Lasīšanas laiks: 2 min
Lai pārvarētu jaunatnes bezdarba problēmu, Eiropas Komisija nākusi klajā ar iniciatīvu „Jauniešu garantija”, kurā var piedalīties jaunieši vecumā no 15 līdz 29 gadiem. Projekta norises laiks ir no 2014. līdz 2018.gadam, un pirmo projekta kārtu īsteno Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), informē Valmieras pilsētas pašvaldībā.
Jauniešu garantijas pasākumu mērķis ir sekmēt jauniešu bezdarbnieku pāreju uz nodarbinātību, īstenojot darba tirgus prasībām atbilstošu prasmju un iemaņu paaugstināšanas pasākumus un praktiskas pieredzes iegūšanu darbavietā.
Sadarbības laikā ar NVA jaunietim tiek nodrošināts karjeras konsultants, kurš izzina jaunieša spējas, intereses, prasmes, lai noteiktu nepieciešamos atbalsta pasākumus. Jauniešiem, kuri iesaistījušies programmā, ir iespēja saņemt speciālistu konsultācijas karjeras attīstības jautājumos, apmeklēt seminārus, lekcijas un kursus.Tāpat viņiem tiek dota iespēja mācību iestādē iepazīt trīs profesionālās izglītības programmas un gūt darba pieredzi, strādājot sabiedrības labā. Uzņēmīgākie jaunieši var saņemt arī atbalstu pašnodarbinātības un uzņēmējdarbības uzsākšanai. Programmas dalībniekiem noteiktos gadījumos tiek kompensēti arī transporta, dzīvojamo telpu īres vai dienesta viesnīcas izdevumi.
Jauniešu garantijas ietvaros NVA piedāvā arī valsts līdzfinansētus nodarbinātības pasākumus „Subsidētā darbavieta jauniešiem bezdarbniekiem” un „Pirmā darba pieredze jaunietim”.
„Subsidētā darbavieta jauniešiem bezdarbniekiem” orientēta uz darba ņēmējiem, kas nonākuši nelabvēlīgā situācijā vai ir personas ar invaliditāti. Savukārt programmas „Pirmā darba pieredze jaunietim” mērķa grupa ir augstāko vai profesionālo izglītību ieguvuši jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem, kuri nemācās, ir reģistrēti bezdarbnieka statusā vismaz gadu un pirms tam nav strādājuši ilgāk par 12 mēnešiem.
Programmas ietvaros komersanti, pašnodarbinātas personas un biedrības aicinātas vismaz 12 mēnešus nodrošināt jauniešiem darbavietu. Uzņēmumam pašam jānodrošina jaunietim darba algas daļa tādā apmērā, lai kopā ar NVA dotāciju jaunieša bezdarbnieka darba alga sasniegtu vismaz valstī noteiktās minimālās algas apmēru.
Jauniešu garantija ir iespēja jauniešiem iegūt darba pieredzi un potenciālo darbavietu nākotnē, kā arī uzņēmumiem ietaupīt līdzekļus darbinieka algošanai, vienlaikus iegūstot laiku, lai pārliecinātos par sava potenciālā nākamā darbinieka atbilstību.
Jaunieši bezdarbnieki salīdzinoši reti kļūst par ilgstošiem bezdarbniekiem, bezdarba periods ir salīdzinoši īss – līdz sešiem mēneši. Galvenie jauniešu bezdarba iemesli ir profesionālās kvalifikācijas, darba pieredzes trūkums un nepietiekama pieredze mazāk kvalificētā profesijā. Daļa jaunietes ir bezdarbnieces pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma. Tāpat jaunieši nepārzina darba tiesiskos aspektus, un tas ir augstāks risks nedeklarētajai nodarbinātībai.
10,2% (67 cilvēki) no pagājušā gada decembra beigās Valmierā reģistrētajiem bezdarbniekiem bijuši jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem, 15% bezdarbnieku bijuši vecumā no 25 līdz 29 gadiem, bet 31% – vecumā no 50 līdz pensijas vecumam.
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka Valmierā samazinājies ilgstošo bezdarbnieku skaits.