Lasīšanas laiks: 3 min
Līgo svētku plāns Latvijā dzīvojošajiem jau ir skaidrs – daba, Jāņu zāles, siers, alus, ugunskurs, dziesmas un līgošana līdz rīta gaismai. Taču ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem Līgo svētki ir mazliet citādi kā dzimtenē.
Signe Nīderlandē dzīvo jau četrus gadus un Jāņus tur ir svinējusi trīs reizes: “Lielākus pasākumus rīkot ir grūtāk, jo tie jāsaskaņo ar pašvaldību, ugunsdzēsēju dienestu par lielāka pasākuma rīkošanu un grilu kurināšanu, jo tieši ugunskuri nav atļauti vispār šajā valstī. Bet, ja vēlamies atzīmēt Jāņus mazā draugu pulciņā, tas, protams nav nekur jāsaskaņo. Svētkus cenšamies atzīmēt, cik vien latviski varam – ar gaļu, sieru, protams, arī alus neizpaliek.”
Inga Nīderlandē dzīvo trīs gadus, vienreiz svinējusi Jāņus šajā valstī. “Mēs ar vēl divām latviešu meitenēm trijatā organizējām visu. Uztaisījām ballīti pie ezera un klausījāmies latviešu dziesmas. Tad vismaz bija kaut kāda Līgo noskaņa. Zinu, ka katru gadu tiek rīkots pasākums Nīderlandē dzīvojošajiem latviešiem, bet pati neesmu tur bijusi.”
Līga Lielbritānijā strādā un dzīvo gandrīz trīs gadus. Parasti uz Līgo svētkiem viņa brauc uz Latviju, bet šogad būs pirmie svētki ārpus dzimtenes. “Šogad Jāņu pasākums notiek Rokingemas karaliskās pils parkā no 19.jūnija līdz 21.jūnijam. Uzskatu mana īstā svētku sajūta ir, kad esmu Latvijā.”
Mareks Nīderlandē dzīvo jau gandrīz 6 gadus un līgošana tur nav tāda kā Latvijā: “Parasti sanākam bariņš latviešu un svinam pie dabas, cepam gaļu. Ugunskurs gan izpaliek, līgošana sanāk kā pikniks pie dabas.”
Savukārt Kristaps Līgo svētkus nereti palaiž garām pat ārzemēs. “Pēdējos trīs gadus darba vajadzībām gandrīz bez apstājas ceļoju no ASV, līdz Ukrainai, Turcijai, Izraēlai un citām valstīm. Reti kur uzturos ilgāk par divām nedēļām,” stāsta Kristaps, “tāpēc Līgo svētkus esmu palaidis garām, vienkārši piemirsis.” Tomēr, kad Kristaps atgriežas Latvijā, tad svētkus vienmēr svin ar draugiem un ģimeni.
Diāna ārzemēs strādā un dzīvo piecus gadus, un šogad būs otrie Līgo svētki ārpus dzimtenes. “Svinēšana un svētku sajūta ir atkarīga no tā, cik daudz latviešu ir apkārt, tie arī rada mājas sajūtu, kaut gan cik gan latviski Jāņi var sanākt zem palmām ar papagaiļiem un bez īstā latviešu siera?” Diāna Jāņus svin, pielāgojoties valstij kurā dzīvo: “Pagājušogad svinēju ”sankthansaften”, šogad sanāks ”San Juan”, vieglāk to saukt par ‘’ midsummer’’ – to saprot visā Eiropā. Svinu dažādi, atkarīgs, kurā valstī atrodos. Noteikti apēdu kādu latvisku ēdienu pie ugunskura un sagaidu rīta gaismu. Nesvinu divas dienas (smejas), jo te ir tikai viena valsts brīvdiena. Svinu ar vietējiem iedzīvotājiem un draugiem, sarakstos ar saviem tuvajiem Latvijā un prasu, lai sūta man bildes un video – tad tā sajūta paliek daudz latviskāka. Labprāt pašlaik atrastos manā mazajā, mīļajā Valmierā! Priecīgus Jāņus visiem!”