Lasīšanas laiks: 3 min
Ceturtdien, 19.septembrī, Valmierā viesojās vairāk nekā 30 ārvalstīs rezidējošie Latvijas Republikas diplomāti, lai iepazītos ar pašvaldības darbu un attīstības virzieniem, vietējo uzņēmumu piedāvājumu un iespējām, kā arī pārrunātu jautājumus, kas skar eksporta iespējas dažādās pasaules valstīs.
Valmierā ieradās Eiropas valstīs, Dienvidkorejā, Kanādā, ASV, Indijā, Uzbekistānā, Kazahstānā, Azerbaidžānā un citās valstīs rezidējošie Latvijas diplomāti.
Rīta pusē Valmieras teātrī diplomāti tikās ar Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāju Jāni Baiku, kurš prezentējas pilsētas piedāvātās iespējas ārvalstu uzņēmējiem.
„Šāda tikšanās ir unikāla iespēja prezentēt Valmieru un pastāstīt par to, ko mēs varam piedāvāt ārvalstu investoriem. Ar mūsu diplomātu palīdzību šī vēsts tiks aiznesta uz vairāk nekā 30 valstīm visā pasaulē. Ja ārvalstu uzņēmējiem radīsies interese par iespējām investēt Latvijā, mūsu diplomāti varēs pastāstīt par to, ka Valmierā viņi tiek labprāt gaidīti,” par diplomātu viesošanos Valmierā saka Jānis Baiks.
Lai veicinātu uzņēmējdarbību un dotu iespēju izzināt potenciālos eksporta tirgus, pēcpusdienā Vidzemes reģiona uzņēmēji bija aicināti uz tikšanos ar Latvijas diplomātiem. Tikšanās laikā Ārlietu ministrijas Ārējās tirdzniecības un ārējo ekonomisko sakaru veicināšanas departamenta direktors Indulis Ābelis pastāstīja par vēstniecību piedāvāto atbalstu uzņēmējiem, meklējot eksporta tirgus un sadarbības partnerus ārvalstīs.
Viens no ministrijas uzdevumiem ir aizstāvēt Latvijas uzņēmumu intereses, veidojot Eiropas Savienības attiecības ar trešajām valstīm. Indulis Ābelis pastāstīja kādu piemēru, kā ministrija var palīdzēt uzņēmējiem Eiropas Savienības līmenī. Pirms diviem gadiem ES grasījās atcelt pret Ķīnu ieviestos importa tarifus, kas tika ieviesti, lai kompensētu par dempinga cenām ievesto stikla šķiedras izstrādājumu negatīvo ietekmi Eiropas Savienības tirgū. Uzņēmums „Valmieras stikla šķiedra” vērsās pie Ārlietu ministrijas pēc palīdzības, lai panāktu, ka tarifi netiek atcelti. Pateicoties Latvijas pārstāvju balsojumam, importa tarifi tika saglabāti. Ministrijas pārstāvis aicināja uzņēmējus būt aktīviem un paust savam vēlmes, lai diplomāti varētu veiksmīgāk pārstāvēt viņu intereses.
Tāpat būtiski darba virzieni ir eksporta veicināšanas un investoru piesaiste. Galveno darbu šajā jomā veic vēstniecību darbinieki. Lielākajās valstīs ekonomiskie diplomāti strādā ciešā sadarbībā ar Latvijas investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecību darbiniekiem. Kopumā LIAA ir 18 pārstāvniecības visā pasaulē.
Ekonomisko diplomātu uzdevums ir iepazīt vietējo ekonomiku, tirgus situāciju, likumus, uzņēmēju organizācijas, vietējās tradīcijas un citas nianses, lai varētu veiksmīgi pārstāvēt Latvijas ekonomiskās intereses. Tāpat diplomāti dažādās auditorijās stāsta par iespējām investēt Latvijā, kā arī var palīdzēt Latvijas uzņēmējiem nodibināt kontaktus ar partneriem ārvalstīs.
Indulis Ābelis aicināja uzņēmējus vērsties vēstniecībās tajās valstīs, par kurām viņiem ir interese. Ekonomiskie diplomāti varēs sniegt vispārīgu informāciju par tirgus situāciju konkrētā valstī, ieteiks, kur meklēt nepieciešamos kontaktus, kādās izstādēs piedalīties. Viņi konsultēs par nacionālajām īpatnībām, kas jāņem vērā, veidojot biznesa kontaktus. Vēstniecības sniedz atbalstu uzņēmējiem, atvēlot savas telpas biznesa pārrunu rīkošanai.
Pēc prezentācijas uzņēmējiem bija iespēja tikties ar dažādās valstīs strādājošajiem diplomātiem un pārrunāt specifiskus jautājumus, kas saistīti ar eksporta iespējām, izaicinājumiem, valstu kultūru atšķirībām un ietekmi uz sarunu vešanas procesiem un uzņēmējdarbību kopumā.
Kā pastāstīja Latvijas vēstniecības Indijā 2. sekretāre ekonomikas jautājumos Evija Rimšāne, Indijas tirgus ir ļoti aizsargāts, tādēļ būtiska ir valsts loma, pārstāvot savu uzņēmumu intereses. Šajā valstī uzņēmējiem jāapbruņojas ar pacietību, jo procesi notiek lēni. Atbilde no uzrunātā partnera ir jāgaida ilgi, solījumu izpilde prasa garāku laiku, nekā Latvijā. Tāda situācijas ir ne tikai biznesā, bet visās dzīves jomās. Tāpat vēstniecības pārstāve iesaka rūpīgi pārbaudīt partneri, pirms uzsākt biznesa darījumus. „Indija ir ļoti plaša, tajā dzīvo 1,3 miljardi cilvēku. Katrs cenšas nopelnīt iztiku gan ar godīgām, gan negodīgām metodēm,” atzīst Evija Rimšāne.
Indijas tirgū no Latvijas uzņēmumiem darbojas pārsvarā ir informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomas pārstāvji. Tāpat interesi izrāda pārtikas rūpniecības, tūrisma, kā arī transporta un loģistikas uzņēmumi. Pēc vēstniecības datiem, pagaidām no Valmieras puses Indijas tirgū nav neviena uzņēmuma. Tikšanās ar pašvaldības un Valmieras Attīstības aģentūras pārstāvjiem, kā arī reģiona uzņēmējiem ir iespēja situāciju uzlabot, piebilst diplomāte.