Lasīšanas laiks: 2 min
Valkas pilsētas svētku ietvaros sestdien notiks ikgadējā Cēsu pulka Skolnieku rotas karoga maiņas ceremonija, aģentūrai BNS pastāstīja Rekrutēšanas un Jaunsardzes centrā.
Šogad Cēsu pulka skolnieku rotas ceļojošā karoga komisijas pārstāvji viceadmirāļa Gaida Andreja Zeibota vadībā pieņēma lēmumu, ka karogu saņems Smiltenes ģimnāzija par aktīvu Jaunsardzes darbu patriotiskajā audzināšanā un skolas darbu tradīciju un vēstures popularizēšanā jauniešu vidū, meklējot jaunas formas, lai jaunieši pieņemtu to, ka arī viņiem tas ir svarīgi.
Pasākums sāksies ar deviņu Vidzemes skolu komandu orientēšanās sacensībām pilsētvidē. Pēc sacensībām laukumā pie Tērauda skolas būs iespējams aplūkot Zemessardzes ieroču un ekipējuma izstādi. Tam sekos svinīgais pasākums Valkas kultūras namā un pie Kārļa Ulmaņa pieminekļa. Pasākumā muzikālos priekšnesumus sniegs Valkas ģimnāzijas mākslinieciskie kolektīvi un Zemessardzes orķestris.
Pasākumā piedalīsies 213.Valkas jaunsargu vienības jaunsargi instruktora Ritvara Leitena vadībā, kuri pārstāv Valkas ģimnāziju un palīdzēja skolai nopelnīt šo godu ― gadu glabāt karogu.
Pasākuma laikā jaunsargi palīdzēs nodrošināt kārtību, organizēs fotoorientēšanos un sniegs nepieciešamo atbalstu dalībnieku komandām, kā arī svinīgajā gājienā līdz K.Ulmaņa piemineklim veidos Latvijas valsts karogu aleju.
Cēsu pulka Skolnieku rotas karogs darināts 1929.gadā. Karogs tika izgatavots par godu 1919. gada 6.jūnija Cēsu kauju 108 skolnieku rotas dalībnieku piemiņai. Tā kā kauju laikā rotai nebija sava karoga, 1929.gadā, atzīmējot kauju desmito gadadienu, viens no skolnieku rotas dalībniekiem kopā ar domubiedru grupu rosināja izgatavot piemiņas karogu.
Karogam līdzekļus ziedoja skolēni un skolotāji no deviņām Ziemeļlatvijas ģimnāzijām – Cēsīm, Valmieras, Limbažiem, Mazsalacas, Rūjienas, Valkas, Smiltenes, Gaujienas, Alūksnes, no kurām 1919.gada jūnija dienās pieteicās brīvprātīgie skolēni Cēsu pulka Skolnieku rotā.
Izgatavošanā iesaistījās iepriekš minētās skolas, un tas ieguva ceļojošā karoga statusu, kuru katru gadu svinīgi nodeva kādai no iesaistītajām skolām. 1940.gadā tas tika nodots Latvijas vēstures muzejam. 1997.gadā Cēsu rajona padome ar Lāčplēša Ordeņa kavaliera meitas Astras Jansones atbalstu uzšuva karoga kopiju un 1998.gadā, atklājot Cēsīs Uzvaras pieminekli, tradīciju atjaunoja.