Lasīšanas laiks: 5 min
Sabiedrībā vārds “dūla” ir nedaudz iegājies, tomēr daudzi joprojām mēdz pārprast, kas īsti ir dūla un kas viņas kompetencē neietilpst, informē aģentūra BNS.
Dūlu nedēļā Latvijas Dūlu apvienība skaidro nepamatotus priekšstatus par dūlām.
1. Dūla pieņem dzemdības.
Nē. Reižu pa reizei tiek dzirdēts šāds mīts. Patiesībā dūla nav mediķis un dzemdības nepieņem, tas ir vecmāšu un ārstu dzemdību speciālistu kompetencē. Dūla palīdz dzemdībās sievietei vai pārim – emocionāli, informatīvi (skaidrojot notiekošo, ja nepieciešams) un fiziski (punktu masāžas, pozu atbalsta u.tml. ziņā, ja ir vajadzība).
Mēs tēlaini mēdzam teikt, ka dūla palīdz dzemdībās pārtapt jeb “piedzimt” mammai, ģimenei.
2. Dūla palīdz tikai dzemdībās
Nē. Dūlas atbalsts sniedzas grūtniecības (dažkārt – pat bērna plānošanas laikā), dzemdībās un pēcdzemdību periodā.
Grūtniecības laikā tas ir emocionāls atbalsts, iespēja apgūt dažādas relaksācijas metodes dzemdībām, atbalstošā sarunā un ar radošām metodēm atklāt individuālos veidus, kas varētu palīdzēt radībās, iepriekšējo dzemdību pieredzes pārstrāde u.tml.
Pēcdzemdību periodā dūla palīdz apzināt jauno – mātes – lomu un to, kā šī loma ietekmē visas esošās lomas; atbalstošā sarunā pārrunā dzemdības un jauno dzīves situāciju, palīdzot pārstrādāt jeb rast ieguvumus, atzīstot zaudējumus un gūstot atziņas no jebkādas dzemdību pieredzes; atbalsta zīdīšanas jautājumos. Tāpat dūla var ļaut piedzīvot dažādus psiholoģiski un ķermeniski stiprinošus pēcdzemdību rituālus kā pirtīžas, relaksāciju ar lakatu palīdzību u.c.
3. Dūla atbalsta tikai dabiskās dzemdībās
Viens no galvenajiem motīviem dūlas darbā ir “sekot sievietei” – viņas vajadzībām, dzīves skatījumam, situācijai. Tādēļ dūla atbalsta dzemdībās sievieti, lai kur un kā arī tās notiktu.
Dūlas darbs ir izskaidrot notiekošo dzemdībās, atbilstoši sievietes jautājumiem izskaidrot atšķirības dažādās dzemdību vietās, taču lēmums, kur un kā dzemdēt, vienmēr būs mammas.
Dūla var skaidrot ieguvumus no dabiskām dzemdībām, pamatojoties pierādījumos balstītas medicīnas atziņās un vecmāšu, arī savā, pieredzē. Tieši tāpat viņa skaidro iespējamo medicīnisko iejaukšanos vajadzību, kāda dažkārt ir, iespējamos ieguvumus un zaudējums dažādām dzemdību situācijām. Tomēr tik, cik katrai sievietei tas vajadzīgs. Turklāt – nekādā gadījumā neuzspiežot savu personīgo pieredzi.
4. Dūlas darbs saistīts ar bērniņiem, viņas auklē mazuļus
Vairāk nē. Dūla pamatā strādā ar sievieti vai pāri. Dūla palīdz mātei sajust, kā jūtas viņa bērns, kādas ir viņa vajadzības. Kad mazulis piedzimis, dūla nebūs tā, kas “raus bērnu no rokām ārā”, gluži otrādi – dūlas uzdevums ir stiprināt mammu, ļaut viņai noticēt sev, savām spējām rūpēties un mīlēt savu bērnu. Tāpēc, piemēram, ierādot, kā jaundzimušo nomazgāt vai apģērbt, svarīgi būs ļaut mammai to darīt pašai, dūlai tikai nedaudz piepalīdzot, ierādot, taču pārliecinoties klātienē, ka mamma un tētis to var paveikt pati. Un noteikti par to uzteicot.
Dūla nav bērnu aukle – pamatā viņu nevar nolīgt kā mazuļa pieskatītāju. Jo dūla ir atbalsts mātei. Varētu būt atsevišķi gadījumi, kad dūla, piemēram, pieskata bērnu uzreiz pēc mazuļa piedzimšanas vai mātei ārstējoties. Taču tas būs vairāk izņēmums.
5. Dūlai ir tik izcila intuīcija, ka viņa nolasīs manas vēlmes
Nē. Lai arī atbalstošā darbā patiešām tiek izkopta intuīcija, tomēr dūla nenolasīs visas vajadzības no acīm. Dūlas veicina sievietes vajadzību apzināšanos un to paušanu dūlai, vīram, aprūpes personālam. Reizēm sarunās ar pāri atklājas, ka sievietei ir pārāk izplūdušas prasības no vīra un dūlas, teiksim, “gribu, lai mani atbalsta”. Taču, tālākajā sarunā atklājas, ka vīram un sievai ir gluži atšķirīgi priekšstati, ko tad šis “atbalsts” nozīmē. Dūla palīdz to konkretizēt, tādējādi palīdzot sievietei saņemt dzemdībās tādu atbalstu, kas atbilst tieši viņas vajadzībām.
6. Dūla vajadzīga tikai tad, ja sieviete dzemdē viena
Jā un nē. Dūla vajadzīga tad, kad sieviete tādu vajadzību jūt. Dūlas atbalsta gan ģimenes dzemdībās, gan tad, kad sieviete dzemdē viena.
Dūla var palīdzēt vīrietim dzemdībās justies drošāk, atrast, kas ir piemērotākais viņa atbalsts tieši viņa sievietes dzemdībās. Atbilstoši pāra vajadzībām, dūla dzemdībās iesaistās mazāk vai vairāk aktīvi, piemēram, palīdzot vīram rast idejas, kā var palīdzēt sievai vai viņu nomierinot.
7. Dūla pastāvēs par mani dzemdībās, aizstāvēs, kad kāds gribēs medicīniski iejaukties
Nē. Dūla ir nemediķis, un dūlas ētikas kodekss nepieļauj iejaukšanos mediķu darbā. Dūla var atgādināt, ka sieviete var ar savu aprūpes personālu runāt, jautāt, kāpēc plānots kaut ko darīt un kādas ir alternatīvas izvēles.
Dūlas iedrošina sievieti grūtniecības laikā meklēt tādu dzemdību vietu, kas atbilst viņas vajadzībām, kur sieviete justos droši.
8. Ja man ir dūla, man jātic Dievam vai kaut kam mistiskam
Nē. Dūlas gan runā par sievietes iekšējiem spēkiem, taču tie ir spēki, kas ir jebkurā cilvēkā ar dažādiem pasaules uzskatiem. Dūlai nebūtu jāuzspiež savs pasaules uzskats, turklāt dūlu, tāpat kā jebkura amata pārstāvju vidū, pasaules skatījums ir atšķirīgs.
9. Ja ir dūla, nav jāslēdz līgums ar vecmāti
Var būt dažādi. Jāseko savām vajadzībām! Dūla sniedz nepārtrauktu atbalstu dzemdībās, vecmāte – ne vienmēr, dažkārt ir jārūpējas par vairākām dzemdētājām vienlaikus.
Dūla sniedz emocionālu atbalstu, taču medicīnisku – ne.
Dūla var skaidrot notiekošo, taču nevar ietekmēt to, kā tiks vadītas dzemdības (to var darīt atšķirīgām pieejām). Ja ir atrasta sava vecmāte, ar kuru sievietei ir līdzīgs skatījums, bieži vien tieši tādā tandēmā – vecmāte (dažkārt – ārsts) un dūla – sieviete piedzīvo saudzīgākās dzemdības.
***
Tradicionāli martā tiek rīkota Pasaules Dūlu nedēļa. Arī Latvijas dūlas jau ceturto reizi aicina visus interesentus uz Dūlu nedēļas pasākumiem no 17.marta līdz 31. martam. Šogad Dūlu nedēļas pasākumos vairāk varēs uzzināt par to, kāda veida atbalstu dūla var sniegt sievietei un ģimenei ne tikai dzemdībās, bet tieši grūtniecības un pēcdzemdību laikā.
Latvijas Dūlu apvienība dibināta 2010. gadā. Šobrīd tajā apvienojušies vairāki desmiti dūlu un dūlu apmācībā. Latvijas Dūlu apvienība noslēgusi sadarbības līgumu ar Rīgas Dzemdību namu, lielāko dzemdību iestādi Latvijā. Veiksmīga sadarbība dūlām ir arī ar citiem stacionāriem.
Visus ar dūlām saistītos jautājumus varēsiet noskaidrot, apmeklējot Dūlu nedēļas pasākumus visā Latvijā – Rīgā, Liepājā, Talsos, Tukumā, Dobelē, Jelgavā, Ogrē, Siguldā, Cēsīs, Jaunpiebalgā, Rēzeknē.
Izsmeļošs pasākumu kalendārs un plašāka informācija par dūlām: www.dulas.lv