Lasīšanas laiks: 4 min
Atzīmējot 100. gadadienu kopš Latvijas armijas uzvaras pār Bermonta karaspēku, Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes bataljoni visā Vidzemē piedalīsies vietējo novadu rīkotajos lāpu gājienos un, atsaucoties un vietējo skolu un bērnudārzu aicinājumiem, tiksies ar bērniem un jauniešiem, pastāstot par Zemessardzi un dodot iespēju aplūkot un pielaikot ekipējumu, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes Informācijas daļas priekšniece Ieva Karlsberga.
Zemessardzes 22.kājnieku bataljona karavīri un zemessargi 11.novembrī piedalīsies lāpu gājienos un svinīgajos pasākumos Valmierā, Rūjienā, Alojā, Mazsalacā, Naukšēnos, Staicelē, Salacgrīvā, Valkā, Ērģemē un Strenčos. Rūjienā no plkst.16.00 līdz 18.00 būs apskatāms Zemessardzes ekipējums. Savukārt 12.novembrī bataljona karavīri un zemessargi viesosies Valmieras Pārgaujas valsts ģimnāzijā, kur skolēni varēs iepazīties ar dienesta iespējām Zemessardzē un aplūkot militāro ekipējumu. Pasākumos Valmierā piedalīsies arī 2.Vidzemes brigādes štāba pārstāvji, kuri 7.novembrī kopā ar jauniešu organizāciju “Vinda” locīs sarkanbaltsarkanās lentītes, 11.novembrī dosies lāpu gājienā un 15.novembrī viesosies pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis”.
Zemessardzes 25.kājnieku bataljona karavīri un zemessargi 11.novembrī piedalīsies lāpu gājienos un svinīgajos pasākumos Gulbenē, Madonā un Lubānā. Turklāt Madonā plkst.19.00 svinīgā pasākuma laikā jaunie zemessargi dos zemessarga zvērestu. Lai iepazīstinātu jauniešus ar dienesta iespējām Zemessardzē, bataljona zemessargi vadīs lekciju un demonstrēs ekipējumu Lizuma vidusskolā, bet 12.novembrī Dzelzavas internātpamatskolā papildus lekcijai jaunieši piedalīsies zemessargu organizētās sporta aktivitātēs un ierindas apmācībā. Savukārt 13.novembrī tādas pašas aktivitātes notiks Madonas vidusskolā un 15.novembrī Kusas pamatskolā. 14.novembrī Gulbīšu pamatskolā un Sveķu speciālajā skolā jaunieši varēs piedalīties zemessargu sagatavotajās sporta aktivitātēs.
Zemessardzes 27.kājnieku bataljona karavīri un zemessargi 11.novembrī piedalīsies lāpu gājienos un svinīgajos pasākumos Cēsīs, Raunā, Siguldā, Allažos, Vangažos, Limbažos, Salacgrīvā un Jaunpiebalgā, bet Pārgaujas novada Plācī un Raiskumā, kā arī Drustos zemessargi nodrošinās goda sardzi. Tāpat bataljona pārstāvji Allažos un Vangažos demonstrēs militāro ekipējumu un pasākumu apmeklētājiem piedāvās tēju. Savukārt 12.novembrī bataljona karavīri Amatas novada Spārē piedalīsies piemiņas pasākumā pie Vīlandes skolnieku rotas karavīru pieminekļa, bet 14.novembrī Amatas novada Zaubes pamatskolā demonstrēs militāro ekipējumu un vadīs komandas veidošanas vingrinājumus, un 15.novembrī Limbažu pirmsskolas izglītības iestādē “Kāpēcītis” tiksies ar bērniem.
Zemessardzes 31.kājnieku bataljona pārstāvji 11.novembrī Apē un Rugājos piedalīsies lāpu gājienā un organizēs militārās aktivitātes bērniem, dodot arī iespēju pielaikot militāro ekipējumu un apskatīt militāro tehniku un ieročus. Savukārt Alūksnē karavīri un zemessargi noliks ziedus pie Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru kapiem, piedalīsies piemiņas brīdī Garnizona kapos un pie 7.Siguldas Kājnieku pulka pieminekļa, kā arī Balvos, Viļakā un Alūksnes novada Mālupes un Bejas pagastos karavīri un zemessargi dosies lāpu gājienos un godinās kritušos karavīrus.
Savukārt Zemessardzes 54.inženiertehniskais bataljons 9.novembrī rīkos informatīvo pasākumu Lāčplēša muzejā Lielvārdē un 11.novembrī bataljonā rīkos Informācijas dienu Ogres, Lielvārdes un Ķeguma novada skolu audzēkņiem, kā arī dosies lāpu gājienā Ogrē, Ikšķilē, Ķegumā, Lielvārdē un Madlienā.
Zemessardze aicina iedzīvotājus piedalīties piemiņas pasākumos un kopīgi atcerēties Brīvības cīņas, godināt kritušos karavīrus, kā arī kopā ar karavīriem un zemessargiem svinēt Latvijas armijas gūtās uzvaras pirms 100 gadiem.
Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī.
Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 9. novembrī un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Bermontiādes laikā Latvija zaudēja 743 karavīrus, no kuriem 57 bija virsnieki.
Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919. gada 11. novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi – “Par Latviju”. Lāčplēša Kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi.
Latvijas Brīvības cīņas – cīņas par Latvijas valsts neatkarību – ilga no 1918. gada 18. novembra, kad tika proklamēta Latvijas Republika, līdz 1920. gada 11. augustam, kad tika noslēgts Latvijas – Krievijas miera līgums. 11. augustu Saeima ir noteikusi par Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu.
Lāčplēša dienu gaidot, Aizsardzības ministrija jau tradicionāli aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju nēsāt pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti, kas norāda uz 1919. gada 11. novembri, kad tika izcīnīta izšķirošā uzvara pār Bermonta karaspēku.