Lasīšanas laiks: 3 min
Jaunieši, kas lieto tā saucamo “legālo narkotiku” jeb “Spaisu”, to lielākoties sākuši darīt “Proves mehānisma ietekmē” – vēloties tikai pamēģināt, šodien seminārā sociālo zinību skolotājiem par narkotikām un atkarību sacīja narkologs Jānis Ozoliņš.
Pēc viņa teiktā, Spaisa lietotājiem parasti esot arī citas atkarības un viela izmēģināta vien, lai “pārbaudītu” tās efektu, taču ar laiku izveidojies pieradums vai pat atkarība. Nereti pamēģināšanas iemesls ir kāda cita izteikts piedāvājums izmēģināt.
Spaisa visbiežākā mērķa grupa ir jaunieši vecumā no 14 līdz 18 gadiem, kas ir sava ceļa meklējumos.
Būtiskākās spaisa lietotāja pazīmes, pēc narkologa teiktā, ir vērojamas uzvedībā, nevis vizuāli konstatējamas. Bieža, iepriekš nenovērota pretī runāšana vecākiem, izvairīšanās no atbildēm par sava brīvā laika pavadīšanu, nepatika un attieksmes maiņa pret kādreiz mīļo un citas uzvedības maiņas pazīmes var būt par iemeslu aizdomām par spaisa klātbūtni jaunieša dzīvē. Pēc J.Ozoliņa teiktā, pilošs deguns vai izteikti mirdzošs atspīdums acīs esot rādītāji lielāko devu un stiprāko vielu lietotājiem, kad gadījums jau ir pavisam smags.
“Spaisam nav zāles,” atzīst ārsts, vienlaikus norādot, ka vienīgais efektīvais mehānisms ir vecāku noteikts režīms jaunietim, nosakot, iespējams, vienojoties par to, kur, cikos un kā jaunietim ir jābūt un jādara, lai viņa rīcība un notiekošais vecākiem būtu zināms. Tāpat J.Ozoliņš arī atzina, ka ārsta kabinetā ar spaisa lietotājiem var tikai sarunāties, nosūtīt uz vizīti pie klīniskā psihiatra, bet lielākais darbs ar jauniešiem ir jāuzņemas pašiem vecākiem mājās.
Pēc narkologa teiktā, “legālo narkotiku” lietošana, visticamāk, sabiedrībā bijusi aktuāla un notikusi arī iepriekš, taču tieši šogad pārspīlēti daudz gadījumu nonāk līdz slimnīcai.
“Un slimnīca jau ir pēdējais punkts, pēc vecākiem, skolas un sabiedrības.”
Seminārā ar lekciju uzstājās arī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja Prevencijas grupas vecākā inspektore Dace Jukāma, kura klātesošajiem atzina, ka pamata atslēga problēmas novēršanai ir darīt visu tā, lai jaunietis nejustu vēlmi apreibināties.
Tajā pat laikā viņa norādīja, ka pamatu pamats katram vecākam ir tikt galā ar savām problēmām, lai tās pēcāk nepārietu un nekaitētu bērna dzīvei.
“Nav jēgas audzināt bērnus, viņi tāpat izaugs līdzīgi Jums. Audziniet sevi,”
aicināja D.Jukāma. Pēc viņas teiktā, cilvēki, kas izvēlas lietot “ūdenspīpju tīrīšanas līdzekļus” vai “kaktusu mēslojumu”, neciena un nemīl paši sevi, jo nodara pāri sev, savam organismam un saviem tuvajiem.
Semināra laikā policijas pārstāve klātesošos iepazīstināja arī ar jaunajām izmaiņām likumdošanā, kas paredz noteikumus jaunu vielu maisījumu atzīmēšanai, tos pārnēsājot, kā arī to, kādos gadījumos jaunas vielas tiek iekļautas pagaidu aizliegto vielu sarakstā.
Pēc D.Jukāmas teiktā, 2014.gada pirmajos četros mēnešos Valsts policijas Valmieras iecirknī reģistrēta informācija par 39 ar narkotikām saistītiem nodarījumiem. Pārbaudei aizdomās par narkotisko un psihotropo vielu lietošanu nogādātas 30 personas.