Lasīšanas laiks: 2 min
Oktobrī pabeigti biedrības “Ziemeļvidzemes ģeoparks” organizētie Salacas tīrīšanas darbi posmā no Mazsalacas līdz Ramatas ietekai, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Mazsalacas novada pašvaldībā.
Projekta ietvaros upe vairāk kā 12 kilometru garā posmā tika atbrīvota no kritušajiem, vēja un bebru nogāztajiem, palu ieskalotajiem kokiem. Tika likvidēti galvenie sanesumi, savākti upē atrastie atkritumi, nogrimušās koka laivas un virkne citu priekšmetu, kam Salacā nav jābūt.
Tīrīšanas darbus, ko veica SIA “Terra Logistics”, uzsāka augustā, plānojot izcelt vismaz 100 kubikmetru koksnes. Taču noteikt reālo darbu apjomu pirms to uzsākšanas bija visai sarežģīti – vietām upe aizsprostota gandrīz pilnībā, un tos sanesumus, kas sniedzās teju līdz gultnes dibenam, ar neapbruņotu aci saskatīt nebija iespējams. Rezultātā divu mēnešu laikā no upes izvākti ap 250 kubikmetru koksnes – dažu stumbru diametrs pārsniedza pat 80 centimetrus.
Kā informē Mazsalacas novada pašvaldības projektu vadītāja Baiba Auzāne, Salaca šobrīd kļuvusi ne tikai vizuāli pievilcīgāka, tīrīšanas darbi bija vajadzīgi gan upes bioloģiskās vides uzlabošanai, gan laivotāju drošības un ērtības nodrošināšanai. Vietām ainavu grūti atpazīt, īpaši vietās, kur ūdens tūristiem laivas reizēm nācās nest pāri sakritušajiem kokiem – sanesumu veidotās “salas” izzudušas, upe var brīvi plūst savā gaitā.
Augustā un septembrī ar vietējo iedzīvotāju līdzdalību tik noorganizētas divas atkritumu savākšanas talkas Salacā un tās labajā krastā – lai arī tika savākti vairāki desmiti maisu, upes tīrīšanas laikā zem kritalām atradās teju tāds pats daudzums atkritumu, kas gadu gaitā neredzami bija krājies upē.
Augusta nogalē norisinājās arī “Dauģēnu cirka” sakopšanas talka – šis savdabīgais smilšakmens atsegums ir viena no gleznainākajām vietām Salacas krastos, tādēļ bija svarīgi iespēju robežās atbrīvot to no kritušajiem, nokaltušajiem kokiem un krūmiem. Protams, šāda veida sakopšanas darbi būtu nepieciešami arī pie vairuma citu lielāko smilšakmens atsegumu, tomēr tas prasa papildus resursus un ekspertu iesaistīšanos, jo darbi veicami īpaši sarežģītos un bīstamos apstākļos. Pie “Dauģēnu cirka” tika likvidēti klinti aizsedzošie krūmi, izkopta nogāze – skatu, kas šobrīd paveras uz atsegumu, vislabāk varēs novērtēt tieši laivotāji.
Upes tīrīšana nav vienreizējs pasākums, situācijai jāseko līdzi regulāri, atzīmēja B.Auzāne. Tomēr prieks, ka šī projekta gaitā izdevies paveikt tik daudz. Tas atvieglos darbu nākotnē, atbrīvojot Salacu no pastāvīgi veiktajiem bebru “nedarbiem” vai citādi upē iekritušajiem un ieskalotajiem kokiem.
Projekts tika īstenots LVAF apakšprogrammas “Vides aizsardzības projekti” projektu vadlīnijas “Dabas un bioloģiskās daudzveidības aizsardzība, t.sk. dabas kapitāla izpratnē” ietvaros. No kopējām izmaksām, kas ir 39 450 eiro, LVAF finansējums veido 79%, pārējo līdzfinansējumu nodrošināja Mazsalacas novada pašvaldība.