Lasīšanas laiks: 4 min
10. oktobris ir Pasaules Mentālās veselības diena, kad notiek dažādi pasākumi ar mērķi veicināt izpratni par mentālās veselības grūtībām un palīdzības iespējām. Katru gadu šai dienai tiek izvirzīts cits vadmotīvs, šogad uzsvars tiek likts uz cilvēku mentālo labsajūtu darba vietās. Daudz tiek runāts par darba devēju iesaisti darbinieku mentālās labsajūtas uzlabošanā. Tiek apskatīti tādi jautājumi kā:
- atbalstoša un droša darba vide,
- iekļaujoša un nediskriminējoša attieksme,
- darbinieku izglītošana saistībā ar mentālo veselību.
Tas par ko šajā dienā varam aizdomāties ir mūsu mentālā veselība darba vietā. Kas ir tās rīcības, kuras veicam jau šobrīd, lai enerģijas pietiktu gan darbam, gan ģimenei.
Pasaules mentālās veselības dienā Sporta Veselības centrs aicina padomāt par savas mentālās veselības stiprināšanu plašākā nozīmē. Tas, cik labi mēs jutīsimies darba vietā, nav atkarīgs tikai no darba devēja iesaistes darbinieku mentālas un fiziskās labklājības veicināšanas. Arī mums pašiem ir jārūpējas par savu emocionālo labsajūtu darbā. Un tas lielākoties ir iespējams, ja par sevi rūpējamies ārpus darba.
Par mentālās veselības mēnesi ne velti ir izvēlēts oktobris. Mēnesis, kurā vistiešāk un straujāk izjūtam tumšā laika iestāšanos. Reizēm tumšā laika iestāšanās var izraisīt skumjas un bezcerību, sajūtu, ka notikumiem bagātā vasara ir beigusies un nekas jauks vairs nav gaidāms. Tāpat rudens atnākšana tiek saistīta ar mierīgu laiku, kas tiek veltīts apcerēšanai un sarunām, taču rudens skrējienā tas šķiet neiespējami. Dažreiz pat mēdzam jokot par “rudens depresiju” vai “sezonālo depresiju”, kas klīniska depresija ir tikai retos gadījumos. Visbiežāk tās ir sūdzības par nomācošām domām un enerģijas trūkumu ikdienas aktivitātēm, bet cilvēks joprojām spēj iesaistīties ikdienas darbos.
Šajā rudenī aicinu padomāt par savu mentālo veselību un īpaši piedomāt par nelielām ikdienas aktivitātēm, lai uzlabotu pašsajūtu. Būtiski, lai šīs aktivitātes jums patiktu, būtu viegli realizējamas, saistītos ar patīkamām emocijām, nevis piespiešanos vai pienākuma sajūtu.
Dažas idejas:
- Fiziskās aktivitātes. Ja apmeklē treniņus, turpini to darīt arī rudenī. Esam dažādi, daļa no mums rudens/ziemas periodā jūtas enerģiski un garos vakarus izmantot fiziskajām aktivitātēm, savukārt otra daļa neviļus meklē attaisnojumu, kāpēc kustības varētu izlaist.
- Rūpējies par patīkamu vidi. Radi telpās omulīgu sajūtu tādā viedā kā tieši Tu to izproti. Sveces, silta sega, aromātiski ēdieni un silti dzērieni, filmas un grāmatas. Reizēm mājīgumam pietiek ar īstajām, siltajām zeķēm vai čībām.
- Pavadi laiku kopā ar mīļiem cilvēkiem. Apmeklē pasākumus, kas rada patīkamas emocijas, satiecies ar ģimenes locekļiem un draugiem, kuri sniedz pozitīvu enerģiju. Pavadi laiku kopā ar ģimeni – apmeklē muzejus, spēlējiet spēles, dodaties izbraucienos.
- Rūpējies par sevi. Ļauj brīdi padomāt par to, kas Tev ir svarīgs, lai Tu justos labi. Iespējams nepieciešams pierakstīties pie kāda mediķa, varbūt esi vēlējies apmeklēt kādu skaistumkopšanas procedūru, masāžu, fizioterapeitu. Šobrīd ir vērts atcerēties to, ko vēlējies savā labā izdarīt, bet vasarā tas piemirsās.
- Apzinies savas sajūtas. Reizēm rudens saistās ar nepatīkamām emocijām, jo tam ir objektīvs iemesls. Bet reizēm nesaprotam kāpēc rudenī jūtamies sliktāk nekā citos gadalaikos. Ir vērts padomāt, kas tieši ir tas, kas izraisa šīs sajūtas. Un ja pašam neizdodas rast skaidrību un drūmās domas pastiprinās, ir vērts apsvērt apmeklēt psihologu vai terapeitu. Tāpat noteikti vajadzētu apmeklēt savu ģimenes ārstu.
- Saglabā uzmanību uz sevi. Centies ierobežot laiku sociālajos tīklos. Mazāk patērē saturu, kas Tevī izraisa dusmas vai satraukumu. Tāpat nesalīdzini un neiespaidojies no sociālo tīklu bildēm, citu veidotiem ierakstiem, kuri mudina uz neveselīgu salīdzināšanu. Skaties tikai to, kas rada patīkamas emocijas, mudina uz pozitīvu rīcību (piemēram, izmēģināt kādu jaunu ābolkūkas recepti).
Iemeslu iemīlēt rudeni un rūpēties par savu mentālo veselību ir pietiekami daudz! Vispirms dod sev laiku, padomā par tām aktivitātēm, kuras jau veic savā ikdienā un kuras vēlētos šajā rudenī pamēģināt. Varbūt ir kas tāds, ko vēlies samazināt vai atlikt (līdzīgi kā pārkārtojam apģērba skapi atkarībā no sezonas). Bet pats galvenais – sāc ar mazumiņu, jo pārmaiņas ikdienā visvieglāk ir ieviest lēnām, maziem soļiem un neatlaidīgi.
Lai izdodas piedzīvot rudeni!