Lasīšanas laiks: 2 min
Pēdējos gados lauksaimniecībā izmantojamajām zemes (LIZ) platībām ir tendence pieaugt, intervijā aģentūrai BNS pastāstīja Lauku atbalsta dienests (LAD) direktore Anna Vītola-Helviga.
Viņa norādīja, ka panākt, lai Latvijā lauksaimniecībā tiktu izmantoti divi miljoni hektāru LIZ platību, joprojām ir starp Latvijas lielajiem stratēģiskajiem mērķiem un pakāpeniski situācija šajā ziņā uzlabojas. “Ja 2004.gadā platību maksājumiem pieteica 1,33 miljonus hektārus, tad pērn jau 1,66 miljonus hektārus. Šis pieaugums ir noticis vairāk nekā 10 gados, un var spriest, vai tas ir daudz vai maz, bet tomēr ir tendence pieaugt apsaimniekotajām teritorijām,” viņa sacīja.
Vītola-Helviga arī atzīmēja, ka kopš šā gada maija sākuma LAD klientiem elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS) ir atļauts pašiem iezīmēt platības ārpus jau izveidotajiem lauku blokiem, ja teritorijas ir atbilstoši sakoptas.
Tāpat viņa pastāstīja, ka pārbaudes metodes tam, vai zeme ir sakopta, ir ļoti dažādas, piemēram, LAD katru gadu saņem jaunus orto-foto par aptuveni trešdaļu Latvijas teritorijas. Tāpat dienests izmanto satelītattēlus, taču tie pagaidām nenosedz visu valsti. “Tā ir ļoti progresīva lieta, uz kuru mums ir jāskatās turpmāk, kā izmantot, kā saņemt datus, kā šo informāciju integrēt mūsu sistēmā, lai kontroles uz vietas būtu jāveic pēc iespējas mazāk. Par platībām, kur saņemti satelītattēli, nav vajadzīga apsekošana uz vietas. Ļoti daudz informācijas var iegūt attālināti, tehnoloģijas ļoti attīstās,” klāstīja Vītola-Helviga.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Latvijā ir uzstādīts mērķis – 2020.gadā apstādāt vismaz divus miljonus hektāru lauksaimniecības zemes. Mērķa sasniegšanu līdz šim apgrūtinājis tas, ka ne visa zeme joprojām faktiski tiek izmantota – meži ieaug zemēs, kas netiek izmantotas lauksaimniecībā.