Lasīšanas laiks: 2 min
Ņemot vērā to, ka ASV bāzētās kompānijas “Tax Foundation” pētījumā “Starptautiskais nodokļu konkurētspējas indekss” Igaunija ir ierindota pirmajā vietā, bet Lietuva tajā nav iekļauta, Baltijas mērogā mūsu valsts neizskatās tik labi, kā varētu gribēt, aģentūru BNS informēja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK).
BNS jau rakstīja, ka Latvijā ir trešā konkurētspējīgākā nodokļu sistēma OECD dalībvalstu vidū, liecina organizācijas jaunākais “Starptautiskais nodokļu konkurētspējas indekss”. Kopējā nodokļu konkurētspējas reitingā Latvija ierindojas trešajā vietā, atpaliekot no Igaunijas un Jaunzēlandes.
Iepazīstoties ar pētījumu, LTRK secina, ka nav pieejama “Tax Foundation” izmantotā metodoloģija, nosakot konkrētas vietas katrā no nodokļu grupām, tāpēc sīkāk analizēt rezultātus nav iespējams. Taču LTRK uzskata, ka Latvijai ir jāpieliek visas pūles, lai palielinātu konkurētspēju Baltijas mērogā, tādējādi piesaistot investīcijas un radot labvēlīgu biznesa vidi kopumā.
LTRK norāda, ka patlaban Latvijā galvenās problēmas rada augstie darbaspēka nodokļi, kas abās kaimiņvalstīs ir zemāki nekā pie mums, tādējādi var secināt, ka vismaz šajā jomā Latvija ir visnekonkurētspējīgākā.
“Ja vēlamies piesaistīt investorus, tad šāda pētījuma rezultāti ir ļoti patīkami. Taču jāatceras, ka mēs konkurējam Baltijas valstu reģionā, tādēļ mums jābūt numur viens tieši šo trīs valstu sacensībā,” atzina LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
Viņš piebilda, ka pētījums faktiski apliecina LTRK iepriekš pausto, ka, pirmkārt, Latvijai jānosaka 0% likme reinvestētajai peļņai un, otrkārt, jānodrošina darbaspēka nodokļu konkurētspēja, tostarp atsakoties no progresivitātes ieceres.
Lai arī Latvija ieņem augsto 3.vietu “Tax Foundation” veiktajā pētījumā, LTRK norāda, ka diemžēl Latvija citos reitingos ir daudz zemākās vietās, piemēram, “Globālās konkurētspējas indeksā”, kur analizēta ne tikai nodokļu politika, bet arī citas biznesa videi būtiskas jomas, tostarp tiesu vides kvalitāte utt.
“Kamēr mēs nespēsim piedāvāt biznesam būtiskus uzlabojumus, sakārtojot nodokļu politiku un citas jomas, Latvija mēģinās izdzīvot, nevis dzīvot. Tāpēc svarīgi ir nevis lepoties ar ieņemto vietu šajā pētījumā, kas, cerams, piesaistīs kādu jaunu investoru, bet gan domāt par tiem uzņēmējiem, kuri savu darbību pārceļ uz citām valstīm, kā tas notika, apvienojoties “DnB bankai” un “Nordea”, kā arī tiem, kuri vēlas attīstīties tepat uz vietas,” uzsvēra Endziņš.