Lasīšanas laiks: 4 min
Trešdien, 18.decembrī, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigādes Valmieras daļā notika preses konference, kurā ugunsdzēsēji glābēji, policisti un mediķi atgādināja un skaidroja, kā svētku laikā izvairīties no nelaimēm un kā rīkoties, ja nelaime tomēr notikusi. Pasākuma laikā notika arī paraugdemonstrējumi, kuru laikā tika parādīts, kā pareizi dzēst ugunsgrēku ar dažādiem ugunsdzēsības aparātiem.
Svētku laikā daudzus mājokļus un uzņēmumus rotā adventes vainags un svētku noskaņas radīšanai tiek iedegtas svecītes, izmantota pirotehnika, kā arī baudīti dažādi pasākumi, bieži vien neaizdomājoties par drošību. Visiem operatīvajiem dienestiem Ziemassvētku un Jaunā gada laiks ir saistīts ar intensīvu darbu, jo iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka tieši svētku brīvdienās cilvēki rīkojas neapdomīgāk, kas noved pie traģiskām sekām. Savlaicīga drošības prasību ievērošana var novērst daudzas potenciālās nelaimes, par kurām arī operatīvo dienestu pārstāvji atgādinās preses konferences laikā.
Preses konferences laikā VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandiera vietnieks pulkvežleitnants Andrejs Rjabkovs atgādināja, kā ugunsdroši pavadīt svētkus, par dūmu detektoru nepieciešamību katrā mājoklī, kā arī skaidroja pēc kādiem kritērijiem jāizvēlas ugunsdzēsības aparāts privātmājām.
VUGD pārstāvis pastāstīja, ka Latvijā ik gadu ugunsgrēkos iet bojā ap 90 cilvēkiem, cietušo ir vairāki simti. Ugunsnelaimju iemesli ir dažādi, bet pārsvarā tā ir cilvēku paviršība un nezināšana. Tuvojoties svētkiem, Andrejs Rjabkovs atgādināja, ka nekādā gadījumā nedrīkst atstāt bez uzraudzības iedegtās sveces pat uz īsi brīdi.
„Nelaime var izcelties dažu sekunžu laikā. Lai aizdegtos sausais adventes vainags vai eglīte, nav nepieciešama pat atklāta liesma, pietiek ar augstas temperatūras iedarbību!”
Tāpat VUGD pārstāvis atgādināja, ka jau pēc divām nedēļām stājas spēkā Ugunsdrošības noteikumu obligātā prasība, ka katram mājoklim ir jābūt aprīkotam ar dūmu detektoru, bet katrā privātmājā ir jābūt ugunsdzēšanas aparātam. Andrejs Rjabkovs aicināja negaidīt Jauno gadu, bet nekavējoties aprīkot savu mājokli ar dūmu detektoru, kas laikus brīdinās par nelaimi un ļaus izglābt gan savu un ģimenes locekļu dzīvību, gan arī īpašumu. Dūmu detektora iegādes izmaksas, kas vidēji ir no 5 līdz 10 eiro daudzkārt atsver ieguvumu. Vairāk par dūmu detektoru uzstādīšanu lasiet šeit.
Iegādājoties ugunsdzēšanas aparātu, svarīgs kritērijs ir piemērotas dzēstspējas izvēle. Minimālai dzēstspējai ir jābūt 20A, 134B. Jā ir bažas, ka šāda izmēra aparātu būs grūti pacelt, var izvēlēties vairākus mazāka izmēra aparātus, taču to kopējai dzēstspējai ir jābūt jau minētājai – 20A, 134B. Vairāk par ugunsdzēšanas aparātu izvēli lasiet šeit.
Andrejs Rjabkovs aicināja ikvienu iepazīties ar ugunsdzēšanas aparātu lietošanas noteikumus un izmēģināt to darbību treniņu apstākļos, lai negadījuma laikā varētu nekavējoties rīkoties un pareizā veidā apdzēst liesmas.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece medicīnas un operatīvajos jautājumos ārste Sniedze Bračka pastāstīja, ka ik gadu gadumijas svētku laikā palielinās izsaukumu skaits. Ikdienā vidēji valstī mediķi dodas uz 900 izsaukumiem, Vidzemē – 100 izsaukumiem, bet svētku laikā izsaukumu skaits pieaug par 150, Vidzemē – par 30 līdz 40. NMPD pārstāve skaidroja, ka izsaukumu skaits palielinās tieši uz nelaimes gadījumu un sadzīves traumu rēķina. Viņa pastāstīja par tipiskākajām Ziemassvētku un Jaunā gada svētku sagaidīšanas traumām un to, kā no šādām nelaimēm izvairīties.
Sniedze Bračka atklāja, ka daudzi no nelaimes gadījumos cietušajiem ir bērni. Jo sevišķi uzmanīgiem vecākiem ir jābūt ar mazgadīgiem bērniem.
Mediķe minēja kādu pērn notikušu nelaimi, kad 7 mēnešus vecs bērns bija aizrijies ar dāvanu iesaiņošanas lentu. Par laimi šis negadījums atrisinājās veiksmīgi.
Ļoti bīstami ir mazu bērnu rokās nonākušie eglīšu rotājumi. Kāds pusotra gada vecs bērns spēlējoties ir saplēsis stikla bumbu, un stikla lauskas izraisīja acs ābola traumu.
Sniedze Bračka aicināja būt īpaši uzmanīgiem ar karstiem šķidrumiem, atklājot kādu gadījumu, kad jaunā māmiņa, turot klēpī zīdaini, vienlaikus dzēra kafiju. Mazulis nejauši izsitis krūzi no viņas rokām, gūstos 30% ķermeņa apdegumus.
Tāpat uzmanīgiem ir jābūt arī gatavojot ēdienu, jo mediķiem nākas saskarties ar gadījumiem, kad cilvēki ir apgāzuši traukus ar karstiem šķidrumiem, gūstos nopietnus ķermeņa apdegumus.
Arī NMPD pārstāve atgādināja par īpašu uzmanību, rīkojoties ar uguni un pirotehniku gadumijā, kā arī aicināja būt prātīgiem, lietojot alkoholu. Tieši esot reibumā palielinās negadījumu risks.
Kolēģu aicinājumam svētkus svinēt prātīgi pievienojās Valsts Policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko. Viņš atzina, ka
ik gadu svētku laikā nelaimju cēloņi ir tie paši – alkohola lietošana, neuzmanība, pārgalvība un drošības tehnikas neievērošana, rīkojot uguņošanu.
Īpaša uzmanība vecākiem būtu jāpievērš bērnu drošībai, kā arī jāseko līdzi, lai viņi neiegādātos vecumam nepiemērotus pirotehnikas izstrādājumus. Valsts policijas pārstāvis informēja, ka
policijas darbinieki gadumijā strādās pastiprinātā režīmā, kontrolējot sabiedrisko kārtību, pirotehnisko izstrādājumu apriti, ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu un alkohola lietošanu, sēžoties automašīnas stūres.
Jau ziņots, ka 2020.gada 1.janvārī stāsies spēkā nozīmīgas Ugunsdrošības noteikumu prasības – visos mājokļos (gan privātmājās, gan dzīvokļos) būs jābūt uzstādītiem autonomiem ugunsgrēka detektoriem, kas reaģē uz dūmiem, bet privātmājas papildus būs jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātu. Ikviens iedzīvotājs ir līdzatbildīgs par savu drošību un to, lai ikdienā tiktu ievērotas ugunsdrošības prasības! VUGD aicina ikvienu iedzīvotāju neatlikt rūpes par savu, tuvinieku un līdzcilvēku dzīvībām un šodien uzstādīt mājoklī dūmu detektoru!