Valmieras Ziņas

Latvijā trūkst orgānu donoru

Lasīšanas laiks: 6 min

Nieres un sirds – šo divu orgānu transplantāciju veic tepat pie mums, Latvijā, dodot iespēju cilvēkam dzīvot. Diemžēl pacientu rinda, kam nepieciešama kāda orgāna transplantācija, ir gara, un donoru katastrofāli trūkst.

Ietekmē krīze

Pirmā nieres transplantācija Latvijā tika veikta tālajā 1973.gada 15.aprīlī, bet gadu vēlāk tika izveidots Latvijas Transplantācijas centrs. Šo gadu laikā mūsu valstī ir veikta arī viena aknu transplantācija un bijušas vairākas aizkuņģa dziedzera pārstādīšanas operācijas. Ārsts transplantologs Jānis Jušinskis atklāj, ka aknu transplantāciju varētu veikt arī tagad, turklāt šis orgāns jaunā īpašnieka organismā iedzīvojas salīdzinoši veiksmīgāk nekā, piemēram, niere. Tomēr pagaidām aknu transplantācija nav iekļauta valsts programmā, turklāt katastrofāli trūkst arī donoru.

“Pagājušajā gadā situācija šajā jomā bija ļoti laba, jo apmēram 85 % aptaujāto tuvinieku deva atļauju sava mirušā piederīgā orgānus izmantot transplantoloģijai, lai glābtu kāda cita cilvēka dzīvību. Šogad situācija ir dramatiska. Vairāk nekā pusi jeb apmēram 60 % no visiem donoriem, par kuriem mūs informē, mēs pazaudējam dažādu iemeslu dēļ. Un viens no būtiskākajiem traucējošajiem faktoriem ir tieši radinieku aizliegums izmantot viņu mirušā piederīgā orgānus transplantācijai,” atklāja Jānis Jušinskis.

Ārsts novērojis, ka parasti cilvēku attieksme pret orgānu transplantoloģiju mainās brīdī, kad publiskajā telpā izskan kāda negatīva informācija saistībā orgānu ziedošanu vai medicīnu kopumā, par sociālo apdrošināšanu un tamlīdzīgām lietām. “To pierāda 2008. un 2009. gads, kad valstī bija krīze, sabruka medicīnas sistēma, cilvēki nezināja, kā izdzīvot, un brauca prom. Pašlaik ir ļoti līdzīga situācija,” norāda dakteris.

Gadā 60-70 nieru transplantācijas

Esošā krīze gan nemazina pacientu rindu, kuri gaida savu laimīgo zvanu ar paziņojumu – ir uzradies donors, jāgatavojas operācijai! Latvijas Transplantoloģijas centrā ir izveidots tā sauktais gaidīšanas saraksts, kurā ir iekļauti tie pacienti, kam akūti nepieciešama nieres transplantācijas operācija. Vidēji tie ir ap 100-120 cilvēkiem gadā (40-50 cilvēku saraksts, kuru atjauno ik pēc trīs mēnešiem), un gadā šāda operācija tiek veikta 60-70 pacientiem. Tomēr, kā norāda Jānis Jušinskis, Latvijā ir vairāk nekā 600 pacientu, kuri dzīvo, pateicoties nieru aizstājterapijai jeb dialīzei: “Teorētiski viņus visus var ieskaitīt kā potenciālos recipientus.”

Protams, pats orgāns vēl nenozīmē, ka tas tiešām kādam no rindā gaidītājiem derēs, jo ir nepieciešama imunoloģiska saderība. Tas arī ir iemesls, kamdēļ daļa orgānu tiek sūtīti uz citām valstīm, lai gan tajā pašā laikā mūsu pacientiem to pietrūkst. Nav saderības!

Tas pats ir sakāms par sirds transplantācijas operācijām, turklāt par valsts naudu Latvijā ir atļauts veikt tikai divas operācijas gadā. “Protams, pacients var segt izmaksas pats, taču tā ir dārga ārstēšana, turklāt pēc tam viņam ir jānodrošina imūnsupresijas terapija visas turpmākās dzīves laikā,” saka dakteris un piebilst, ka pašlaik Latvija vairāk uzskatāma par recipientu, nevis donoru valsti: “Mūsu pacienti dodas uz ārvalstu klīnikām un stājas rindā tur, lai iegūtu nepieciešamo aknu vai plaušu transplantāciju. Runājot par sirds operācijām, ja būtu atļauts veikt vismaz piecas transplantācijas gadā… Lai gan uzskatu, ka transplantācijas jomā nedrīkstētu būt ierobežojumu. Vajadzētu izmantot katru pieejamo donora orgānu, jo var veidoties situācija, ka vienā gadā tādu ir desmit, bet otrā – neviena.”

Vecumam nav nozīmes

Informāciju par donoriem Latvijas Transplantoloģijas centra speciālisti parasti saņem no intensīvās terapijas nodaļām. “Diemžēl arī informācijas apmaiņas jomā ir problēmas. Visas iesaistītās struktūras – Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, arī slimnīcas – varētu strādāt aktīvāk un laicīgi paziņot mums, ka ir pacients, kurš, iespējams, tomēr neizdzīvos, taču viņš varētu būt potenciālais donors. Pašlaik šādā aspektā netiek veikts nekāds darbs. Par laimi, pēdējos gados mums ir reģionālie koordinatori, citādi strādājam tikai uz entuziasma pamata. Bet strādāt ar donoriem – tas ir smags darbs,” uzsver Jānis Jušinskis.

Kad ir apzināts potenciālais donors, seko virkne dažādu izmeklējumu. Šajā jomā donora vecumam nav īpašas nozīmes. Pasaulē ir reģistrēti pat 90 gadus veci donori, savukārt Latvijā vecākajam orgānu ziedotājam ir bijuši 75 gadi. “Sirdi, protams, var izmantot no gados jauna donora, taču nieru transplantācijā gan nav vecuma ierobežojuma. Izvērtējam, kāds ir donora vispārējais veselības stāvoklis, nāves iemesls. Ja cilvēks ir nomiris kādas slimības dēļ, tas nozīmē, ka uz visu organismu ir bijusi kāda negatīva ietekme. To ņemam vērā, un tālāk jau seko virkne dažādu analīžu. Ja donoram ir bijusi kāda saslimšana un pastāv risks, ka to var pārmantot recipients, šādus orgānus neizmantojam transplantācijai. Piemēram, AIDS, C vai B hepatīts… Savukārt, ja cilvēkam dzīves laikā ir bijis vēzis, viņš ir izārstēts un nodzīvojis līdz sirmam vecumam, tik un tā mums ir jāņem vērā, ka pastāv zināms risks, tāpēc, pirms pārstādām šāda donora orgānu, par to ir jābrīdina recipients,” uzskaita dakteris.

Citu informāciju, kas atklātu donora personību, cilvēks nevar uzzināt, jo to aizliedz likums. Taču ir iespējams uzzināt sava donora vecumu, dzimumu…

Svarīgais ieraksts iedzīvotāju reģistrā

Kad orgāns ir pārstādīts un veiksmīgi iedzīvojies jaunā īpašnieka organismā, tie ir svētki gan pacientam, gan ārstam. Jo ceļš līdz veiksmīgam rezultātam ir bijis garš un grambains. Jānis Jušinskis uzsver, ka sarežģīto procesu varētu atvieglot pats orgānu donors.

Latvijā joprojām pastāv likums, ka aizgājēja pēdējā griba ir neapstrīdama. “Jebkurš cilvēks iedzīvotāju reģistrā var veikt ierakstu, ka viņš pēc savas nāves vēlas vai nevēlas kļūt par orgānu donoru. Latvijā pastāv piekrišanas prezumpcija – ja nav reģistrēts atteikums un ja pirms orgānu izņemšanas operācijas radinieki nav rakstveidā informējuši, ka viņu piederīgais ir bijis pret, tad tas nozīmē, ka ir atļauts izmantot mirušā cilvēka orgānus transplantācijai.

“Protams, neatkarīgi no pastāvošā likuma mēs bieži runājam ar piederīgajiem, lai gan tas ir laikietilpīgs process. Tā kā telefoniski šos jautājumus nedrīkst risināt, mēs zaudējam daudz laika,” norāda Jānis Jušinskis.

Ja donoram notikusi sirds apstāšanās, laika nav nemaz – orgāns ir jāizoperē uzreiz, pretējā gadījumā tas tiek zaudēts. Savukārt, ja cilvēkam ir gājušas bojā smadzenes, sirdsdarbību kādu brīdi ir iespējams uzturēt mākslīgi, un situācija ir cerīgāka. Piemēram, jauna cilvēka sirdsdarbību reizēm var uzturēt līdz pat dažām dienām.

Dakteris gan norāda, ka ikviena papildu stunda samazina orgāna funkcionalitāti. Tāpēc iedzīvotāju reģistrā veiktais ieraksts ir ļoti nozīmīgs. “Ja ir rakstīts, ka cilvēks piekrīt kļūt par donoru, tad pēc nāves viņa radinieki nedrīkst ietekmēt šo aizgājēja gribu. Tas darbojas tāpat kā testaments,” saka Jānis Jušinskis.

Šo svarīgo ierakstu ir iespējams veikt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, aizpildot iesniegumu. Vienkārša procedūra, kas aizņem tikai dažas minūtes laika.

Bet kā ar sabiedrībā pastāvošajiem mītiem par potenciālo donoru zagšanu vai pat nonāvēšanu? “Jā, šos mītus apspriežam arī kongresos, kas veltīti orgānu ziedošanai. Viens no populārākajiem mītiem ir tāds: pamodos viesnīcā ar griezumu sānā vai vannā ar ledu un caurulīti sānā. Otrs populārākais – nolaupīts bērns, un pēc tam uzzina, ka veikta kāda orgāna transplantācija.

Teorētiski, fantāziju līmenī ir iespējamas daudzas lietas, taču transplantācija ir gana sarežģīta joma, un tā vienkārši paņemt uz ielas pirmo pretimnācēju gluži nevar. Kur ir garantija, ka šī cilvēka orgāns derēs tam otram? Otrkārt, lai veiktu orgāna transplantāciju, ir nepieciešami ļoti nopietni laboratoriski izmeklējumi. Latvijā tādus veic tikai Latvijas Transplantācijas centra laboratorijā. Turklāt, ja atceramies gadījumu Spānijā, kad gribēja nopirkt dzīvu donoru… Tas atklājās uzreiz. Ārsti tūlīt saprata, ka kaut kas nav kārtībā. Orgānu ziedošanas sistēma ir attīstīta ļoti nopietnā līmenī, tāpēc jebkurš mēģinājums apiet esošo sistēmu uzreiz nāk gaismā,” saka transplantologs Jānis Jušinskis.

Plašāka informācija: www.transplantacija.lv.

Aktuālais jautājums

Vai 2025. gads Jums būs veiksmīgāks par 2024. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Vienna Insurance Group (VIG) (1824) ir Austrijas vadošā apdrošināšanas grupa Centrālajā un Austrumeiropā, kuru pārstāv 29 000 darbinieku 30 valstīs. VIG ir piešķirts augstais A+ starptautiskais kredītreitings. Compensa Life Vienna Insurance Group SE ir 100% Vienna Insurance Group akcionārs. Vairāk informācijas: www.compensalife.lv Compensa Life Vienna Insurance Group SE Latvijas filiāle specializējas dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu veidošanu, mūža pensijas apdrošināšanā, uzkrājošajā apdrošināšanā bērniem, nelaimes gadījumu un veselības apdrošināšanā fiziskām un juridiskām personām. Compensa Life ir pirmā apdrošināšanas sabiedrība Latvijā, kas piedāvā onkoloģisko slimību apdrošināšanu (www.oncodrop.lv). Meklējam APDROŠINĀŠANAS KONSULTANTUS VALMIERĀ Tavi galvenie pienākumi: Aktīvi meklēt, uzrunāt un komunicēt ar jauniem klientiem (privātpersonas un uzņēmumi) Piedāvāt un pārdot klientiem visatbilstošākos Compensa Life dzīvības un veselības apdrošināšanas produktus Sagatavot piedāvājumus un darījumus Nodrošināt augstu klientu apkalpošanas līmeni Nodrošināt klientu attiecību vadību Prasības kandidātam: Teicamas komunikācijas prasmes un spēja pārliecināt Vēlama pieredze aktīvā pārdošanā un klientu apkalpošanā Augsta atbildības sajūta un uz rezultātu orientēta personība Mērķtiecība, pašmotivācija un iniciatīva Datora prasmes pieredzējuša lietotāja līmenī (MS Word, MS Excel, MS Outlook) Vidējā vai augstākā izglītība Mēs piedāvājam: Iespēju pašam organizēt savu pienākumu izpildes laiku Augstas peļņas iespējas balstītas uz komisijām (vidēji 740 – 1500+ EUR mēnesī) Iespēju savienot šos pienākumus ar citiem pienākumiem Ievadapmācības Regulāras apmaksātas mācības zināšanu papildināšanai Pieredzējušu kolēģu atbalstu Draudzīgu komerciālo vidi Iespēju pievienoties uzņēmuma pasākumiem, piem., sporta spēlēm, ilgtspējas pasākumiem (dabas saudzēšanas talkas, koku stādīšana u.tml.) un citām uzņēmuma aktivitātēm. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks izvirzīti nākamajai atlases kārtai! Nosūtot pieteikumu un CV konkursam uz izsludināto vakanci, kandidāts/-te kā datu subjekts saskaņā ar fizisko personu datu aizsardzības tiesību aktu prasībām piekrīt iesniegto personas datu apstrādei Compensa Life Vienna Insurance Group SE Latvijas filiālē (juridiskā adrese: Vienības gatve 87h, Rīga, LV-1004) uz laiku, kas nav ilgāks par vienu mēnesi no atlases konkursa noslēgšanās dienas. Datu apstrādes mērķis – datu izmantošana un glabāšana personāla atlases vajadzībām. Savu piekrišanu personas datu apstrādei kandidāts/-te var atsaukt rakstveidā. Profesija: APDROŠINĀŠANAS KONSULTANTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Kārļa Baumaņa iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Uzņēmuma līgums Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Uzņēmuma līgums Aktuāla līdz: 2025-01-28 Kontaktpersona: Tālrunis: 26393951 E-pasts: personals@compensalife.lv Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Reģ.Nr.LV90001342592 izsludina konkursu uz vakanto amatu Vidzemes Sociotehnisku sistēmu inženierijas institūtā: pētnieks - 1 vieta; zinātnes nozare Elektrotehnika,elektronika,informācijas un komunikāciju tehnoloģijas,apakšnozare Sistēmu analīze,modelēšana un projektēšana; pētnieks - 1 vieta; zinātnes nozare Datorzinātne un informātika,apakšnozare Citas datorzinātnes un informātikas apakšnozares. Uz pētnieka amatu var pretendēt persona ar doktora grādu, kurai ir zinātniskās publikācijas un/vai patenti un kura patstāvīgi spēj veikt zinātnisko darbu. Pretendenta zinātnisko kvalifikāciju izvērtē atbilstoši “Nolikums par vēlēšanām akadēmiskajos amatos Vidzemes Augstskolā” (www.va.lv/dokumenti). Pretendentiem uz vakanto amatu līdz 2025.gada 22.februārim (viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas datuma oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis") jāiesniedz institūta zinātniskajai padomei adresēts iesniegums par dalību konkursā-motivācijas vēstule, izglītību un zinātnisko grādu apliecinošu dokumentu kopijas, publicēto zinātnisko darbu saraksts, CV ar iekļautu informāciju par angļu valodas zināšanu līmeni. Pieteikumu sūtīt augstskolas juristei-personāla speciālistei: kabinets Nr.222, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4202 vai pa e-pastu agrita.somase@va.lv ar norādi „Konkurss uz zinātnisko amatu”; tālr.: 26442256. Samaksa pētniekam: 14.04 - 42.12 EUR/h atbilstoši konkrētajam veiktajam darbam. Profesija: PĒTNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 10, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 2 Aktuāla līdz: 2025-02-22 Kontaktpersona: CV,mot.vēst.,lūdzam sūtīt uz e-pastu: agrita.somase@va.lv

Mūsu partneri