Lasīšanas laiks: 2 min
Vidējais patēriņa cenu līmenis 2015. gada janvārī, salīdzinot ar 2014. gada janvāri, samazinājies par 0,4%. Precēm cenas samazinājās par 1, 3%, bet pakalpojumiem pieauga par 2, 1%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,6%
Nordea ekonomikas eksperts Gints Belēvičs: “Pēc vairāk nekā gada pārtraukuma inflācijas rādītājs janvārī atrodas negatīvā teritorijā. Iepriekš deflācija bija novērojama tikai 2013.gada decembrī. Šādi patēriņa cenu dati neizbrīna, jo arī Eirozonā un mūsu kaimiņos – Lietuvā un Igaunijā – vērojama deflācija, tā piemēram, Igaunijā janvārī cenas samazinājušās par 1,3%.
Vislielāko ietekmi, pateicoties straujam jēlnaftas cenu kritumam janvārī, uz patēriņa cenu līmeni atstāja transporta izdevumi. Transporta grupā cenas samazinājās par 8,8% un ja vērtējam atsevišķi degvielu, tad cenu kritums sasniedzis 19,2%. Sagaidāms, ka līdz ar pēdējās nedēļās novēroto naftas cenu pieaugumu, februāra datos cenu kritums normalizēsies.
Otrs būtiskākais deflācijas veicinātājs bijis pārtikas cenu kritums par 2,6% gada griezumā, kas lielā mērā joprojām saistīts ar Krievijas embargo efektu un attiecīgo cenu kritumu piena produktiem, dārzeņiem, kā arī gaļai.
No vēl lielāka deflācijas rādītāja janvārī mūs “paglābušas” pieaugošās izmaksas par mājokļa uzturēšanu, kur galvenais vaininieks ir elektroenerģijas tirgus liberalizācija mājsaimniecībām. Šī procesa rezultātā, saskaņā ar statistikas datiem, elektroenerģija mājsaimniecībām kļuvusi par 27,6% dārgāka.
Kopumā šajā gadā Nordea prognozē ļoti mērenu inflāciju līdz 1,0%, kas tiks nodrošināta, pateicoties relatīvi zemajām izejvielu cenām, kā arī kopējai zemās inflācijas videi Eiropā. Inflāciju veicinoši notikumi joprojām būs janvārī veiktā elektroenerģijas tirgus liberalizācija mājsaimniecībām, Rīgas Satiksmes braukšanas biļešu cenu paaugstināšana, kā arī arvien pieaugošās alkohola un tabakas izstrādājumu cenas.”