Lasīšanas laiks: 3 min
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) šodien, 20.jūlijā apmeklēja Valmieru, lai pārrunātu aktualitātes atkritumu apsaimniekošanas jomā.
Ministrs tikās ar Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāju Jāni Baiku un SIA ZAAO valdes priekšsēdētāju Aivaru Sirmo. K. Gerhards viesojās poligonā “Daibe” un AS “Valmieras stikla šķiedra”, kā arī Valmieras pilsētas pašvaldībā tikās ar žurnālistiem.
Kā informēja ministrs, poligona “Daibe” apmeklējuma mērķis bija iepazīties ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma darbu un pārrunāt aktualitātes atkritumu apsaimniekošanas jomā, kā arī Eiropas Savienības noteikto mērķu sasniegšanas iespējas.
Ministrs ar SIA ZAAO vadību pārrunājis vairākas nākotnes ieceres. Tuvojas noslēgumam konkurss par bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes iekārtu izveidi, kurā piedalās visi lielākie Latvijas atkritumu poligoni. Projektam piešķirti ES struktūrfondu līdzekļi. Tā kā līdzekļu visu ieceru īstenošanai nepietiek, tiek meklēti papildu finansējuma avoti.
Tika runāts arī par atkritumu dedzināšanas iespējām, lai sasniegtu Eiropas Savienības noteiktos kritērijus, kas paredz noglabājamos atkritumu apjomu samazināt līdz 10% no kopējā savāktā daudzuma.
Pašlaik tiek plānots pirmais pilotprojekts Ventspilī. Aprēķini liecina, ka vest īpaši atšķirotos atkritumus uz dedzināšanu atmaksājas līdz 100 kilometru attālumam. Tas nozīmē, ka Ziemeļvidzemē vienīgā vieta varētu būt Valmiera, kur siltumapgādei un koģenerācijas režīmā arī elektrības ražošanai kā kurināmo varētu izmantot atkritumus.
Ministrs uzsvēra, ka šī jautājuma risināšanai nepieciešama izpēte, tādēļ līdz realizācijai varētu paiet pieci līdz desmit gadi.
Viņš pieļāva, ka šādu iekārtu izveidē un ekspluatācijā varētu piesaistīt arī privātos investorus, kā arī to būvniecībai piešķirt līdzfinansējumu no ES struktūrfondiem. Arī valsts varētu rast finansējumu šim pasākumam no siltumnīcefekta gāzu emisijas kvotu tirdzniecības. K. Gerhards norādīja, ka izpēte ir nepieciešama arī tādēļ, lai atkritumu dedzināšanas iekārtas būtu drošas cilvēkiem un videi. Kā piemēru viņš minēja Dānijas galvaspilsētu Kopenhāgenu, kuras centrā darbojas atkritumu dedzināšanas rūpnīca, kas apgādā ar siltumu pilsētu. Gaiss netiek piesārņots, jo tiek dedzināti tikai īpaši atšķiroti atkritumi, kā arī izmeši tiek filtrēti. Līdzīga ražotne darbojas arī Tallinā.
Ministrs arī uzsvēra, ka atkritumu dedzināšanas rezultātā saražoto elektrību varētu tirgot tikai par tirgus cenu, jo nav plānots turpināt atbalsta mehānismus caur obligātās iepirkumu komponentes sistēmu.
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks pieļāva, ka nākotnē, izstrādājot video drošu tehnoloģiju, varētu izveidot atkritumu dedzināšanas iekārtu katlumājā Dzelzceļa ielā.
Tika pārrunāts jautājums par AS “Valmieras stikla šķiedra” turpmāko atkritumu noglabāšanu poligonā “Daibe”. Valsts ir radusi iespēju piešķirt uzņēmumam 900 tūkstošus eiro, lai varētu izveidot poligonā jaunas noglabāšanas šūnas. Jau septembrī šī nauda būs pieejama uzņēmumam, bet būvdarbus paredzēts pabeigt līdz nākamā gada vidum.
K.Gerhards skaidroja, ka AS “Valmieras stikla šķiedra” jau līdz šim noglabā rūpniecības atkritumus poligonā, taču tie ir īpaši jānodala no sadzīves atkritumiem. Lai gan atkritumi ir specifiski, tie nav bīstami videi. Pēc būtības, tās ir pārstrādātas kvarca smiltis.
“Ja mēs domājam par eksportspējīgas rūpniecības attīstību ilgtermiņā, mums ir jāatrod līdzsvars starp to, cik maksā atkritumu noglabāšana un kādu iespaidu tas atstāj uz uzņēmumu eksportspēju.
65% no rūpniecības atkritumiem nav bīstami. Pastāv inovatīvas iestrādes, kā šo atkritumus var izmantot atkārtoti būvmateriālu ražošanā. Taču par masveida ražošanu vēl runāt ir pāragri, tādēļ ir jādomā par to pareizu noglabāšanu. Citu valstu pieredze ir tāda, ka par nebīstamo rūpniecības atkritumu noglabāšanu nav jāmaksā dabas resursu nodoklis. Lai nodrošinātu ražojošo uzņēmumu konkurētspēju pasaules tirgos, mums ir jāgarantē noglabāšanas maksa poligonos un dabas resursu nodoklis tādā līmenī, kāds ir jāmaksā konkurentiem Vācijā un citās valstīs. Tāpēc ar AS “Valmieras stikla šķiedra” vadību diskutējām par dažādām pieejām. Viens no risinājumiem ir piedāvāt nodokļu atlaidi, ja uzņēmums ir veicis ieguldījumus pētniecībā un inovācijās atkritumu pārstrādes jomā. Man bija iespēja iepazīties ar pasaulē unikālu sērskābes pārstrādes iekārtu, kas darbojas rūpnīcā,” pastāstīja ministrs.