Lasīšanas laiks: 3 min
Piedāvātais pedagogu atalgojuma modelis neatrisina jautājumu par pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu un augstskolu mācībspēku atalgojumu, žurnālistiem pavēstīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga.
Vanaga norādīja, ka LIZDA vēl vērtēs piedāvāto pedagogu atalgojuma modeli, rēķinot un analizējot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvāto. Šobrīd algu modeli līdz galam neatbalsta, jo ir vajadzīgs konkrēts risinājums par pirmsskolām un augstskolām.
LIZDA priekšsēdētāja uzsvēra, ka šobrīd nav nekādas skaidrības par atalgojumu pedagogiem, kuri pirmskolas izglītības iestādēs māca bērnus līdz četru gadu vecumam. Šajās iestādēs strādā aptuveni 9700 pedagogu, un nav paredzēts grafiks, kā varētu attīstīties šo mācībspēku atalgojums.
Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) iepriekš norādīja, ka jautājumu par pedagogu atalgojumu pirmskolas izglītības iestādēs bērniem no 1,5 līdz 4 gadu vecumam aicina risināt pašvaldības.
Tāpat Vanaga pavēstīja, ka vajadzīgs, lai pedagogi būtu informēti par nākamā mācību gada situāciju pirms došanās atvaļinājumā, bet šobrīd liekas, ka reālo situāciju uzzinās tikai 1.septembrī.
Vanaga arī informēja, ka pēc piedāvātā atalgojuma modeļa būs skolotāji, kuru alga tiks samazināta: “Ir skolotāji, kuri šobrīd par 21 darba stundu saņem 680 eiro atalgojumu, kam klāt nāk 40% piemaksa par papildu darbu, bet modelis piedāvā 680 eiro saņemt par 30 darba stundām, kurās jau ir iekļauts atalgojums par papildus veicamajiem darbiem.”
Jau ziņots, ka pirmdien Šadurskis prezentēja jauno IZM piedāvāto pedagogu atalgojuma modeli. Tas paredz, ka pedagogiem, kuri strādā 21 darba stundu jeb attiecīgi vienu likmi, algas bāzes likme pieaugs no 420 eiro līdz 640 eiro. Atalgojums tiks palielināts arī atbalsta personālam: psihologiem, bibliotekāriem, logopēdiem, karjeras konsultantiem un speciālajiem pedagogiem. Tāpat jaunais atalgojuma modelis paredz darba samaksas palielinājumu skolas administrācijai, direktoram un direktora vietniekam.
Turpmāk tiks noteikts, ka viena pedagoga likme ir 30 astronomiskās stundas nedēļā, kurā ietilpst gan darbs stundā, gan ar to saistītais sagatavošanās darbs. Atalgojuma modelī paredzēts “Motivācijas fonds”, kas skolas direktoram dos iespējas noteikt augstāku atalgojumu par papildu pienākumiem un izcilību.
Pirmskolas un sākumskolu pedagogiem algas koeficients palielināsies no 0,75 uz 1, un atalgojums pieaugs par 25%. Lauku novados, kur izglītības iestādē 7.-9.klašu grupā būs vismaz 21 skolēns, un lielajās pilsētās, kur šis skaitlis būs vismaz 68, algu koeficients būs 1,3, atalgojumam pieaugot par 30%. Lauku novados un pilsētās, kur 7.-9.klašu grupa skolēnu skaits attiecīgi būs mazāks par 21 un 68, skolotāju algu koeficients saglabāsies 1.
Vidējās izglītības iestādēs, kur skolēnu skaits lauku novados būs vismaz 27 un lielajās pilsētās vismaz 58, algu koeficients palielināsies no 1,25 uz 1,4 jeb par 25%, bet vidusskolās, kur skolēnu skaits būs attiecīgi mazāks par minētajiem skaitļiem, pedagogu algu koeficients saglabāsies 1,25.