Lasīšanas laiks: 2 min
Lielajā talkā talcinieku aktivitāte līdz šim ir bijusi lielāka nekā aizvadītajā gadā, aģentūrai BNS pastāstīja talkas pārstāve Madara Laicāne.
Talkas organizatori apkopojuši informāciju par talkošanu no aptuveni desmitās daļas oficiālo talkas vietu, kurās līdz plkst.12 talkā piedalījušies 48 tūkstoši cilvēku. Laicāne talkotāju aktivitāti vērtēja kā augstu un norādīja, ka tā ir lielāka nekā aizvadītajā gadā. Arī labie laika apstākļi sekmējot talcinieku aktivitāti.
Organizatori arī uzsver, ka daudzviet aktīva talkošana sākas vien ap pusdienslaiku, tāpēc precīzs talkas dalībnieku skaits būs zināms vien pēc talkas oficiālā laika beigšanās.
Šobrīd vidi visaktīvāk attīra no atkritumiem un labiekārto Vidzemē, Rīgas apkārtnē un Latgalē. Daļā vietu jau darbi ir beigušies un atkritumi ir jau savākti, bet daudzviet cilvēki vēl tikai sāk aktīvi pulcēties.
“Liels paldies visiem, kas ir izgājuši ārā un saņēmušies talkot šogad. Un arī tie, kas vēl nav iesaistījušies – vēl ir iespēja uz dažām stundām pievienoties kādai no oficiālajām talkošanas vietām, kuras var atrast mājas lapā talkas.lv,” aicina Lielās talkas vadītāja Vita Jaunzeme.
Lielās talkas organizatori cer, ka kopumā sestdien Lielajā talkā piedalīsies aptuveni 200 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Talkas laikā atrasti arī dažādi interesanti priekšmeti, kā, piemēram, divvietīgs dīvāns un govs galvaskauss, izlietne, policijas lenta, daudz riepu un televizoru.
Visaktīvāk Lielā talka uzsākta Latgalē un Vidzemē un daudzās talku vietās ir pulcējušies pat līdz simts cilvēkiem.
Lielā talka visā Latvijā norisinās no plkst.9.00 līdz plkst.15 un arī ilgāk neoficiāli. Talkot iespējams aptuveni 1600 oficiāli reģistrētās talku vietās, kuras organizē pašvaldības, izglītības iestādes, organizācijas, uzņēmumi, kā arī brīvprātīgie entuziasti.
Daudzviet talkošana iesākusies jau vakar, piemēram, 300 Latvija Dzelzceļa darbinieki talkas laikā sliežu malu teritorijās savāktuši gan vecus televizorus, datorus, siltumnīcu rāmjus un plēvju tonnas, bet populārākie dzērieni piemēslotāju vidū – alus divlitru pudelēs un skārdenēs, “Džons”, “Rums ar kolu”. Savukārt no atrastajiem apģērbiem varētu arī modes skati uztaisīt gan bērniem, gan pieaugušajiem.
Lielās talkas tradīcija aizsākās ar talku 2008.gada 13.septembrī, kas bija kā iedzīvotāju dāvana valstij tās 90.dzimšanas dienā. Projekta mērķis ir līdz Latvijas simtgadei 2018.gadā to padarīt par tīrāko valsti pasaulē.
Pērn Lielājā talkā oficiāli pieteiktajās 1453 talkošanas vietās talkoja aptuveni 160 000 cilvēku, un tās laikā tika savāktas 1768 tonnas atkritumu.