Lasīšanas laiks: 4 min
Valmierā nu jau par tradīciju kļuvis pasākums jauniešiem „izSTĀSTI”, kad dažādu profesiju pārstāvji dalās pieredzē par savu darbu, veiksmēm, neveiksmēm un iespējām, tādējādi rosinot jauniešus uzdrīkstēties, nebaidīties no riskiem un kļūdām, kā arī vajadzības gadījumā pārorientēties un mainīt nodarbošanos. 16.oktobra vakarā kafejnīcā „Jauna saule” ar saviem stāstiem dalījās Lelde Vīnkalna, Gints Mālkalnietis, Rihards Novickis un Kapars Urbāns.
Pasākumu atklāja brocēniete Lelde ar pārdomām par to, ka ļoti daudzi cilvēki savā darbā ir nelaimīgi. Tiek pavadītas neskaitāmas stundas, dienas un mēneši, darot darbu, kas nepatīk. Bet tas nav par Leldi. Stāstot par savu pasākumu aģentūru, uzņēmumiem un projektiem, Leldes acis mirdzēja, stāstu papildināja enerģiski žesti, no viņas plūda pozitīva enerģija un atziņas, kuru ātrumam reizēm pat bija grūti izsekot līdzi. Lai gan pēc izglītības ir dizainere, Lelde organizē komandu saliedēšanas un korporatīvos pasākumus, dažādas ballītes, iesaistās dažādos projektos, savulaik Lelde un pāriniece Inta Konstante sauktas arī par kāzu lēdijām. Ne vienmēr viss ir rožaini, ir jāiegulda milzīgs darbs, ir arī ēnas puses un bijušas dažādas ķibeles, tomēr kopumā Lelde uzskata, ka latvieši ir baigie strādātāji, varam izdarīt labi un daudz! Kad radošajai apvienībai „DiDi” Latvijā kļuvis par šauru, viņas izdomājušas, kā, piemēram, var strādāt Sočos, pašas tur nebūdamas. Ir virtuālie asistenti, orientēšanās spēles planšetēs utt., tikai jāņem vērā, ka ne visur ir tik labs internets kā Latvijā.
Linda uzskata, ka nākotnes Top profesija ir laimīgs cilvēks. Nevar zināt, vai tas, ko jūs mācāties tagad, būs derīgs pēc 30-40 gadiem, bet – tu vari būt jebkas! Kļūdas ir sastāvdaļa tam, ka jūs ejat uz priekšu. Testējiet, nebaidieties! Ir tāds īpašs “Flow” stāvoklis, kad pazūd laiks un var izdarīt “da jebko”!
Linda stāstīja ne tikai par sevi, bet minēja arī daudzus draugus, kas mainījuši savas profesijas un tagad strādā jomās, kas patīk un padodas: Roberts, kas no augstas klases ierēdņa kļuvis par fotogrāfu, māsa Linda, kas gatavo sapņu ķērājus, Imants, kas ir viens no labākajiem operatoriem, lai gan viņam nav atbilstošas izglītības. Bieži vien svarīga ir attieksme un prasmes, nevis papīrs.
Jautāta par projektu, ar kuru visvairāk lepojas, Linda minēja pēdējos Dziesmu un deju svētkus – vērienīgi un sarežģīti.
CERT.LV kiberdrošības eksperta Ginta darbības lauks ir rūpes par valsts un pašvaldības iestādēm, krīžu vadība, incidentu risināšana. Problēmas rada nevis datori, bet cilvēki! Viņš uzskata, ka draudi kibervidē bieži vien netiek pamanīti laicīgi. Uzbrucēji nereti ir soli priekšā aizsargmehānismiem, bet parastos interneta lietotājus noteikti apsteidz. Šajā jomā trūkst darbinieku, tāpēc Gints aicināja jauniešus par to domāt jau tagad. IT sfērā strādājošie nav piesieti savām darbavietām, daudz ko var darīt arī mājās. Viņš īpaši uzrunāja arī meitenes, jo IT joma nav domāta tikai vīriešiem. Tā kā datori nerunā, arī programmētāji neesot īpaši sabiedriski un runātīgi, bet viņš aicināja pārbaudīt kameras savos datoros, pievērst uzmanību Googlei, kā tiek sadzirdētas un nolasītas interneta lietotāju vēlmes…
Rihards skolas gados Daugavpilī bijis mūziķis un savulaik kā saksofonists ieguvis 1.vietu Latvijas jauno izpildītāju konkursā, bet tagad ir pētnieks Elektronikas un datorzinātņu institūtā. Iespējams, ka no Riharda digitālajām shēmām jaunieši daudz ko nesaprata, bet nevarēja nepamanīt viņa degsmi un prieku, ar kādu viņš stāstīja par pētnieciskajiem procesiem, projektiem, starptautisko pieredzi, kas viņu savedusi kopā ar daudziem interesantiem cilvēkiem, devusi iespēju ceļot. Viņa mīļākais projekts ir Applause, bet video materiālā Rihards parādīja pašbraucošu mašīnu. Viņa darba galvenais uzdevums ir, lai novitātes nonāk līdz industrijai.
Viss komplicētais sastāv no mazām lietām, bet katru mazo lietu apgūt var viegli. Atveriet savas durvis, savus prātus! Ja izrādīsiet iniciatīvu, jums dos iespēju!
Tikšanos noslēdza vaidavietis Kaspars, kas ir uzņēmuma Echo Tech tehniskais vadītājs, pēc profesijas programmēšanas inženieris. Viņš sevi uzskata par slinku cilvēku, un arī pirmā programma bijusi saistīta ar slinkumu. Interese par tehniku un elektroniku parādījusies jau 5 gadu vecumā, bet vidusskolā viņš sastādījis programmu, kas pati risina ģeometrijas uzdevumus. Loģisks turpinājums – IT studijas Vidzemes Augstskolā. Svarīgs periods Kaspara dzīvē bijis datortīklu administratora darbs Valmieras Integrētajā bibliotēkā, tad darbs Vidzemes Augstskolā, Valmieras pašvaldībā, viņš uzvarējis arī ideju konkursā „Biznesa ekspresis” un saņēmis 5000 eiro naudas balvu. Kaspars uzskata, ka viņam ir divu veidu projekti – vieni, kas patīk, otri, kas nes naudu. Reizēm abi apvienojas, citreiz – ne.
IT jomā, tāpat kā medicīnā, ir miljons iespēju un virzienu, kur izpausties. Ja būsi kaislīgs savā jomā, tad viss izdosies! Mēs nemākam sevi paslavēt un pārdot, bet strādāt mākam.
Pasākuma noslēgumā visi četri viesi saņēma diplomu par dalību Karjeras nedēļas Iedvesmas stāstu pēcpusdienā un dāvanas, ko pasniedza Valmieras Attīstības aģentūras Karjeras un izglītības projektu vadītāja Inna Purmale un Izglītības pārvaldes speciāliste karjeras izglītības jautājumos Inga Savicka.