Lasīšanas laiks: 2 min
Nosakot trūcīgā statusu, kas dod tiesības saņemt arī dažādus sociālās palīdzības pabalstus, ienākumos neņems vērā ģimenes valsts pabalstu, šādu priekšlikumu likumprojektā trešdien atbalstīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti.
Deputāti atbalstīja normu, ka sociālās palīdzības sniegšanā, novērtējot klienta materiālos resursus, netiek ņemts vērā arī ģimenes valsts pabalsts.
Ģimenes valsts pabalsts no 1.janvāra ir palielināts – par pirmo bērnu maksā 11 eiro, par otro bērnu – 22,76 eiro, bet par trešo bērnu – 34 eiro. Statistikas dati liecina, ka trūcīgo skaits četru mēnešu laikā ir samazinājies, un Labklājības ministrija (LM) pieļauj, ka tas ir arī uz ģimenes valsts pabalsta pieauguma rēķina, no sociālās palīdzības loka “izkrītot” cilvēkiem, kas vairs nekvalificējas noteiktajiem kritērijiem. Tas radījis satraukumu.
“Kopumā samazinās trūcīgo skaits, tas liek satraukties un secināt, ka ģimenes ar bērniem izkrīt no tā, kas atbilst trūcīgā statusam,” deputātiem trešdien norādīja LM Sociālās iekļaušanas un sociālā darba politikas departamenta direktora vietniece Ilze Skrodele-Dubrovska.
Viņa aģentūrai BNS pastāstīja, ka Latvija ir saņēmusi Eiropas Komisijas rekomendācijas saistībā ar nabadzības mazināšanu. Latvija plāno plašas reformas ar 2017.gadu, nosakot minimālo ienākuma līmeni, bet jau šobrīd ir jādara maksimāli iespējamo, lai domātu par ģimenēm ar bērniem un nabadzības mazināšanu.
“Mēs analizējām bērnu skaitu, un aprīlis ir pirmais mēnesis, kad to varam izvērtēt. Ja no janvāra ģimenes valsts pabalsts ir palielinājies, ja ģimene vēršas sociālajā dienestā, tiek vērtēti ienākumi par pirmajiem trim mēnešiem. Redzam, ka samazinās bērnu skaits, līdz ar to ir pamatotas aizdomas, ka tas ir viens no iemesliem ir, ka izkrīt šī iemesla dēļ,” skaidroja LM pārstāve.
Jau ziņots, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien skatīja grozījumus Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā. Likumprojekts tiek gatavots izskatīšanai uz otro lasījumu. Trešdien visi priekšlikumi vēl netika izskatīti.
Sociālās palīdzības pabalsti ir GMI, dzīvokļa pabalsts un vēl citi, ko nosaka katra pašvaldība.
Kā portāls “Valmieras Ziņas” uzzināja pilsētas pašvaldībā, pašlaik Valmierā trūcīgā statuss piešķirts 352 personām.