Lasīšanas laiks: 3 min
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka topošā industriālā parka teritorijā tika atklāts militārais piesārņojums. Izpētē konstatētas arī aizsargājamas putnu sugas un aizsargājams meža tips – boreālais mežs. Lai pasargātu retos putnus un boreālā meža audzi, industriālā parka teritorijā noteikti īpaši aizsargājamie meža iecirkņi. Vērsāmies Valmieras pilsētas pašvaldībā, lai noskaidrotu, kā virzās industriālā parka projekts un, vai minētie faktori neliegs iespēju īstenot ieceri.
Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa pastāstīja:
“Veidojot Valmieras industriālo parku kā attīstītu teritoriju ražošanai, kas veicinās apkārtējo novadu un reģiona ekonomisko izaugsmi un sabiedrības labklājību, veikti visi nepieciešamie darbi, lai nodrošinātu teritorijas novērtēšanu, sakārtošanu un aizsargātu dabas daudzveidību.
Lai arī teritorijā atklātais militārais piesārņojums uzliek papildu apgrūtinājumus tās attīstīšanai, Valmieras pilsētas pašvaldība atbilstoši administratīvā procesa nosacījumiem atklātā procedūrā turpina virzīt Valmieras industriālā parka attīstīšanu no Beverīnas novada 2015.gadā Valmierai pievienotajās zemes vienībās.
Nākamais solis ir Zemkopības ministrijas īpašumā esošās 102,54 ha zemes nodošana Valmieras pilsētas pašvaldības īpašumā ar mērķi izveidot tajā industriālo parku. Par atbalstu likumprojektam “Par valsts meža zemes nodošanu Valmieras pilsētas pašvaldībai” Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lēma 2017.gada 29.martā.
Pilsētas robežu maiņas procesā tika veikts gan “Teritorijas attīstības ieceres sociāli ekonomiskais novērtējums”, gan ”Industriālā parka izveides vispārīgs stratēģiskais ietekmes uz vidi izvērtējums”.
Tāpat, ņemot vērā no jauna ieviestos teritorijas attīstības plānošanu reglamentējošos normatīvos aktus, 29.12.2014. apstiprināto Valmieras pilsētas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju 2015.-2030.gadam un grozīto Valmieras pilsētas administratīvās teritorijas robežu, Valmieras pilsētai tika izstrādāts arī jauns teritorijas plānojums. Tas ir īstenojams no 2017.gada 20.februāra.
Izstrādājot jauno teritorijas plānojumu, tika veikta arī tā stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtēšana un sagatavots teritorijas plānojuma Vides pārskats. Šīs izpētes ietvaros plānotajā industriālā parka teritorijā un tai piegulošajā meža platībā tika veikta apsekošana, lai noskaidrotu teritorijas bioloģisko daudzveidību.
Ņemot vērā vides eksperta atzinumus par īpaši aizsargājamām sugām un plānotā industriālā parka teritorijā atklātajiem biotopiem, kā arī ieteikumus neplānot šajā teritorijā saimniecisko darbību, pilsētas teritorijas plānojums tika pilnveidots. Industriālā parka teritorijā tika paredzēts saglabāt vērtīgos meža nogabalus 11,42 ha platībā un samazināt rūpnieciskai apbūvei paredzēto teritoriju.
Valmieras pilsētas robežu maiņas un jaunā teritorijas plānojuma izstrādes procesā ir notikušas arī publiskās apspriešanas gan Valmierā, gan Beverīnas novadā. Tajās tika ņemts vērā iedzīvotāju vairākuma viedoklis, kā arī izvērtēti un atbilstoši ņemti vērā priekšlikumi saistībā ar teritorijas plānojuma izstrādi.
Valmieras pilsētas pašvaldība plānotā industriālā parka teritorijai nodrošināja arī potenciālā militārā piesārņojuma izpēti. Tās rezultātā tika secināts, ka minētā teritorija nosakāma par militāri piesārņotu. 2016.gada decembrī, ņemot vērā Aizsardzības ministrijas ieteikumus, teritorija reģistrēta Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistrā.
Teritorijā nepieciešams veikt vēl papildu izpēti militārā piesārņojuma apzināšanai un sanāciju. Taču, lai Valmieras pilsētas pašvaldība kā zemes īpašnieks varētu veikt tās sanāciju, Latvijas Republikas Saeimā 2017.gada 6.aprīļa sēdē paredzēts lemt par atbalstu likumprojektam “Par valsts meža zemes nodošanu Valmieras pilsētas pašvaldībai”.