Lasīšanas laiks: 2 min
2015.gada septembrī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 23,1%, savukārt importa – par 4,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati. Gada griezumā septembrī eksports bijis par 3,7% lielāks nekā pērn, savukārt imports samazinājies par 5,8%.
Nordea bankas Latvijā ekonomikas eksperts Gints Belēvičs:
“Pēc ļoti vāja augusta eksporta rādītājos, ko skaidroju ar šīs vasaras specifiku, kad saulainais un siltais laiks šogad lielākoties koncentrējās tieši augusta mēnesī, septembrī aktivitāte atdzīvojās, eksportam pieaugot par 3,7% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi. Kopumā šogad deviņos mēnešos preču eksports faktiskajās cenās ir pieaudzis par 2,0%.
Septembra datos jau izteikti sāk parādīties šī gada graudaugu raža, kas produktu segmentā ir bijusi otra lielāka pozīcija aiz ierastajiem līderiem koka un koka izstrādājumiem.
Lielākais noieta tirgus graudu eksportētājiem septembrī ir bijusi Alžīrija, kur nonāca vairāk kā puse no šajā mēnesī eksportētajiem graudiem. Sagaidāms, ka spēcīgi graudaugu eksporta dati būs arī nākamajos šī gada mēnešos.
Kopumā gan būtu kritiski jāvērtē šī eksporta sadaļa un nākotnē vajadzētu vairāk fokusēties uz pievienotās vērtības lielāku radīšanu Latvijā tieši graudaugu produktu segmentā, nevis priecāties par lieliem nepārstrādātu graudu eksporta rādītājiem.
Ja kokapstrādes nozarē pirms vairākiem gadiem uzņēmumiem pamatoti tika pārmests, ka tie pārsvarā eksportē pirmapstrādes materiālus un apaļkoksni ar zemu pievienoto vērtību, un šis pārmetums bija vietā, jo pirmapstrādes produktu kopējais apjoms 2000.gadu sākumā bija teju 70% no eksporta kopapjoma, tad šobrīd Latvijas kokrūpnieku eksportā pirmapstrādes produkcija vairs pat nesasniedz 40%, apaļkoksnei sarūkot zem 10% no kopējā kokmateriālu eksporta. Līdzīgu tendenci būtu vēlams redzēt arī graudkopības nozarē, lai pievienotā vērtība rastos Latvijā un nepārstrādātu graudu īpatsvars kopējā eksportā saruktu.”