Lasīšanas laiks: 3 min
Valmieras sporta vienības atlēts, kalnu slēpotājs Mārtiņš Onskulis šajā mācību gadā uzsācis studijas Amerikā. Šī gada Soču Olimpisko spēļu dalībnieks sportu ar mācībām apvieno Ankoridžas universitātē Aļaskā. Par to, kā 20 gadus jaunajam sportistam veicies pirmajos divos mēnešos jaunajā skolā, pastāstīja pats Mārtiņš.
Soču Olimpisko spēļu 27.vietas ieguvējs kalnu slēpošanā pavadījis vairāk kā divus mēnešus mācoties Aļaskā. Kā sportists nonācis līdz šādam lēmumam, stāsta pats Mārtiņš:
“Studijām ASV sāku gatavoties jau 12.klases sākumā un meklēju universitāti, kas atbilst tieši manām vajadzībām: 1. laba akadēmiskā vai profesionālā izglītība; 2. iespēja turpināt nodarboties ar kalnu slēpošanu; 3. izdevīgi studiju nosacījumi. Stipendiju studijām ieguvu pateicoties kalnu slēpošanai un savai mērķtiecībai. 2013.gadā Baltijas kausa laikā satiku amerikāņu-igauņu kalnu slēpotāju Vorenu Kumingsu Smitu, kurš mācās ASV un izglītību apvieno ar sportu. Ar viņa palīdzību ieguvu universitāšu treneru kontaktus.
Sarakstes ar treneriem nospēlēja lielu lomu. Viņiem patīk atlēti ar augstu pašnovērtējumu – “esmu labākais un es to pierādīšu, kad būšu jūsu komandā!”
Tāpat rekomendācijas no citiem kalnu slēpotājiem un veiksmīgi nokārtotie angļu valodas testi sekmēja manu nokļūšanu Ankoridžā un iekļaušanu universitātes kalnu slēpošanas komandā “Seawolf”.”
Amerikā studentu sports ir ļoti populārs, tomēr, lai varētu piedalīties sacensībās un komandas treniņos, studentiem ir jābūt sekmīgiem arī mācībās. Mārtiņš pastāstīja vairāk par sporta un mācību praktisko apvienošanu: “Esmu izvēlējies studēt aviāciju, precīzāk, lidostu vadību. Studijas un sports viens otru atbalsta. ASV ir ļoti laba to mijiedarbības sistēma. Pasniedzēji palīdz studentiem, kuri nodarbojas ar sportu.
Mācību un treniņu process ir vienlīdz svarīgi. Ja nemācies, tad netiec uz nometnēm. Var redzēt, ka šāda sistēma “izglītība – sports” strādā ļoti labi un turpina attīstīties.
Lekcijas ir interesantas, pasniedzēji ir augsta līmeņa, ar lielu pieredzi savā profesijā – advokāti, piloti, inženieri. Liels atbalsts ir no treneriem, kuri mudina mūs ne tikai studēt, bet arī gaida rezultātus sportā. Interesanta lieta, ko esmu pamanījis, ir komandas gara un atmosfēras veidošana. Treniņu procesā mēs visi kā komanda augam un virzāmies uz priekšu. Vienmēr kāds piedod tempu – “keep going, doing great, my grandma can lift more than you…”.”
Talantīgais kalnu slēpotājs ļāva ielūkoties viņa ikdienas režīmā: “Diena sākas agri – pulksten 6:30. 7:30 braucam uz treniņu, kas notiek jaunuzceltajā “Alaska Airlines Center”. Sporta centrā katrai komandai ir sava ģērbtuve, katram sportistam savs skapītis ar vārdu un uzvārdu. Pēc treniņiem ir iespēja izmantot ledus vannas, fizioterapeitu, masieri un ārsta pakalpojumus. Treniņi notiek reizi dienā no pulksten 8 līdz 9:30 un ir ļoti daudzveidīgi: svaru zāle, sporta spēles – hokejs, futbols, ūdenspolo, frisbijs, TRX un vingrošana. Pēc treniņa ir skola, kas sākas pulksten 10. Lekciju grafiku pats varu sastādīt, tādējādi izplānojot savu dienu. Vakarā – lekciju gatavošana bibliotēkā.”
Pirmās kalnu slēpošanas sacensības Mārtiņam paredzētas no 12. līdz 15.decembrim “Alyeska” trasē, kas atrodas 40 minūšu braucienā no Ankoridžas, kur latviešu sportists pavada savas ikdienas gaitas. Mārtiņš Onskulis apsolīja kādā citā reizē pastāstīt par fantastisko Aļaskas dabu, sadzīvi un brīvā laika pavadīšanas iespējām.
Bučas arī Tev Mārtiņ Oooō, Lai veiksme kura ir 5% no iespējamā (95% darbs) tev seko uz slēpēm! Vien maz bučiņ Tev no Man kā ziedu pušķim M.Bulgakova ”Zojkina kvarķirā”,,naktī”… Kautrīgā lēdija:Sandra G. Valmierā