Lasīšanas laiks: 3 min
Tuvojoties pavasarim – laikam, kad savas jaunās atvases sāk audzēt lielākā daļa meža zvēru, noslēgusies arī dzinējmedību sezona.
Atbilstoši Ministru Kabineta “Medību noteikumiem”, dzinējmedību sezona Latvijā ilgst no 1.oktobra līdz 31.martam, tomēr lielāko daļu no dzīvniekiem atļauts medīt līdz 31.janvārim. Dzinējmedību sezona atsāksies tikai rudenī, jo tad šie jaunie zvēri būs nodzīvojuši pietiekamu laika periodu un uzsākuši patstāvīgu dzīvi. Tikmēr aktuālas kļūst gaidas medības un vasaras otrajā pusē (augustā), arī tādu putnu medības kā meža pīles, kākauļi, krīkļi un citi putni.
Aizvadītā dzinējmedību sezona bija īpaša ar to, ka lielā daļā Latvijas, īpaši Vidzemē, dzinējmedības bija pilnībā aizliegtas Āfrikas cūku mēra dēļ.
Cilvēkiem gan šī slimība nav bīstama, tomēr drošības apsvērumu dēļ, cūku gaļu šajā laikā ēst nav vēlams. Visas sezonas gaitā Pārtikas un veterinārais dienests sekoja līdzi slimības izplatībai un kontrolēja dzinējmedības bīstamajās zonas. Dzinējmedības bija aizliegtas, lai šīs slimās meža cūkas nepārvietotos un neizplatītu slimību tālāk.
Sākoties vasarai, mednieki ļauj jaunajiem dzīvniekiem paaugties, un parasti tos nemedī, taču pēdējos gados Latvijā izteikta problēma ir klaiņojošie suņi, kuriem šādi – nepieredzējuši dzīvnieki ir viegls mērķis.
Klaiņojošie suņi ir liela problēma, galvenokārt tāpēc, ka bieži tie ir kāda cilvēka mīluļi, un saimnieki parasti par savu četrkājaino draugu aktivitātēm pat nenojauš.
Arī medniekiem šie suņi ir kā traucēklis, jo tos nošaut nedrīkst. Cilvēkiem būtu vairāk jāpieskata savus mīluļus.
Šajā dzinēju sezonā neiztika arī bez letāla gadījuma. Liepājas apkaimē nāvīgi tika ievainots mednieks, iemesls – šāviens pa mednieku līniju. Lai arī daudzi apgalvo, ka negadījuma detaļas ir mīklainas, oficiālā versija ir – neveiksmīgs rikošets, kad lode cauršāva dzīvnieku, un mainījās tās trajektorija. Izsakām līdzjūtību mirušā mednieka piederīgajiem.
Staiceles apkaimē šogad dzinējmedībās tika nomedīti četri vilki. Kā portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja viens no Staiceles medniekiem Elvis Arnavs, šis notikums esot īpašs, jo dzinējmedībās šāda “eksotika” pēdējos gados nebija pieredzēta. Citās Latvijas teritorijās vilku medības neesot nekas īpašs, taču Staiceles apkaimē tas ir retums. Kā pastāstīja Elvis, tad vienās no dzinējmedībām izdevās ielenkt pat veselus piecus vilkus, no kuriem nomedīt izdevās trīs. Citās medībās ielenca vienu vilku, un to pašu arī izdevās nomedīt.
Medības ir vaļasprieks ar paaugstinātas bīstamības pakāpi, bet cilvēkiem, kurus tas interesē, tieši dzinējmedības ir lielisks veids kā sākt nodarboties ar šo hobiju.
Katrs, kuru uzrunājusi šī nodarbošanās, var doties uz savu tuvāko medību klubu. Lai kļūtu par dzinēju, nav vajadzīgas nekādas atļaujas un licences – galvenais ir gribēt. Dodoties dzinējmedībās, uzzināsiet daudz interesantu faktu par to, kā notiek šāda veida aktivitātes, un no pieredzējušākajiem medniekiem, iegūsiet daudz jaunu zināšanu par meža dzīvniekiem. Tad arī sapratīsiet galveno – vai medības tiešām ir domātas jums.