Lasīšanas laiks: 3 min
Pēdējā laikā, aplūkojot ierakstus sociālajā tīklā “Facebook”, arvien biežāk redzami naidīgi komentāri par dažādām tēmām. Neviļus tas liek aizdomāties – cik daudzi no šiem komentētājiem ir gājuši tālāk par “žults izgāšanu” internetā par visu, kas nepatīk vai neapmierina? Piemēram, runājot ar jautājumiem, kas saistīti ar vidi. Cik daudzi no jums ir gatavi piedalīties ar šo jomu saistītu lēmumu pieņemšanā un ir informēti, kā to darīt?
Aptaujājot vairākus cilvēkus Valmierā un tās apkārtnē, nācās secināt, ka tikai neliela daļa no viņiem zina, kādos veidos sabiedrībai ir iespējams līdzdarboties ar vidi saistītu lēmumu pieņemšanā. Studente Dana norāda, ka, viņasprāt, cilvēki nav informēti par to, kā viņi var piedalīties šādu jautājumu risināšanā.
“Vides jautājumi nav prioritāte. Nedomāju, ka cilvēkiem ir vienalga, vienkārši viņiem joprojām trūkst izpratnes par dažādu lietu/darbību saistību ar ietekmi uz vidi.”
Studente Anna piebilst, ka sabiedrības locekļi izvairās iesaistīties lēmumu pieņemšanā, jo viņi netic, ka spēj kaut ko mainīt.
Par sabiedrības līdzdalību ar vidi saistītu lēmumu pieņemšanā ir veikti dažādi pētījumi, un vairums no tiem apstiprina iepriekš minētos viedokļus – cilvēkiem trūkst informācijas, kā arī nav pietiekamas izglītības, kas palīdzētu saprast, kā viņi var piedalīties dažādu lēmumu pieņemšanā.
Kā portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Valmieras pilsētas pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa,
sabiedrības līdzdalība ar vidi saistītu lēmumu pieņemšanā notiek vai nu normatīvo aktu regulētā veidā (piemēram, attīstības plānošanas dokumentu publiskās apspriešanas, publiskās apspriešanas par koku ciršanu publiskās vietās ārpus meža), vai pēc sabiedrības locekļu pašiniciatīvas.
Gadījumā, ja sabiedrības iesaiste ir obligāta, atbilstoši normatīvo aktu regulējumam tiek organizēta publiskā apspriešana. Šādā gadījumā informācija par publisko apspriešanu tiek ievietota gan pašvaldības mājaslapā, gan pašvaldības informatīvajā izdevumā. Informāciju par publisko apspriešanu un iespējām izteikt viedokli Valmieras pilsētas pašvaldība popularizē ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību.
Sabiedrības iesaiste ar vidi saistītu lēmumu pieņemšanā tiek veicināta līdzīgi kā jebkura cita jautājuma lemšanā. Par sabiedrībai aktuāliem jautājumiem tiek sagatavota un ievietota informācija pašvaldības mājaslapā, pašvaldības informatīvajā izdevumā, sociālajos tīklos, kā arī tiek informēti mediji.
Ko ikviens Valmieras pilsētas iedzīvotājs var darīt, ja vēlas piedalīties ar vidi (un citām jomām) saistītu lēmumu pieņemšanā?
- iespēja zvanīt pašvaldības Apmeklētāju pieņemšanas centram;
- iespēja iesniegt rakstisku iesniegumu pašvaldībai;
- iespēja rakstīt oficiālu e-pastu pašvaldībai uz pasts@valmiera.lv;
- iespēja komentēt pašvaldības pausto informāciju pašvaldības sociālajos kontos (Facebook.com, Twitter.com, Draugiem.lv);
- iespēja uzdot jautājumus vai izteikt priekšlikumus pašvaldības mājaslapas sadaļā “Tu jautā” (http://www.valmiera.lv/lv/tu_jauta/);
- iespēja rakstīt e-pastu un uzdot jautājumus pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļai uz info@valmiera.lv;
- iespēja ziņot par dažādām vides problēmām, izmantojot pašvaldības mājaslapas valmiera.lv sadaļu “Ziņo par problēmu”;
- gadījumos, kad tiek rīkotas publiskās apspriešanas, ir iespēja apmeklēt publiskās apspriešanas sanāksmes, kā arī rakstiski iesniegt priekšlikumus un ierosinājumus par lemjamo jautājumu;
- vismaz reizi gadā pašvaldība rīko tikšanos ar iedzīvotājiem, kad klātesošajiem ir iespēja paust savu viedokli un uzdot jautājumus domes priekšsēdētājam, priekšsēdētāja vietniekam, izpilddirektoram un izpilddirektora vietniekam (tuvākā tikšanās notiks 31.janvārī plkst.18.30 Valmieras integrētās bibliotēkas 2.stāva klusajā lasītavā).
Nereti iedzīvotāju savu viedokli par jautājumiem, kas saistīti ar vidi, pauž, komentējot un uzdodot jautājumus vietējiem medijiem. Šādos gadījumos saziņa ar iedzīvotājiem mēdz notikt ar medija starpniecību.
“Sabiedrība ir aktīva viedokļa paušanā par lēmumiem un jautājumiem, kas tiešā veidā ietekmē viņu dzīves kvalitāti, labklājību vai skar viņu intereses. Šādos gadījumos iedzīvotāji izmanto visus iespējamos līdzekļus sava viedokļa paušanai. Gadījumā, ja jautājums tiešā veidā nav aktuāls un iedzīvotāja intereses neskar, sabiedrības līdzdalība gan ar likumu regulētajā veidā, gan pēc pašiniciatīvas ir neliela,” piebilst Līga Bieziņa.
Vai tu esi gatavs līdzdarboties?