu tautības pāri, kā arī pāri, kur viens no laulātajiem ir ukrainis, vācietis un baltkrievs.
Kopumā no Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētajām laulībām tikai 10 pāros (23%) abi laulātie ir Kocēnu novada iedzīvotāji, astoņos pāros (19%) viens no laulātajiem ir novadnieks, savukārt 58% pāru abi laulātie nav Kocēnu novada iedzīvotāji.
Jaunākajai līgavai pagājušajā gadā bija 21 gads, līgavainim – 20 gadi, laulībā stājās arī pāris cienījamā vecumā – līgavai 67 gadi un līgavainim 70 gadi,
apliecinot, ka nekad nav vēlu savas attiecības oficiāli reģistrēt. Visbiežāk (81%) līgavainis ir bijis vecāks par līgavu.
Saistībā ar izmaiņām likumdošanā, kas paredz iespēju personas miršanas faktu reģistrēt jebkurā LR Dzimtsarakstu nodaļā, tikai pusē no pagājušajā gadā Kocēnu novada Dzimtsarakstu nodaļā sastādītajiem 127 miršanas reģistriem reģistrēti Kocēnu novada iedzīvotāji, šādi ir bijuši 64 reģistri. Saskaņā ar Iedzīvotāju reģistrā pieejamo informāciju 2014.gadā mūžībā aizgājuši 80 Kocēnu novada iedzīvotāji – 40 sievietes un 40 vīrieši, līdz ar to iedzīvotāju dabiskais pieaugums (starpība starp noteiktā laika periodā dzimušo un mirušo skaitu) Kocēnu novadā ir ar mīnus zīmi.
Pērn aizsaulē aizgājuši 13 Bērzaines pagasta iedzīvotāji, 13 Dikļu pagasta iedzīvotāji, Kocēnu pagastā – 33, Vaidavas pagastā – 14, Zilākalna pagastā – 7. Nemainīgi saglabājas statistika, ka ātrāk šo pasauli pamet vīrieši – vidējais vīriešu dzīves ilgums bijis 70 gadi, savukārt sievietēm 79 gadi. Galvenie nāves cēloņi bijuši sirds un asinsvadu slimības un vēzis. Visvairāk mirušo reģistrēts janvārī, februārī un decembrī, vismazāk – jūnijā un novembrī.