Lasīšanas laiks: 3 min
Pulcējot krietnu pulku interesentu 7.aprīlī Vecates pagasta kultūras namā nosvinēti grāmatas “Senā Burtnieka noslēpumi” atvēršanas svētki. Grāmata, ko sarakstījusi vēstures zinātņu doktore un arheoloģe Ilga Zagorska, stāsta par Burtnieka ezera apkārtnē esošajām akmens laikmeta dzīvesvietām – Zvejnieku, Riņņukalna un Kaulēnkalna apmetnēm un to izpētes vēsturi.
Šīs apmetnes, kas atrodas pavisam netālu no Vecates, zināmas kā vienas no izcilākajām Eiropas mēroga akmens laikmeta apdzīvotajām vietām. Apmetnēs atrastie kapulauki, darbarīki, rotaslietas, zivju asakas, gliemežvāki, dzīvnieku kauli un citas senlietas sniedz ziņas par pirmajiem iedzīvotājiem Latvijā un ļauj izpētīt to, kā viņu dzīvesveids attīstījies līdz pat akmens laikmeta beigām.
Vēstures zinātņu doktore un arheoloģe Ilga Zagorska seno akmens laikmeta apmetņu pētniecībai Burtnieka ezera apkārtnē veltījusi visu savu mūžu. Grāmatas atvēršanas svētkos viņa neslēpa prieku un lepnumu par to, ka nu katram ir iespēja uzzināt ko vairāk par šim senvietām.
“Burtnieku novads šādu grāmatu, kura stāsta par senvietu ilgo un sarežģīto izpētes gaitu, lieliskajiem atklājumiem un cilvēkiem, kuri ir piedalījušies aizraujošajā apmetņu pētīšanā ir tik tiešām pelnījis. Esmu priecīga, ka novada pašvaldībai rūp sava vēsture, ka tā atbalstīja grāmatas izdošanu, lai arī nākamās paaudzes varētu uzzināt noslēpumus, ko glabā senais Burtnieks.
Šo daudzo gadu laikā arheologi, kas pētījuši senvietas Burtnieka krastos, vienmēr ir tikuši atbalstīti. Pie apmetnēm ezera krastos mums palīdzēja nokļūs gan laivotāji, gan vietējie, bet ar dažādām organizatoriskām lietām vienmēr izlīdzēja Burtnieku un Mazsalacas novada pašvaldības,” stāstīja grāmatas autore Ilga Zagorska.
Grāmatas “Senā Burtnieka noslēpumi” atvēršanas svētkos piedalījās arheologi, izdevniecības “Zinātne” pārstāve, Burtnieku novada pašvaldības pārstāvji, skolotāji, bibliotekāri, muzeju vadītāji un krietns pulks Vecates pagasta iedzīvotāju. Katrs vēlējās savā īpašumā iegūt jauno grāmatu. Savukārt autore interesentiem neliedza autogrāfu un jautrus stāstus par arheologu piedzīvojumiem Burtnieku pusē.
Jāpiebilst, ka grāmata “Senā Burtnieka noslēpumi” veidota tā, lai to būtu aizraujoši lasīt ikvienam – gan vēsturniekiem un citiem profesionāļiem, gan vienkāršam interesentam. Teksts ir papildināts ar skaistiem attēliem un ilustrācijām. Tāpat, tā ir tulkota angļu valodā, lai to varētu lasīt vēstures entuziasti visā pasaulē.
Svarīgi, ka ar šīs grāmatas izdošanu nekas vēl nebeigsies. Pēc Ilgas Zagorskas teiktā, nākamo divu gadu laikā, sadarbībā ar vācu zinātniekiem, Riņņukalnā atkal notiks arheoloģiskie pētījumi. Bet Burtnieku novada pašvaldība, kopā ar “Valmiermuižas Alus virtuvi” un arheologiem, iecerējusi radīt akmens laikmeta ēdienkarti. Tāpat novada pašvaldībai ir plāni izveidot Burtnieku ezeram un tā krastos esošām senvietām veltītu muzeju.
Grāmata “Senā Burtnieka noslēpumi” izdota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Burtnieku novada pašvaldības atbalstu. Tā tapusi ciešā sadarbībā ar Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtu, Latvijas Nacionālo vēstures muzeju un izdevniecību “Zinātne”.