Lasīšanas laiks: 3 min
Nekustamā īpašuma iegāde Valmierā, ņemot vērā zemās kreditēšanas un depozītu likmes bankās, ir labs ilgtermiņa ieguldījums, uzskata “Latio vērtētāji & konsultanti Vidzemē” Valmieras nodaļas vadītājs Jānis Biernis.
Nekustamo īpašumu jomas eksperts atzina, ka nepastāv drošas “receptes”, kur un kā ieguldīt savus brīvos līdzekļus. “Neviens ekonomists nespēj veikt ticamas prognozes laika periodam, kas ilgāks par gadu vai diviem. Šobrīd ir pieauguši politiskie riski. Ja starp valstīm pastāv sankcijas, grūti izdarīt uz tirgus tendencēm balstītas prognozes. Pat atceļot sankcijas, tirgus situācija uzreiz nekļūs stabila, jo svārstības turpinās kā pēc ūdenī iemesta akmens. Savukārt vairākās Eiropas Savienības valstīs tuvāko divu gadu laikā notiks vēlēšanas, kas rada neskaidrību par nākotni. Tādēļ nevajag cerēt, ka kādreiz būs tā, ka viss būs mierīgi un prognozējami. Arī automašīna ir jāstūrē, jo ceļš ne vienmēr ir taisns. Ir jābūt gatavam ieguldīt savu laiku, darbu un zināšanas, lai “pieskatītu” savu naudu.”
Jānis Biernis norādīja, ka brīvo naudas resursu pašlaik ir ļoti daudz. Iedzīvotāji bankās izveidojuši lielus uzkrājumus, jo ir piesardzīgi. Taču atdeve no šīs naudas ir niecīga, ņemot vērā bankas piedāvātās procentu likmes. Dažās valstīs pat ir negatīva likme – klientam ir jāpiemaksā par naudas turēšanu bankā.
“Naudai ir jātaisa nauda. Tā vienmēr ir bijis. Atkarībā no pieredzes, zināšanām un spējas uzņemties risku, katrs izvēlas, kā un kur savu naudu ieguldīt. Nekustamais īpašums izsenis ir bijis ilgtermiņa ieguldījums, ko var, gudri rīkojoties, arī izmantot īstermiņā. Neskatoties uz iepriekš minētajiem riskiem, dzīvoklis ir labs investīciju ieguldījuma veids. Pēc nekustamā īpašuma “burbuļa” un 2008.gada finanšu krīzes pirmie trīs gadi bija haotiski, bet pēc tam dzīvokļu tirgus tendences ir bijušas diezgan prognozējamas. Dzīvokļi Valmierā ir bijuši pieprasīti visus šos gadus,”
secina eksperts.
Jānis Biernis uzskata, ja privātie uzkrājumi pārsniedz 10 000 eiro, dzīvokļa iegāde Valmierā ir laba investīcija ilgtermiņā.
“Izvērtējot dzīvokļa atrašanās vietu, tehnisko stāvokli, remonta un uzturēšanas izmaksas, īres cenas, nodokļus un citas pozīcijas, var gūt peļņu, kas daudzkārt pārsniedz banku piedāvātos noguldījuma procentus.”
Eksperts atzina, ka nekustamā īpašuma tirgus Latvijā pamazām sakārtojas un arvien vairāk tā dalībnieku no pelēkās zonas pāriet uz legālu biznesu.
“Līdz tam ir jāizaug. 2008.gadā uz tevi jocīgi skatījās, ja deklarēji Valsts ieņēmumu dienestam savus ienākumus no īres un maksāji nodokli. Tagad tā ir normāla prakse.”
Jānis Biernis uzskata, ka ienākumu legalizēšanu īres tirgū veicinājusi sistēmas vienkāršošana. Īpašniekam, kurš izīrē īpašumu, ir jāreģistrē īres līgums un jānomaksā 10 procentus no īrnieka samaksātās naudas. Taču jāņem vērā, ka 10 procenti tiek aprēķināti no visas summas, tādēļ nav izdevīgi iekasēt no īrnieka arī komunālos izdevumus un pašam īpašniekam norēķināties ar pakalpojumu sniedzējiem. Tas ir jāuztic īrniekam. Taču eksperts brīdina, ka viss nav tik vienkārši. Pirmkārt, ir jāveic rūpīga pretendentu atlase, lai atrastu maksātspējīgu un godprātīgu īrnieku. Līgumā ir jāparedz arī drošības nauda, no kuras varēs segt kavētos maksājumus, kā arī regulāri jāseko līdzi, vai īrnieks norēķinās par komunālajiem maksājumiem.