Lasīšanas laiks: 2 min
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) lūgs Saeimai vērtēt Ministru prezidenta Māra Kučinska atbilstību ieņemamajam amatam, aģentūra BNS uzzināja LVSADA padomes sēdē.
LVSADA padomes sēdē otrdien, 17.maijā, nolēma lūgt Saeimai vērtēt Kučinska atbilstību ieņemamajam amatam, un pēc lēmuma saņemšanas par tālāko rīcību lemt LVSADA padomes ārkārtas sēdē.
LVSADA padomes sēdes dalībnieki uzskata, ka, neiekļaujot valdības rīcības plānā arodbiedrības un sadarbības partneru iesniegto priekšlikumu par papildu finansējumu veselības aprūpei, Kučinska valdība ir rīkojusies pretēji Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Komisijas ieteikumiem, kā arī pretēji valsts drošības interesēm.
Arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris aģentūrai BNS pastāstīja, ka lūgumu Saeimā noteikti iesniegs šajā nedēļā – brīdī, kad priekšlikums būs sagatavots.
Keris norādīja, ka “ja Saeima lems par premjera neatbilstību ieņemamajam amatam, tad tam ir reāli iemesli. Vadošais iemesls šajā gadījumā ir nepareiza budžeta plānošana vai nepareiza valdības rīcības plāna sastādīšana, konkrēti attiecībā uz veselības aprūpi. Tad tam, kas nāks viņa vietā, būs jāņem vērā šis lēmums un tādu kļūdu vairs atkārtot nedrīkstēs”.
Viņš arī pauda, ka budžetā ir līdzekļi, par ko finansēt veselības nozari, tāpēc tas ir politiskās gribas un attieksmes jautājums.
Par tālāku rīcību arodbiedrība lems tad, kad saņems Saeimas atbildi. LVSADA saglabā savas prasības valdībai, ka šogad veselības nozarei vajadzīgi papildu 44 miljoni eiro, un 2017.gadā attiecīgi 3,25% no IKP, bet 2018.gadā 3,5% no IKP.
Jau ziņots, ka 1.maijā LBAS un arodbiedrība rīkoja sapulci Doma laukumā “Par cienīgu darbu, veselību un izglītību Latvijā”, pēc kuras iesniedza Saeimā tautas sapulces dalībnieku prasības, tai skaitā pieprasot steidzami un būtiski palielināt finansējumu veselības aprūpei, atbilstoši Pasaules veselība organizācijas ieteikumiem.
Kučinskis iepriekš komentējis, ka viņu ar demisijas pieprasījumu nevar nobiedēt. Viņš teicis, ka pie naudas jautājuma valdība atgriezīsies pēc reformu veikšanas, kad būšot skaidrs ilgtermiņa risinājums veselības aprūpē, arī sabiedrībai pateikts, cik daudz valsts var atļauties un “ka sistēma nemainīsies, ik pa brīdim lāpot caurumus”.
Valdības rīcības plānā nav paredzēts finansējuma pieaugums nozarei, bet ir pateikts, ka tas nevar būt zemāks kā pašlaik – 3,02% no IKP.