Lasīšanas laiks: 2 min
Graudaugos kaitēkļi vēl nav būtiski izplatījušies, taču silto laika apstākļu dēļ ir jābūt piesardzīgiem, jo kaitēkļu izplatība un slimības var strauji progresēt, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie lauksaimnieku pārstāvji.
Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis aģentūrai BNS pastāstīja, ka Latvijā strauji ir iestājušies silti, sausi un saulaini laika apstākļi, kamdēļ graudaugu slimības diezgan strauji izplatās. “Saimniekiem ir ļoti jāvēro lauki, lai viņi varētu laicīgi veikt augu aizsardzības pasākumus. Piemēram, atrodot rūsu, kas ir ļoti bīstama, ir ātri jārīkojas. Visiem kaitēkļiem patīk sauss un saulains laiks,” teica Balodis, piebilstot, ka to var attiecināt uz lapgraužiem, laputīm un citiem kaitēkļiem.
Vienlaikus viņš piebilda, ka, savlaicīgi veicot augu aizsardzības pasākumus, graudaugiem viss būs kārtībā. “Ja saimniecībā viss ir sakārtots, tad varam veikt augu aizsardzības pasākumus, laicīgi lietot pesticīdus un viss būs kārtībā. Taču noteikti ir jātur vaļā acis un jāiet uz lauka katru otro, trešo dienu, noteikti ir jāvēro, kas notiek,” sacīja Balodis.
Arī kooperatīva “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons aģentūrai BNS sacīja, ka silto laika apstākļu dēļ kaitēkļi graudaugu sējumos ir aktivizējušies, taču pagaidām nav iespējams pateikt, vai to ir vairāk nekā gadu iepriekš. “Kaut kādi kaitēkļi ir pāradījušies, bet tas droši vien ir normāli. (..) [Slimību] pagaidām vēl nav, neesmu dzirdējis, ka kaut kas būtu. Ja slimības parādīsies, tad, visticamāk, vēlāk,” teica Jansons.
Biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš teica, ka pagaidām graudaugu kaitēkļi ir izplatījušies nelielos apmēros. “Maz, ļoti maz [ir kaitēkļu]. (..) Ir gan kaitēkļi, gan slimības, bet nav nekādu epidēmisku slimību vai to uzliesmojumu, lai būtu iemesls bažīties, ka kaut kas no šiem faktoriem varētu [negatīvi] ietekmēt sējumus,” teica Jansons.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka saskaņā ar Valsts augu aizsardzības dienesta publiskoto informāciju maija pirmajā nedēļā ziemas kviešu laukos Zemgalē un Kurzemē ir konstatēta dzeltenā rūsa. Tāpat daudzviet ziemas kviešu sējumos ir konstatēta arī graudzāļu miltrasa, kviešu lapu dzeltenplankumainība, labību lapgrauži un laputis. Savukārt ziemas miežu sējumos – stiebrzāļu gredzenplankumainība un pirmās miežu lapu tīklplankumainības pazīmes, bet rudzu sējumos ir atklāti tripši.