Lasīšanas laiks: 2 min
Aizvadītajās brīvdienās apritēja Valsts vides dienesta (VVD) jaunās mobilās lietotnes “Vides SOS” pirmais darbības mēnesis. Šajā laikā saņemti 95 ziņojumi un mobilā lietotne viedtālruņos lejupielādēta 2 514 reizes, informē Jūlija Ņikitina, VVD sabiedrisko attiecību speciāliste.
“”Vides SOS” VVD nav sagādājis “pārsteigumus”. Abi jaunie komunikācijas kanāli, tīmekļa vietne www.videssos.lv un mobilā lietotne disciplinē VVD darbiniekus un ietaupa darba stundas izbraukumos, jo tiek saņemta vizuāla informācija ar ģeogrāfiskajām koordinātām. Šis rīks mobilizē un vieno valsts un pašvaldību darbiniekus profesionālajā ikdienā. Esam jauna veida sadarbības priekšā starp valsts un pašvaldību sektoru, kā arī komunikācijā ar sabiedrību. Priekšā vēl daudz izaicinājumu un mērķu, kas jāīsteno,” par mobilās lietotnes pirmā mēneša darbības pieredzi atzīst VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova.
Mēneša laikā kopumā veiktas 2 514 mobilās lietotnes “Vides SOS” lejupielādes. Android viedtālruņos lietotne instalēta 1 904 reizes, savukārt iOS – 610 reizes.
Visbiežāk iedzīvotāji ziņo par atkritumiem vidē. Attēlu saturs liecina, ka vidē nonāk arī bīstamie atkritumi, piemēram, šīferis, mājsaimniecības tehnika un auto daļas, kā arī kaitīgie atkritumi – riepas. Šo situāciju novēršanā VVD aktīvi sazinās ar pašvaldībām. Daļa piesārņoto teritoriju jau attīrītas. Turpinās darbs pie vainīgo noskaidrošanas. Tiek domāts par pasākumiem, lai nepieļautu piesārņojumu atkārtošanos.
Ar “Vides SOS” starpniecību iedzīvotāji ziņo par ūdens virsmas piesārņojumu, aizdomīgiem makšķerēšanas un zvejas mēģinājumiem, melniem rūpnīcu skursteņu dūmiem. Ne vienmēr šie ziņojumi tiek klasificēti kā pārkāpumi pret vidi vai vides avārijas, taču VVD izsaka pateicību vērīgajiem un uztrauktajiem iedzīvotājiem par iesaistīšanos vides aizsardzībā.
“Vides SOS” ziņojumu autoram vienlaikus ir iespēja pārliecināties, vai dzīves vietas tuvumā esošais uzņēmums darbojas atbilstoši vides prasībām.
Veicinot sadarbību ar pašvaldībām vides aizsardzības un “Vides SOS” informācijas apmaiņas jomās, VVD plāno organizēt vairākas tikšanās ar pašvaldību pārstāvjiem visā Latvijā.
Vides pārkāpumus fiksējošā mobilā lietotne “Vides SOS” izstrādāta ar mērķi veicināt sabiedrības atbildību pret vidi un izglītot par tās saudzēšanu, kā arī valsts, pašvaldību un nevalstisko organizāciju sadarbību vides aizsardzības jomā. Projekts tapis ar Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) finansiālu atbalstu.