Lasīšanas laiks: 3 min
12.maijā Nepālu atkārtoti skāra 7.3 magnitūdu stipra zemestrīce pēc Rihtera skalas. Tā bija 25.aprīļa zemestrīces atgrūdiens. Grūdiens šoreiz nebija tik ilgstošs, aptuveni 45 sekundes. Cilvēki zināmā mērā bija sagatavojušies, tādēļ postījumi nebija tik lieli kā 25.aprīļa zemestrīcē.
Lielākoties cieta ēkas, kuras tika skartas pirmajā zemestrīcē, kalnu reģionos notika jauni zemes nogruvumi, šķērsojot takas un ceļus uz ciematiem. Lai arī iedzīvotāji bija gatavi atkārtotiem grūdieniem, vairums cieta arī šoreiz. Vietējie mediji ziņo, ka sagruvušas vairākas mājas, tostarp divas slimnīcas, kurā nav atradušies pacienti. Miruši vismaz 65 cilvēki, ievainoti aptuveni 2 000, portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja brīvprātīgā darbiniece no Nepālas Lauma Kalēja.
“Valstī lielākais drauds šobrīd ir tuvojošās lietus sezonas. Jau pēdējā laikā stipri līst – dienas pirmajā pusē ir ļoti karsts, bet vakarpusē sākas vētra. Ierasti tuvojoties šai sezonai, cilvēki laikus sagatavo pārtikas krājumus. Bieži vien stiprā lietus dēļ ceļi ir nosprostoti visu vasaru. Šobrīd vairumam kalnu ciematu iedzīvotāju visi iekrājumi, kā arī visa iedzīve atrodas zem gruvešiem.
Kopumā gan situācija ir uzlabojusies – palīdzības sniegšana reģionos ir sasniegusi nākamo posmu, cenšoties vietējos nodrošināt ilgtermiņā.
Lai arī zemestrīces atgrūdieni notiek vēl joprojām, tiek sākta jaunu dzīvojamo ēku būve, skolu un medpunktu atjaunošana. Speciālisti domā par izturīgu arhitektūru, piemērotu stiprām zemestrīcēm, kā arī Nepālas laikapstākļiem.
Noslēgtajos ciematos tie izsniegti ūdens filtri, jo mirušo atlieku dēļ tiek piesārņots dzeramais ūdens. Līdz ar to veselie cilvēki sirgst ar tā izraisītām slimībām,” pastāstīja Lauma.
Palīdzības sniegšanā iesaistījušies brīvprātīgie un daudzas pasaulē zināmas organizācijas. Aktīvisti cenšas sadarboties, lai palīdzība būtu organizēta, sasniedzot pēc iespējas vairāk cietušos reģionos.
Lauma arī pastāstīja, ka pilsētā, kurā jaunieši apmetušies, acīmredzami postījumi nav nodarīti. Bija jūtami divi grūdieni. Pirmais vieglāks, īss. Pēc dažām sekundēm sekoja stipra zemestrīce. Cilvēki skrēja ielās, vairāki, kuri redzējuši un piedzīvojuši pirmās zemestrīces sekas, bija ļoti satraukti, īpaši vietējie. Tūristu ielā ēkas krakšķēja, šķita, ka varētu sabrukt. Šobrīd gan tūristi ielās tikpat kā nav manāmi, lielākoties cilvēki atgriezušies savās mītnes valstīs.
“Pokharā cilvēku dzīve bija atgriezusies ierastajās sliedēs. Cilvēki atsākuši darbu, skolēni un studenti turpināja mācības. Jauniešu rezidentģimenes jaunākā meita Sangam stāstīja, kā šoreiz piedzīvojuši zemestrīci universitātē: sākotnēji domājuši, ka solu krata draugi, kuri sēž aiz muguras. Tad viss norimies, līdz pasniedzējs saucis: “zemestrīce!” un visi skrējuši ārpus ēkās. Bērni skolās pārbijušies, raudājuši. 25.aprīļa zemestrīce notika sestdienā, kura visā valstī ir brīvdiena, tādējādi daudzi iedzīvotāji atradās drošā vietā,” stāsta Lauma.
Karmaflights.org bāzes nometnē, kurā iepriekš vairāki latvieši devušies palīdzēt, šobrīd viss ir kārtībā. Daudzi brīvprātīgie devušies atpakaļ uz Pokharu. Pirms zemestrīces tikuši apmeklēti vairāki kalnu ciemati. Laimīgi, ka brīvprātīgie paspējuši atgriezties nometnē, jo zemestrīces laikā apkārt notikuši vairāki zemes nogruvumi. Brīvprātīgo vidū atradies arī latvietis Kārlis Jaunpetrovičs. Iepriekš palīdzību bāzes nometnē snieguši arī Vidzemes Augstskolas absloventi Lauris Melkers un Lauma Kalēja.
Šobrīd nevalstiskā organizācija Karmaflights.org nodibinājusi sadarbību ar tādām lielām institūcijām kā Indijas un Bielbritānijas armija, United Nations (UN), World Food Programme (WFP), kā arī ar profesionāliem ārstiem no Kanādas un pieredzējušu meklēšanas un glābšanas kalnos grupu no Amerikas Savienotajām Valstīm. Tiek sniegts transporta un tehniskais atbalsts, medicīniskā palīdzība.