Lasīšanas laiks: 2 min
Latvijā darba devējiem joprojām ir aizspriedumi pret pirmspensijas vecuma cilvēkiem, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” atzina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Inese Kalvāne.
“Pirmspensijas vecuma cilvēkus mēs šobrīd iesaistām subsidētās nodarbinātības programmās, pārkvalifikācijas un mūžizglītības programmās. Bet mēs arī jūtam, ka ar to ir par maz, tādēļ jaunajā Eiropas Savienības fondu plānošanas periodā mums būs jauns projekts, kuru mēs šobrīd kopā ar Labklājības ministriju vēl tikai veidojam, lai mums būtu labākas metodes kā veicināt pirmspensijas vecuma cilvēku nodarbinātību,” sacīja Kalvāne.
Viņa atzina, ka ir grūti pateikt, vai galvenās problēmas darba tirgū pirmspensijas vecuma cilvēkiem saistītas ar aizspriedumiem vai novecojošām prasmēm. “Mēs pilnīgi noteikti varam runāt par aizspriedumiem. Tomēr ir lietas, par kurām darba devējiem ir arī taisnība.
Prasmes un iemaņas, ja tās regulāri nepilnveido, noveco. Tāpat, kļūstot vecākam, cilvēks mainās arī fiziski. Daudz nopietnāks kļūst veselības jautājums,”
teica Kalvāne.
Tādējādi, runājot par pirmspensijas vecuma cilvēkiem, īsti pareizi nav tas, ka pārkvalifikācija tiek apmaksāta tikai tad, kad cilvēks jau kļūst par bezdarbnieku, minēja NVA direktore. “Pārkvalifikāciju var veikt arī par savu naudu, turpinot strādāt, bet te vienmēr ir jautājums, cik cilvēki pie šī brīža algu līmeņa tam spēj atvēlēt. Mūžizglītībai jeb mācīšanās mūža garumā būtu jānotiek nepārtraukti, paralēli darba gaitām, un darba devējiem vajadzētu būt ieinteresētiem ieguldīt savu darbinieku apmācībā un pilnveidošanā. Ikdienā ikvienam speciālistam ir jāseko līdzi jaunajam, kas notiek viņa sfērā. Tāpat ir jāzina valodas, ir jāmāk lietot dators. Darba devējiem, iespējams, ir jādomā arī par elastīgākiem darba laikiem, par atbalstu darbinieku veselības aprūpei,” klāstīja Kalvāne.
“Sabiedrībā ir tendence dzīvot arvien ilgāk, pensijas gadi arvien attālinās. Līdz ar to visiem ir jārūpējas, lai mēs dzīvotu ne tikai ilgi, bet arī laimīgi,” viņa piebilda.