Lasīšanas laiks: 2 min
Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) rīcībā šobrīd nav informācijas, cik pašvaldību varētu iesaistīties un atbalstīt bēgļu uzņemšanu, vienlaikus dažas no tām jau ir apzinājušas savas iespējas, ceturtdien, 3.septembrī, žurnālistiem pēc darba grupas, kas nodarbojas ar bēgļu uzņemšanas jautājumiem, sanāksmes, atzina LPS ģenerālsekretāre Mudīte Priede, informē aģentūra BNS.
Viņa norādīja, ka LPS ir runājusi ar atsevišķām pašvaldībām un, piemēram, Rīga ir iesniegusi informāciju par to, kādi jautājumi ir risināmi un, kur patvēruma meklētājus galvaspilsētā varētu izvietot. Tāpat savas iespējas apzinājusi Jelgava, kuras rīcībā ir dzīvokļi, kuros būtu iespējams izmitināt bēgļus.
Ir arī tādas pašvaldības, kurās būtu iespējams nodrošināt darba vietas bēgļiem, bet nav dzīvesvietu.
“[Tāda] piemēram, ir Valmiera. [Šajā pilsētā] tiešām nepieciešams darbaspēks. Tāpēc es uzskatu, ka valstiskā līmenī ir jārisina problēma ar dzīvojamo fondu. Vai [arī] atbalstīt pašvaldību dzīvokļus un celt jaunus. Tie ir jautājumi pie kuriem ir jāstrādā,”
sacīja Priede.
LPS pārstāve uzsvēra, ka pašvaldībai bēgļiem būs jānodrošina visi pakalpojumi, kurus tā nodrošina ikvienam valsts iedzīvotājam un tās jau ir konstatējušas vairākus problēmjautājumus, kurus vēlas risināt.
“Mēs nekad neesam nostājušies ar kaut kādu pretreakciju. Mēs gribam kopā strādāt, jo mums visiem ir solidāri jāuzņemas atbildība,”
teica Priede.
Kā vienu no risināmām problēmām LPS iezīmējusi nepieciešamību nodrošināt darba un dzīves vietas bēgļiem. Tāpat LPS akcentē sociālos jautājumus un drošības aspektus, kā arī nepieciešamību pēc komunikācijas ar sabiedrību, kurai ir jāskaidro, ka bēgļi nav laimes meklētāji, bet gan ieradušies no zemēm, kur viņu dzīvībai draud briesmas.
“Mēs darīsim visu, lai pašvaldībām dotu šo pieredzi un viņas varētu šos cilvēkus integrēt. Mums ir ļoti svarīgi, lai šie cilvēki sabiedrībā integrētos un neradītu sabiedrībā draudus,”
uzsvēra Priede.
Ceturtdien darba grupa uzklausīja reliģisko organizāciju un austrumu kultūras organizāciju viedokli par patvēruma meklētāju uzņemšanu, kā arī šo organizāciju iespējamo iesaisti starptautisko aizsardzību saņēmušo personu atbalstam.
Gala ziņojumu par bēgļu uzņemšanu Latvijā tiks izstrādāts līdz 30.novembrim, savukārt ar starpziņojumu darba grupa iepazīstinās 30.septembrī. Darba grupas uzdevums ir izveidot Latvijas apstākļiem piemērotāko sistēmu 250 bēgļu integrācijai sabiedrībā, pagaidu mītnes vietai, nodarbinātībai, veselības aizsardzībai un citiem jautājumiem.
Nākamā darba grupas sanāksme plānota 17.septembrī.