Lasīšanas laiks: 2 min
Pirmdien, 2. novembrī, notiks “Spēlmaņu nakts” 2014/2015 nominantu un Latvijas Teātra Zelta fonda dalībnieku godināšanas vakaru Latvijas Nacionālā teātra Baltajā zālē. Šogad Teātra Zelta fonds uzņems vēl trīs skatuves māksliniekus – Liepājas teātra aktieri Zigurdu Akmentiņu, Latvijas Nacionālā teātra atrisi Astrīdu Kairišu un Valmieras teātra režisoru Feliksu Deiču, informēja Latvijas Teātra darbinieku savienības sabiedrisko attiecību speciāliste Māra Dzene.
Felikss Deičs jau kopš 1977.gada savu dzīvi veltījis tieši režisora darbam. Iestudētas vairāk nekā piecdesmit izrādes, un droši iezīmēta repertuāra izvēles līnija – lielākoties strādājot ar augstvērtīgu krievu un skandināvu klasiku, par virsotnēm tajās atzīstot smalkas psiholoģijas studijas paģērošus darbus – Antons Čehova skumjās komēdijas, Henrika Ibsena pagātnes noslēpumu drāmas, – kam no 1996.gada piepulcināti arī latviešu dramaturga Rūdolfa Blaumaņa dzīves skati.
Mākslinieku raksturo augsta inteliģence un labestība, kas veicina uzticēšanos režisora iecerēm, un, iespējams, tieši šīs īpašības ļauj režisoram ar panākumiem iestudēt naivi labsirdīgas, neuzmācīgi audzinošas bērnu izrādes (Ņ.Kasianas ” Ninigra un Aligru” 1995.gada labākā Latvijas izrāde).
Kopš 1992.gada režisors strādā Valmieras Drāmas teātrī un vairākkārtīgi ir bijis nominēts un apbalvots ar “Spēlmaņu nakts” balvām kā labākais režisors.
Par būtisku zīmi Valmieras Drāmas teātrī un režisora biogrāfijā kļūst 1997.gadā iestudētā Antona Čehova drāma “Ivanovs”, kas atnesa 1997.gada Latvijas labākā režisora, labākās izrādes, bet četriem, izrādē spēlējošiem aktieriem, gada labāko aktieru nosaukumus. Šis iestudējums pierādīja nopietnas klasiskas lugas, smalkas psiholoģiskas režijas, dziļu, jūtīgu aktierdarbu pastāvēšanas iespējas, izrāde lauza stereotipus par publikas pieprasījumu pēc izklaides materiāla un uz ilgiem gadiem kļuva par Valmieras teātra hītu.
F. Deičs, būdams sveštautietis, kas visu mūžu pavadījis Latvijā, iemācījies valodu, apguvis kultūru, ir saglabājis zināmu māksliniecisku brīvību, kas ļauj arī iestudēšanas tradīcijas ieguvušas lugas aplūkot no cita skata punkta, nerēķinoties ar priekšstatiem, kas, iespējams, ierobežo iztēli, un līdz ar to viņa izvēlēto lugu interpretācijās ieskanas līdz tam nemanītas tēmas.
Sākot ar 2006. gadu Felikss Deičs regulāri ar panākumiem iestudē izrādes arī Latvijas Nacionālajā teātrī, interesanti, ka visas četras izrādes ir skandināvu autoru darbi (L.Nurēns, H.Ibsens un H.Vuolijoki).
Kaut arī Jaunatnes teātrī Felikss Deičs ilgus gadus strādāja izcilā režisora Ādolfa Šapiro ēnā, tieši pēc Jaunatnes teātra liktenīgās slēgšanas Felikss Deičs kļūst par nozīmīgāko Latvijas režisoru-cittautieti, kas devis ievērojamu devumu Latvijas teātrī un kultūrā.
Felikss Deičs saņēmis E. Smiļģa prēmiju par izciliem sasniegumiem režijā (1996) un Triju Zvaigžņu ordeni (2003).