Lasīšanas laiks: 3 min
Gada laikā paplašinājusies pašvaldību mājaslapu lietojamība, kas veicina aktīvāku sabiedrības līdzdalību vietējās pārvaldes ikdienā. Gandrīz visā Latvijā – 115 pašvaldībās – lēmumu pieņemšanai līdzi var sekot domes sēžu audio vai video ierakstos, elektroniski piedalīties publiskajā apspriešanā var 80% pašvaldību un trešdaļā pašvaldību mājaslapās var pieteikties klātienes vizītē pie domes vadības vai speciālistiem, liecina “Latvijas e-indeksa” mērījums, kas aptver visas 119 Latvijas pašvaldības, informēja Lattelecom sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Kate Mažāne.
Joprojām 15 pašvaldību interneta vietnēs trūkst tādas pamata funkcijas kā informācijas meklētājs, tikai 12% domes mājaslapu bērnus var elektroniski pieteikt bērnudārzā un 8% – skolā.
“Līdz ar plašāku pašvaldību mājaslapu lietojamību, kas iedzīvotājiem ļauj aktīvāk iesaistīties vietējās pārvaldes darbībā, likumsakarīgi pašvaldībās palielinās arī brīvpieejas datoru skaits un piekļuve WiFi punktiem,” akcentē Latvijas pašvaldību e-indeksa darba grupas vadītājs – Lattelecom komercdirektors Gusts Muzikants. “Tādējādi iedzīvotāji var ātri un ērti iegūt informāciju par būtiskākajām aktualitātēm, apmaksāt rēķinus par precēm un pakalpojumiem, kā arī socializēties un aktīvāk iesaistīties vietējā sabiedrībā,” viņš turpina.
Datoru un interneta pieejamība
Plašākās iespējas piekļūt publiskajam WiFi ir centrālajā administrācijā – 91% pašvaldību šādu iespēju nodrošina vismaz daļēji. Vairāk nekā trešdaļā pašvaldību iedzīvotāji var piekļūt publiskajam WiFi gan pašvaldību centrālajā administrācijā, gan dzimtsarakstu nodaļā un sociālajā dienestā.
Visās pašvaldībās iedzīvotājiem ir brīvi pieejami datori, kopējam datoru skaitam visā Latvijā sasniedzot vairāk nekā 5000.
Visvairāk brīvpiekļuves datoru uz 1000 iedzīvotājiem ir Rugāju (15,50), Jēkabpils (11,19), Jaunjelgavas (10,60) un Naukšēnu (9,79) novados.
E-vides infrastruktūras attīstības līmenis ir viens no četriem pašvaldību digitālās vides novērtējuma faktoriem, kas ļauj izvērtēt vai un kādā apmērā tās saviem iedzīvotājiem nodrošina pieeju mūsdienu tehnoloģijām un e-pakalpojumiem. “Latvijas e-indeksā” 2015.gadā augstāko e-vides infrastruktūras attīstības līmeni republikas nozīmes pilsētu vidū uzrāda Ventspils, lielo novadu kategorijā – Tukums, bet mazo novadu kategorijā – Viļaka. Savukārt lielāko kāpumu e-vides infrastruktūras attīstības faktorā uzrāda Rēzeknes pilsēta (republikas nozīmes pilsētu vidū), Preiļu, Krāslavas un Ludzas novads (lielie novadi), Alojas, Jēkabpils un Skrīveru novads (mazie novadi).
24.februārī tika publiskoti “Latvijas e-indeksa” mērījumu rezultāti. Jau otro gadu pēc kārtas par digitāli attīstītāko pašvaldību republikas nozīmes pilsētu grupā atzina Valmieras pilsētu un mazo novadu grupā – Strenču novada pašvaldību, kamēr lielo novadu grupā augstāko rezultātu uzrādīja Kuldīgas novads.
Savukārt valsts iestāžu vidū Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ieņēma pirmo vietu ministriju grupā un Centrālās statistikas pārvalde – iestāžu grupā.
“Latvijas e-indekss” mēra Latvijas publiskās pārvaldes digitālās vides attīstību piecās kategorijās – republikas nozīmes pilsētas, lielie novadi, mazie novadi, ministrijas un iestādes. Uzvarētāji noteikti, veicot pašvaldību un valsts iestāžu aptaujas, kā arī izmantojot datus no citu iestāžu un organizāciju rīcībā esošiem statistikas avotiem.
Lai izstrādātu pārskatāmu e-vides iespēju izmantošanas novērtējumu pašvaldībās un valsts iestādēs, 2014.gadā “Latvijas e-indeksa” partnerības iniciatīvu uzsāka Lattelecom un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija kopā ar partneriem – Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Lielo pilsētu asociāciju, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociāciju un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru.