Lasīšanas laiks: 6 min
Aizvadītajā Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) tirdziņā CITS BAZĀRS pasniegtas balvas labākajiem SMU astoņās nominācijās. Šogad pēc divu gadu pārtraukuma CITS BAZĀRS atkal norisinājās klātienē, kur tirdzniecības centrā Valleta savus izstrādājumus piedāvāja 82 skolēnu uzņēmumi (51 vidusskolas un 31 pamatskolas grupā) no 23 Latvijas skolām (Valmieras, Madonas, Cēsīm, Lizuma, Salacgrīvas, Limbažiem, Valkas, Rīgas u.c.) kopā pulcējot vairāk kā 400 SMU dalībniekus un 28 pedagogus/SMU konsultantus. Pasākumu organizēja Junior Achievement Latvia dalībskola – Valmieras tehnikums, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras Tehnikuma Sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Kelpša-Čubrova.
Pasākuma laikā apmeklētājiem bija iespēja apskatīt un iegādāties neredzētus un inovatīvus produktus dažādām dzīves situācijām: iepirkuma maisiņu turētājus, aksesuārus priekam un drošībai, produktus Zero Waste aktīvistiem, metāla rakstāmpiederumus, kas raksta līdzīgi zīmulim, bet neizdzēšas, kā arī oriģināli radītus risinājumus tūrismam un ceļotājiem – saliekamus grilus, kas kalpo arī kā apsildāma krāsns, kā arī pārtikas cienītājiem un gardēžiem tika piedāvātas paipalu olu čaumalu trifeles un sīpolu mizu pulveris. Plaši tika piedāvātas arī oriģināla dizaina tekstilpreces, no vietējiem labumiem ražoti gardumi, dažādu dabīgu materiālu aksesuāri, dažādas prātu attīstošas un loģiskās domāšanas spēles u.c.
“Bija patiess prieks būt daļai no tik radoša un uz nākotni vērsta pasākuma. Jaunie uzņēmēji bija tik daudz un tik dažādi – cits jau ļoti augstu pacēlis latiņu, cits vēl ceļa sākumā, bet apņēmība un dzirkstelīte acīs bija ikvienam”, pieredzē dalās Anete Ozola BIO saimniecības Ozolzīles pārstāve Anete Ozola.
Pasākuma laikā dalībnieku sniegumu un profesionalitāti vērtēja kompetenta žūrija. Jauno uzņēmumu izvērtēšana vidusskolas un pamatskolas grupās tika izvērtēti un apbalvoti labākiem SMU 8 nominācijās – Valmieras tehnikuma direktores balva, Sociāli atbildīgs skolēnu mācību uzņēmums, Tehnoloģiskās inovācijas produkts/pakalpojums, Labākā SMU pārdošanas komanda, Uz zināšanām balstīts SMU produkts/ pakalpojums, SMU biznesa potenciāls, Ilgtspējīgs SMU produkts/pakalpojums, Labākais SMU stends.
Rezultāti pamatskolas grupā:
- Valmieras tehnikuma direktores balva – Carry On (Madonas Valsts Ģimnāzijā, maisiņu turētāji iepirkto maisiņu pārnēsāšanai un maisiņi no auduma, kuros ir speciāls siltuma noturošs nodalījums);
- Labākā pārdošanas komanda – Noderīgi nieciņi (Kusas pamatskola, pītas rokassprādzes no dzijas un lentītēm kas izrotātas ar pērlītēm);
- Uz zināšanām balstīts produkts/paklpojums – 30 dienas sev (Liezēres pamatskola, grāmata mentālajai veselībai);
- Ilgstspējīgs SMU – Carry On (Madonas Valsts Ģimnāzija, maisiņu turētāji iepirkto maisiņu pārnēsāšanai un maisiņi no auduma, kuros ir speciāls siltuma noturošs nodalījums);
- Sociāli atbildīgs – Lai prieks (Kusas pamatskola, koka izstrādājumi);
- Biznesa potenciāls – Koka darbi (Kusas pamatskolas, koka rotaļlieta vilciņš un koka soliņš, galdiņš);
- Labākais stends – Zumzums (Bērzaunes pamatskola, produkti no un ar bišu vasku – sveces, kosmētika);
- Tehnoloģiskās inovācijas produkts/pakalpojums – EKE braceletes (Madonas pilsētas vidusskola, dažādu krāsu, izmēru un atstarojošas parakorda virves izdzīvošanas rokassprādzes).
Rezultāti vidusskolas grupā:
- Valmieras tehnikuma direktores balva – Inkes (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, metāla pildspalva, kas raksta ar metāla uzgali, raksta līdzīgi zīmulim, bet nesmērējas un nav izdzēšama);
- Labākā pārdošanas komanda – KARCHO (Rīgas Franču licejs, 54 kāršu kava ar stilizētiem latviešu daiļliteratūras tēliem);
- Uz zināšanām balstīts produkts/paklpojums – Shell Delicious (Valmieras tehnikums, trifeles no paipalu olu čaumalām)
- Ilgtspējīgs SMU – Inkes (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, metāla pildspalva, kas raksta ar metāla uzgali, raksta līdzīgi zīmulim, bet nesmērējas un nav izdzēšama);
- Sociāli atbildīgs – StoryWear (Rīgas Hanzas vidusskola, krekls ar dažādiem stāstiem, kuru mērķis ir veicināt plašāku sabiedrības izpratni par mobingu);
- Biznesa potenciāls – RePaper (Mārupes Valsts ģimnāzija, skiču klades un kartiņas no otrreiz pārstrādātas, skolā ievāktas makulatūras);
- Labākais stends – Wear it out (Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola, apģērbs, kas papildināts ar autentisku dizainu no otrreiz pārstrādāta tekstila auduma);
- Tehnoloģiskās inovācijas produkts/pakalpojums – EKA (Ogres tehnikums, dizaina zīdaiņa gultiņa paredzēta zīdaiņiem līdz pirmajiem 6 mēnešiem, vai līdz brīdim, kad bērns sāk velties vai sēdēt).
SMU izvērtēšanu veica pieredzējusi profesionāļu un akadēmisko spēku komanda, kurā bija pārstāvēta:
- Swedbank – Pēteris Maksimivs (vadošais klientu konsultants)
- SIA Austris AG – Dace Amona (īpašniece, veikalu tīklu vadītāja)
- „Attīstības finanšu institūcija Altum” AS – Dace Kīna Lūse (vecākā kredītprojektu vadītāja)
- SIA „Valmiermuižas alus” – Pārsla Jansone (mārketinga nodaļa, tūrisma projektu vadītāja)
- Ibsenu paipalas – Sintija Cukmane (īpašniece, uzņēmēja)
- BIO saimniecība Ozolzīles – Anete Ozola un Uģis Ozols (īpašnieki, uzņēmēji)
- Valmieras uzņēmējdarbības centrs – Artis Repelis (grāmatvedis)
- RTU filiāle Cēsis – Armands Sīlītis (filiāles vadītājs) un Gina Mata (lektore, projektu vadītāja)
- Strenču PII Minkāns – Ivita Onzule (vadītāja)
- JA Latvia programmu absolventi – Aleksis Makevits (Blind ABC), Niks Matīss Elksniņš (Spoonable), Sandis Akulis (Eco To Go)
Žūrijas pārstāvji izvērtējot jauno uzņēmēju sniegumu pasniedza arī savas specbalvas pamatskolas un vidusskolas grupās:
- SIA Austris AG – Dace Amona (īpašniece, veikalu tīklu vadītāja)
Pamatskolas grupā – MYSTERY BOX MASTER (Lizuma pamatskola), Telekoko (Liezēres pamatskola), Tasty waffles (Lizuma pamatskola)
Vidusskolas grupā – Cik tālu…? (Mārupes Valsts ģimnāzija), Switchie (Rīgas Valsts 2. ģimnāzija un Mārupes Valsts ģimnāzija), OniPeel (Valmieras tehnikums)
- „Attīstības finanšu institūcija Altum” AS – Dace Kīna Lūse (vecākā kredītprojektu vadītāja)
Pamatskolas grupā – EKE braceletes (Madonas pilsētas vidusskola)
Vidusskolas grupā – Inkes (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija)
- SIA „Valmiermuižas alus” – Pārsla Jansone (mārketinga nodaļa, tūrisma projektu vadītāja)
Vidusskolas grupā – Easylia (Murjāņu sporta ģimnāzija)
- Ibsenu paipalas – Sintija Cukmane
Vidusskolas grupā – Ready To Grill (Valmieras tehnikums)
- BIO saimniecība Ozolzīles – Anete Ozola un Uģis Ozols
Pamatskolas grupā – Koka darbi (Kusas pamatskola)
Vidusskolas grupā – KARCHO (Rīgas Franču licejs)
- Valmieras uzņēmējdarbības centrs – Artis Repelis
Vidusskolas grupā – Shell Delicious (Valmieras tehnikums)
- RTU filiāle Cēsis – Armands Sīlītis (filiāles vadītājs) un Gina Mata (lektore, projektu vadītāja)
Pamatskolas grupā – Carry On (Madonas Valsts Ģimnāzija)
Vidusskolas grupā – Staerofoam (Limbažu Valsts Ģimnāzija)
- Strenču PII Minkāns – Ivita Onzule (vadītāja)
Pamatskolas grupā – Denise`s Desire (Iecavas vidusskola)
Vidusskolas grupā – StoryWear (Rīgas Hanzas vidusskola)
- JA Latvia programmu absolvents – Aleksis Makevits (Blind ABC)
Vidusskolas grupā – OniPeel (Valmieras tehnikums)
Par JA Latvia
JA Latvia ir Latvijas lielākā izglītības organizācija ar sabiedriskā labuma organizācijas statusu un praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. JA Latvia ir viens no 42 Junior Achievement Europe un viens no 123 Junior Achievement Worldwide® tīkla biedriem kopš 1991. gada. Junior Achievement Worldwide par ieguldījumu izglītībā 2022. gadā tika nominēta Nobela Miera prēmijai.
Eiropas Komisija atzinusi JA Latvia par vienīgo pozitīvo iniciatīvu Latvijā, kas ilgtermiņā un metodiski nodrošina jauniešiem uzņēmējdarbības izglītību.
JA Latvia katru gadu nodrošina Eiropā aprobētu un Latvijas vajadzībām pielāgotu praktiskās biznesa izglītības programmu pieejamību aptuveni 120 000 skolēnu visā Latvijā, visos izglītības līmeņos:
- Finanšu pratības ABC — sociālo zinību priekšmeta mācību un metodiskie materiāli 1.–9. klasei.
- Karjeras izglītības programma ĒNU DIENA 1.–12. klasei.
- Skolēnu mācību uzņēmumu programma 4.–12. klasei.
- Līderu programma 10.–12. klasei.
- HealthTech programma – pirmsakselerators augstskolu studentiem, kas veicina inovāciju kopradi starp medicīnas un tehnoloģiju nozarēm.
- Kvalifikācijas paaugstināšanas un tālākizglītības programmas skolotājiem.
JA Latvia Skolēnu mācību uzņēmumu programmu
Skolēnu mācību uzņēmumu programma (SMU) ir īpaši 4.–12. klašu skolēniem veidota mācību metode. Skolēniem tā ir iespēja, praktiski darbojoties, apgūt sava uzņēmuma izveides un vadīšanas prasmes, radīt produktus un piedāvāt tos saviem potenciālajiem klientiem. Vidēji 22 % programmas absolventu ir jau iesaistījušies uzņēmējdarbībā. Mācību gadā tika reģistrēti vairāk kā 1300 SMU 260 JA Latvia dalībskolās.
LR Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspēju attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi. SMU nav juridiska statusa — tos Latvijā pārstāv tikai JA Latvia, kas ir Junior Achievement Worldwide programmu licences īpašniece. Šī licence ietver arī Skolēnu mācību uzņēmumu programmu.