Lasīšanas laiks: 2 min
Beidzamo nedēļu laikā vērojams īpaši liels apslimušu un traumas guvušu cilvēku pieplūdums Vidzemes slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļā (NMP). Tāpēc, diemžēl, veidojas garākas rindas, ilgāks gaidīšanas laiks, nodaļās pārpildītas palātas, kā arī noslogotāks personāls. Kā stāsta NMP nodaļas virsārste Anita Ābele, teju katram otrajam, kurš ierodas pēc palīdzības, ir veselības traucējumi, ar kuriem būtu jāgriežas pie ģimenes ārsta, nevis jādodas uz NMP nodaļu.
Angīna, saaukstēšanās ar paaugstinātu temperatūru, bronhīts, ilgstošs klepus, kad rentgena izmeklējums neapstiprina plaušu karsoni, un citas līdzīgas saslimšanas ārsti iesaka ārstēt mājās, jo joprojām turpinās gripas epidēmija un slimnīcā ārstējas pacienti ar gripas izraisītām komplikācijām, tāpēc slimnīca šobrīd nav pati drošākā vieta, kur ārstēt iekaisušu kaklu vai uzlabot veselību pēc laikus nekompensēta cukura diabēta.
Slimnīcas uzņemšanas nodaļā sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību dzīvībai bīstamos stāvokļos, tomēr arvien biežāk NMP nodaļā pacienti ierodas, lai saņemtu pakalpojumu, kas veicams pie ģimenes ārsta – vakcinēties, pārsiet brūci. Ja pacients ambulatori veicamu procedūru, kas nav saistīta ar dzīvības glābšanu, tomēr vēlas saņemt uzņemšanas nodaļā, tas ir maksas pakalpojums pēc slimnīcā spēkā esošā maksas pakalpojumu cenrāža. To paredz Ministru kabineta noteikumos Nr. 1529 rakstītais 160. pants: “Persona apmaksā stacionārās ārstniecības iestādes uzņemšanas nodaļā sniegtos sekundāros ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus saskaņā ar stacionārās ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādi, ja personai nav trauma, pēkšņa saslimšana vai hroniskas slimības saasināšanās, kad nepieciešama steidzama ārstniecības personu iejaukšanās vai nepieciešamā palīdzība nepārsniedz primārās veselības aprūpes ārsta kompetenci”.
Noteikums attiecas gan uz pieaugušajiem, gan bērniem. Nereti rodas pārpratumi ar vecākiem, kuri griežas NMP nodaļā, lai bērnam pēc operācijas vai traumas veiktu kārtējo brūces pārsiešanu. Vecāku neapmierinātība rodas brīdī, kad par šo pakalpojumu tiek prasīta samaksa. Atgādinām, ka MK noteikumu 23. pants noteic, ka bērni līdz 18 gadu vecumam ir atbrīvoti no pacientu iemaksām, bet ne no maksas pakalpojuma apmaksas.
Ieteikums un lūgums no slimnīcas puses – izvērtēt, vai veselības problēma nav atrisināma ar ģimenes ārsta palīdzību: palikt mājās, lietot ārsta izrakstītos medikamentus, veikt vienkāršas procedūras, ievērot uztura un gultas/mājas režīmu veselības atgūšanai. Ja ģimenes ārsts nav pieejams, ir iespēja zvanīt uz ģimenes ārstu konsultatīvo kabinetu – tālr. 66016001, bet dzīvības apdraudējumu gadījumā vērsties slimnīcas uzņemšanas nodaļā vai zvanīt NMP dienestam – tālr. 113.