Lasīšanas laiks: 3 min
Šorīt Latvijā nogādātas pirmās vakcīnas pret Covid-19, liecina veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) ieraksts mikroblogošanas vietnē “Twitter”.
“Vakcīna ir klāt!!!” tviterī paziņojusi ministre, pievienojot četrus fotoattēlus, kuros redzams, kā no kravas automašīnas ēkā tiek nestas kartona kastes. Uzraksti uz kastēm liecina, ka tās paredzētas tādu kravu pārvadāšanai, kuras svarīgi uzturēt noteiktā temperatūrā. Kastēs temperatūras uzturēšanai tiek izmantots sausais ledus, un katra no tām sver 20,5 kilogramus, liecina uzraksti.
“Šajā kastēs ir izglābtas dzīvības, nākamie Ziemassvētki ar draugiem, koru mēģinājumi klātienē, ceļojumi, atkal normāls darbs mediķiem. Šīs kastes satur zinātnes sasniegums, daudzu cilvēku darbu. Tā ir “Pfizer” vakcīna pret SARS-CoV2. Tas nozīmē arī laimīgu Jauno gadu!” tviterī raksta Viņķele.
Kā aģentūru LETA informēja Veselības ministrijā (VM), šorīt piegādāta pirmā “BioNTech” un “Pfizer” ražoto vakcīnu daļa – Valsts asinsdonoru centrs (VADC) saņēmis 9750 vakcīnas devas. Līdz ar to 28.decembrī savas pirmās vakcīnas sāks saņemt slimnīcu ārstniecības personāls, kas strādā ar Covid-19 pacientiem, kā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki.
Kā informēja VM, saskaņā ar Viņķeles pausto, vakcīnas pagaidām ir vienīgais reālais solis pretī iespējai atgriezties dzīves ritmā, kāds bija pirms pandēmijas. Vakcīna “Comirnaty” klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās 44 000 cilvēku, sevi pierādījusi kā drošu iespēju pasargāt no simptomātiskas saslimšanas ar vīrusu, uzsver ministre.
Arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) tviterī atzina, ka šodien ir nozīmīga diena, jo klāt ir pirmais Covid-19 vakcīnu sūtījums. Viņš atgādināja, ka jaunnedēļ plānots sākt vakcināciju, un vispirms vakcīnas saņems mediķi.
“Vakcīna ir mūsu ceļš uz atgriešanos normālā ikdienā. Darīsim visu, lai 2021.gadā tas notiktu pēc iespējas ātrāk,” apgalvoja premjers.
Zāļu valsts aģentūra atgādina, ka visām vakcīnām, kuras tiek reģistrētas Eiropas Savienībā, ir jāizpilda tādas pašas vienādi augstas kvalitātes, drošuma un efektivitātes pierādījumu prasības kā jebkurām zālēm, tostarp vakcīnām. Nekādas atkāpes no šīm stingrajām pamatprasībām netiek veiktas. Vakcīnu pret Covid-19 izstrādes, vērtēšanas un apstiprināšanas process ir prasījis mazāk laika nekā citām vakcīnām, jo ir ieguldīti un apvienoti vēsturiski nebijuši zinātnes, finanšu un cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vērtēšanas, reģistrēšanas iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem.
VADC rīcībā ir trīs jaunas dziļās saldēšanas iekārtas, kuras nodrošina ražotāja noteiktās vakcīnas uzglabāšanas prasības. Lai “Comirnaty” saglabātu efektivitāti, tā jāglabā ļoti zemā temperatūrā -75 grādi pēc Celsija skalas. Kad vakcīnas nonākušas vakcinācijas kabinetos, līdz piecām dienām jeb to plānotajam izlietošanas laikam tās var uzglabāt +2 līdz +8 grādos pēc Celsija skalas.
Kā informēja VM, lai garantētu piegādes drošību, no rūpnīcas līdz pat galamērķim piegādes transportu pavadīja ražotāju eskorts, bet Latvijas teritorijā par papildu drošību rūpējās arī Valsts policija.
Pirmajā piegādē Latvija saņēmusi 9750 vakcīnu devas, kuras tiks nodrošinātas kopumā 4875 veselības aprūpes darbiniekiem, jo viena cilvēka vakcinēšanai nepieciešamas divas devas. Nākamās vakcīnu piegādes plānotas pēc nedēļas – ap 4.janvāri vai 5.janvāri, kad Latvija saņems līdzīgu apjomu devu. Tāpat janvāra beigās ražotāji plāno “Moderna” un “AstraZeneca” izstrādāto vakcīnu piegādes, ja pirms tam pozitīvi noslēgsies šo zāļu reģistrācija.
Vakcinācijas kabinetiem ir izstrādāta rokasgrāmata, kurā aprakstīta vakcīnu uzglabāšana, saņemšana un saraksts, lai process būtu maksimāli homogēns visās ārstniecības iestādēs, proti, lai kāds neaizmirstu par niansēm un to, cik bieži jāpārbauda temperatūra.