Lasīšanas laiks: 3 min
Eiropas pilsētu finansēšanas mehānisms (EUCF) aicina Latvijas novadu pašvaldības pieteikties finansējumam 60 tūkstošu eiro apmērā, lai veicinātu to klimata un enerģētikas rīcības plānu īstenošanu, sacīts EUCF paziņojumā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pašvaldībām.
Pēc EUCF aplēsēm klimata un enerģētikas ilgtspējas programmām kopumā ir pieejami 320 miljoni eiro privātā un publiskā finansējuma, turklāt EUCF varētu ieinteresēt lokālos finanšu pakalpojumu sniedzējus.
EUCF finansējums ir paredzēts, lai palīdzētu pašvaldībām izstrādāt kvalitatīvas investīciju koncepcijas. Tas ir būtisks dokuments, lai varētu iegūt turpmākos naudas līdzekļus klimata un enerģētikas rīcības plānu aktivitāšu īstenošanai.
EUCF ir gatavs piešķirt vienreizēju grantu 60 tūkstošu eiro apmērā par katru pašvaldības iesniegto pieteikumu. Līdzekļi paredzēti jebkura veida darbībām un pakalpojumiem, kas nepieciešami pilnvērtīgas investīciju koncepcijas izstrādei. EUCF grantu izmaksās divos maksājumos, kur 30% no 60 tūkstošu eiro summas tiks izmaksāti pēc investīciju koncepta apstiprināšanas.
Pašlaik jau ir atvērts pirmais uzaicinājums pieteikumu iesniegšanai un pašvaldības var savus pieteikumus iesniegt līdz šāgada 2.oktobrim pl.19.00 pēc Latvijas laika (līdz 17.00 pēc Briseles laika) šajā hipersaitē https://eucityfacility.eu/.
EUCF apzinās, ka vietējās pašvaldības ir apņēmušās ievērojami samazināt enerģijas patēriņu un siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisiju. Tomēr šo plānu īstenošanu nereti ierobežo grūtības iegūt finansējumu vai atrast pareizos finansējuma avotus. EUCF vēlas palīdzēt pilsētām un pašvaldībām šos plānus pārvērst reālās investīcijās, kurām nepieciešamas spēcīgas un rūpīgi pārdomātas investīciju koncepcijas. Līgumi par granta piešķiršanu tiks parakstīti ar visaugstāk novērtēto pieteikumu iesniedzējiem.
EUCF aicina vietējās pašvaldības izskatīt iespēju sniegt apvienotus pieteikumus, lai projekti būtu vērienīgāki, bet izredzes iegūt finansējumu – augstākas. EUCF finansējums ir paredzēts ES dalībvalstu pašvaldībām neatkarīgi no to izmēra, privāto uzņēmumu pieteikumi netiks akceptēti.
Turklāt iesniedzējiem ir nepieciešams politiski apstiprināts klimata un enerģētikas ilgtspējas plāns. Piemēram, SEAP (“Sustainable Energy Action Plan” jeb Ilgtspējīgas enerģētikas rīcības plāns) / SECAP (“Sustainable Energy and Climate Action Plab” jeb Ilgspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns), kas izstrādāti Pilsētas mēru pakta projektā; vai līdzīga vēriena plāni ar klimata un enerģētikas ilgtspējas mērķiem vismaz 2020.gadam.
Papildu informācija par pieteikumu iesniegšanu ir pieejama augstāk minētajā tīmekļa vietnē, kā arī interesenti var vērties pie Latvijā atbildīgā eksperta, rakstot uz e-pasta adresi ce.latvia@eucityfacility.eu .
Eksperts sniegs atbalstu un konsultēs par pieteikšanās procesu. Piemēram, izskaidros pilsētu investīciju un kompetences vajadzības, projektu apvienošanas procedūru un garantēs, ka pieteikums ir sagatavots atbilstoši kvalitātes prasībām un korektā angļu valodā.
EUCF mērķis ir atbalstīt pašvaldības investīciju koncepciju izstrādē, kas saistītas ar darbību īstenošanu, kuras noteiktas to klimata un enerģētikas rīcības plānos.
Investīciju koncepcija ir pirmais solis pilnvērtīga biznesa plāna sagatavošanā, tāpēc sagaidāmais rezultāts ir pilnībā izstrādāts dokuments ar visu nepieciešamo informāciju investoriem projekta izvērtēšanai. Koncepcijām jāietver potenciālo projektu plūsmas, juridiskā analīze, pārvaldības analīze, pamata finanšu stratēģija un īstenošanas vadlīnijas.
EUCF pieteikumus vērtēs atbilstoši iepriekš sagatavotam kritēriju kopumam. Plašāka informācija par atlases kritērijiem pieejama šeit https://www.eucityfacility.eu/apply-for-eucf-support/application-process.html .
EUCF aicina pašvaldības reģistrēties un sākt pieteikšanās procesu pat tad, ja tās tos nevarēs pabeigt pirmajā uzaicinājuma kārtā. Šādi rīkojoties pašvaldība saņems rekomendācijas no EUCF, kā pilnveidot savu pieteikumu un labāk sagatavoties nākamajam pieteikuma iesniegšanas termiņam.
EUCF atbalsts paredzēts šādām aktivitātēm: (tehniskā) priekšizpēte, tirgus analīze, ieinteresēto pušu analīze, juridiskā, ekonomiskā un finanšu analīze, risku analīze utt., kas nepieciešamas, lai izstrādātu investīciju koncepciju. Šos darbus var veikt pašu darbinieki vai ar līgumu piesaistīti ārpakalpojuma eksperti no ārpuses. Grants nevar būt daļa no investīcijām, tas apmaksā investīciju koncepcijas izstrādei nepieciešamos resursus un pakalpojumus.